Sobota 17 lipca 2021
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

XLVIII sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu

         27 marca br. odbyła się XLVIII sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu. W sesji udział wzięli wszyscy radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, Miejskiego Koła Kobiet  Jedlicze - Centrum i Osiedlowego Koła Kobiet Jedlicze - Borek oraz starosta krośnieński.

   Podjęte uchwały


       W punkcie pytania i interpelacje radnych, korzystając z obecności starosty, radna Teresa Krzysztyniak odczytała pismo skierowane do starosty, pod którym podpisali się mieszkańcy Jedlicza – Borek, dotyczące chodnika przy ul. Sikorskiego, o budowę którego od kilku lat bezskutecznie zwracają się do zarządcy drogi czyli powiatu. Głos zabrał także radny Tadeusz Leśniak, który zgłosił uszkodzenie asfaltu w pobliżu świeżo wyremontowanego przejazdu kolejowego na ul. Brzozowej.
       Starosta udzielił odpowiedzi. Nadmieniając, że w tej chwili nie przewiduje się budowy nowych chodników mimo, że są ważne, chociażby ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli będziemy budować chodnik to być może w Żarnowcu i być może na Armii Krajowej ten odcinek niedokończony – powiedział starosta. Co do uszkodzeń na drodze przy wyremontowanym przejeździe zaproponował zwrócenie się do zarządcy, czyli Polskich Linii Kolejowych lub którejś z działających przy nich spółek. Ewentualnie uszkodzenia zostaną naprawione w momencie wykonywania remontów cząstkowych dróg powiatowych. Mówił także o problemie utrzymania chodników szczególnie w okresie zimowym, o chęci oddania tego zadania za symboliczną opłatą gminom, wspomniał iż w przypadku gminy Jedlicze te symboliczne opłaty urosły do cen rynkowych.
         W tym temacie, niestety już przy nieobecności starosty, który wyszedł odpowiedzi udzielił prezes JPGKiM Andrzej Czajka, który powiedział, że ceny które podano są cenami wynikającymi z rzeczywistych kalkulacji i są wynikiem wspólnych negocjacji ze starostwem. Prezes odczytał prowadzoną w tej sprawie korespondencję ze starostwem. Jak wielokrotnie informowaliśmy utrzymanie dróg i chodników to zadanie ich zarządcy ( w tym konkretnym przypadku jest to powiat). W sytuacji gdy na gminy nakładane są coraz to nowe zadania, bez zabezpieczenia na nie środków ze strony państwa nie można pozwolić sobie na „wyręczanie” powiatu z jego ustawowych zadań. Zastępca burmistrza przypomniał, że nikt nie zmuszał powiatu do zawierania umowy z JPGKiM. Zarządca chodników mógł wybrać dowolnego wykonawcę.
JPGKiM wystąpiło z pismem do powiatu, że spółka jest w stanie zaoferować swoje usługi w zakresie sprzątania chodników po okresie zimowym, ta usługa została wyceniona na 6 tys. zł.
          Radna Krystyna Marć z uwagi na ostatnie wydarzenia związane z napadami na sklep oraz aptekę zapytała czy kamery, które są zamontowane w Jedliczu pomogły w jakimś stopniu w wyjaśnieniu tych spraw. Zastępca burmistrza Piotr Rostek, poinformował radną, że jest to pytanie do policji, ale ze względu na prowadzone w tej chwili śledztwo, nie sądzi aby informacje w tej sprawie mogły być upubliczniane.
        Głos zabrał radny Adrian Bożek, który zadawał pytania dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi, a szczególnie nowymi możliwościami, które zaistniały po zmianach ustawy 5 marca br. Pytał o możliwość wyposażania w worki oraz o zastosowanie ulg, dla mieszkańców.
       Zastępca burmistrza odpowiedział, iż przewidywane są zmiany chociażby w tym, aby wyposażać mieszkańców gminy w worki przeznaczone na śmieci segregowane, o czym informowani są wszyscy biorący udział w spotkaniach informacyjnych, które odbywają się na terenie całej gminy. Co do ulg, to taka ewentualność może być rozpatrywana po przeprowadzonym przetargu, gdy znane będą rzeczywiste koszty. Jednakże należy wziąć pod uwagę fakt, że obniżenie lub zwolnienie pewnej części mieszkańców z opłat za śmieci spowoduje, że dla innych ten koszt musiałby wzrosnąć. To wymaga konsultacji i dłuższej dyskusji, która będzie możliwa po przetargu i ostatecznym ustaleniu ceny.
        Radny Tadeusz Leśniak pytał o harmonogram porządków po okresie zimowym, szczególnie tam gdzie występuje kanalizacja deszczowa, często zapychana przez żwir i piasek zalegający na ulicach i chodnikach. Na jego pytania także w swoim wystąpieniu odpowiedział prezes JPGKiM, który poinformował, że już wykonywane były pierwsze prace porządkowe, przerwane z powodu powrotu zimy, która uniemożliwia dalsze działania w tym zakresie. Przy sprzyjającej pogodzie prace ponownie zostaną wznowione.
       Również Pani Zofia Biedroń zabrała głos w sprawie porządkowania zatoczek, które często są bardzo zanieczyszczone. Głos zabierała już pod nieobecność starosty Jana Juszczaka, do którego miała prośbę o zwrócenie uwagi na zły stan drogi w miejscowości Chlebna.
         Radny Ryszard Gawron w imieniu mieszkańców poinformował o dziurze, która powstała w przepuście przy potoku Szebnianka w miejscowości Moderówka.
       Sołtys Dobieszyna Krystyna Skwara wspomniała o tym, że w domu ma wydanie „Naszego Powiatu”, gdzie starosta obiecał, że droga Krosno – Jedlicze będzie remontowana gruntowanie. Pani sołtys pod słowem gruntownie rozumie nową nawierzchnię oraz chodniki. Jaki jest stan obecny każdy kto tamtędy jeździ wie. Pani sołtys zwróciła również uwagę na to, że kiedy sołtysi mogą zabierać głos, a jest to pod koniec sesji najczęściej starosty już nie ma. W związku z tym mogą tworzyć się sytuacje niejasne, można by zapobiec temu udzielając głosu sołtysom wówczas kiedy starosta krośnieński jest obecny na sesji.
       Radni zadawali również pytania odnośnie realizowania przez gminę zadań z zakresu sportu, sołtysi o prace remontowe w domach ludowych, o opłaty ryczałtowe za kanalizację czy też opłaty związane z pochówkiem.
        W sesji udział wzięły panie z KGW, OKK Jedlicze - Borek i MKK Jedlicze – Centrum, które zaproszono w celu omówienia ich nieocenionej działalności. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ich społeczna praca, często wykonywana kosztem wolnego czasu, rodziny jest bardzo ważna dla każdej miejscowości. Bezcenny jest ich wkład w życie kulturalne, tworzenie i kultywowanie tradycji regionalnych, a także pomoc przy organizowaniu i obsługiwaniu wielu gminnych spotkań. Wysłuchały wielu ciepłych słów wdzięczności za bezinteresowną pracę. Korzystając z okazji panie także zabrały głos, dziękując za wszystkie słowa uznania, które jak stwierdziła Pani Maria Wojdyła przewodnicząca MKK Jedlicze – Centrum będę ich motywować do dalszej pracy.
        Jednym z punktów sesji było sprawozdanie z zakresu działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jedliczu, które przedstawiła Pani Kierownik Irena Wilusz. Po jej wystąpieniu padły pytania dotyczące m.in. działań „asystenta rodziny”, którego zadaniem jest praca z rodzinami, które w wyniku problemów, chociażby związanych z alkoholizmem nie radzą sobie z prowadzeniem domu, wychowywaniem dzieci, sprawowaniem nad nimi odpowiedniej opieki.
       Sesja zakończyła się życzeniami świątecznymi, które w imieniu władz gminy na ręce wszystkich obecnych i nieobecnych skierował przewodniczący Piotr Krawczyk oraz zastępca burmistrza Piotr Rostek.

 

Słownik: