Sobota 17 lipca 2021
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Nowe zasady odbioru odpadów - pytania i odpowiedzi

Od 1 lipca 2013 r. zaczął funkcjonować nowy system pobierania opłat za wywóz śmieci. Wymusiło to na gminach gruntowną przebudowę dotychczasowego systemu gospodarki komunalnej. Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi zniósł obowiązek samodzielnego podpisywania umów na odbiór odpadów komunalnych. W związku z tym każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej ma obowiązek wypełnić i przekazać do gminy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 

Wyjaśnienia dotyczące deklaracji oraz sposobu jej wypełniania znajdziecie Państwo tutaj

Nowy system gospodarowania odpadami budzi wiele pytań. W związku z tym zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania oraz wątpliwości.

1. Czy segregując odpady będę płacił mniej? 

Tak. Osoby segregujące odpady zapłacą o połowę kwoty mniej od tych, którzy nie segregują.

2. Czy w przypadku, gdy nie oddaje się niektórych frakcji odpadów np. metalowych elementów wywożonych na złom można płacić niższą stawkę opłaty?

Zgodnie z nowym systemem stawka jest stała i uzależniona tylko od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Na jej wysokość nie ma wpływu ilość i rodzaj oddawanych worków.

3. Jaki będzie limit oddawanych worków dla gospodarstwa domowego?

Nowe zasady odbioru znoszą limity na odpady komunalne. Nie będzie dopłat za dodatkowe worki.

4. Czy nowy system gospodarki odpadami obejmie właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne? 

Nowy system nie obejmie nieruchomości niezamieszkałych, ten wariant będzie jeszcze rozważany.

5. Czy od noworodków i małych dzieci trzeba uiszczać opłatę?

Opłatę uiszcza się od każdej osoby zamieszkującą daną nieruchomość niezależnie od jej wieku, gdyż ustawodawca nie przewidział możliwości wprowadzenia żadnych ulg i zwolnień w opłacie.

6. Kto będzie wyposażał nieruchomość w pojemniki na odpady, gdzie będzie można dostać worki i czy będą one dostępne za darmo?

Na terenie naszej gminy, tak jak do tej pory mieszkaniec otrzymywał będzie worki do selektywnej zbiórki tj. worek na papier i tekturę, tworzywa sztuczne, szkło, metal, opakowania wielomateriałowe, tekstylia. Firma odbierającą odpady komunalne będzie sukcesywnie uzupełniać Państwu worki do selektywnej zbiórki po każdorazowym odbiorze poprzez pozostawienie nowych pustych worków w liczbie odpowiadającej ilości worków odebranych. 

We własnym zakresie właściciel nieruchomości zaopatruje się w worki na następujące frakcje odpadów :

  • worek czarny o pojemności 110 litrów na odpady zmieszane lub pojemniki o wielkości 110 lub 1100 litrów
  • worek brązowy o pojemności 110 litrów na odpady zielone ulegające biodegradacji
  • worek biały z napisem POPIÓŁ wykonany z materiału polipropylenowego o pojemności 50 litrów - z przeznaczeniem na popiół
  • worek biały z napisem ODPADY BUDOWLANO-REMONTOWE wykonany z materiału polipropylenowego o pojemności 50 litrów -z przeznaczeniem na odpady budowlano remontowe i rozbiórkowe

7. Czy śmieci niesegregowane można składować w pojemnikach czy niezbędne jest ich przetrzymywanie w czarnych workach?

Śmieci niesegregowane można składować w pojemnikach lub w workach w sposób zgodny z Regulaminem utrzymania czystości (worek czarny o pojemności 110 litrów  lub pojemniki o wielkości 110 lub 1100 litrów).

8. Czy można wpłacać należności z tytułu opłaty co miesiąc?

Opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi można uiszczać co miesiąc, nie przekraczając jednak terminów określonych w uchwale Rady Gminy tj.:

- za I kwartał - 15 lutego danego roku,

- za II kwartał – 15 maja danego roku,

- za III kwartał – 15 sierpnia danego roku,

- za IV kwartał – 15 listopada danego roku.

Każdorazowo należy pamiętać, że po przekroczeniu terminu płatności zostaną naliczone odsetki.

9. Czy w ramach stawki 7 zł/miesięcznie od 1 osoby odbierane będą również czarne worki

Tak. Opłata 7 zł/miesięcznie od 1 osoby obejmuje odbiór wszystkich odpadów segregowanych w tym również czarne worki, w których powinny znajdować się odpady nie podlegające segregacji. Nie obowiązuje limit czarnych worków.

10. Jak będzie kontrolowane zadeklarowane selekcjonowanie odpadów?

Weryfikacja prowadzona będzie przez przedsiębiorcę odbierającego odpady. Należy przy tym pamiętać, że weryfikacja będzie dotyczyć całości odpadów również czarnych worków oddawanych przy selektywnej zbiórce. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zgodnie z postanowieniami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Jedlicze opłata za odbiór odpadów komunalnych zostanie powiększona i naliczona tak, jakby odpady były zbierane w sposób nieselektywny za okres kwartału. 

Kary te dotyczyć będą osób, które mimo deklarowanej selektywnej zbiórki notorycznie i w sposób zamierzony łamać będą zasady segregacji odpadów. Kary nie będą dotyczyć przypadków sporadycznych.

11. Jak często będą odbierane odpady?

Odpady komunalne będą odbierane:

1. z obszarów zabudowy jednorodzinnej – jeden raz w miesiącu,

2. z obszarów zabudowy wielorodzinnej – dwa razy w miesiącu. 

Szczegółowe terminy odbioru zostaną podane do wiadomości po rozstrzygnięciu przetargu.

12. Czy odpady komunalne będą odbierane sprzed każdej posesji?

Tak, sprzed każdej posesji zamieszkałej.

13. Czy odpady będą odbierane sprzed posesji, które są zamieszkałe, ale nie mają jeszcze nadanego numeru porządkowego?

Tak. Właściciel takiej nieruchomości powinien wcześniej jednak złożyć deklarację.

14.Co w przypadku domów, w których mieszkają dwie rodziny, które osobno się utrzymują i tworzą odrębne gospodarstwa domowe, kto powinien złożyć deklaracje?

W takim przypadku dopuszczalne są dwa rozwiązania:

1.Właściciel nieruchomości składa deklarację, w której uwzględnia wszystkie osoby zamieszkujące daną nieruchomość oraz sposób segregacji. 

2.„Przedstawiciel” każdego gospodarstwa domowego składa oddzielną

deklarację, w której uwzględni tylko osoby wchodzące w skład jego gospodarstwa domowego oraz sposób segregacji. W takim przypadku każde z tych gospodarstw domowych obowiązane jest w celu identyfikacji do oznakowania wszystkich pojemników (worków) poprzez umieszczenie na nich adresu nieruchomości oraz numeru lokalu, który zajmują.

15. Co z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, czy powinny składać odrębne deklaracje?

System nie obejmuje osób prowadzących działalność gospodarczą. Podmioty te obowiązane są do podpisania umów na zasadach cywilno-prawnych z podmiotem uprawnionym do odbiór odpadów.

16. Czy będzie możliwość uzyskania jakiś ulg w opłacie i na jakich zasadach?

Nie. Ustawa w obecnej formie nie pozwala na wprowadzenie ulg w opłacie.

17. Co z tymi którzy wyjeżdżają na studia, czy do pracy za granicą?

W przypadku studentów uczących się w systemie dziennym zamieszkujących poza gminą składający deklarację obowiązany jest dołączyć do niej zaświadczenie z uczelni potwierdzające stałą nieobecność studenta na terenie gminy.

W przypadku osób pracujących za granicą składający deklarację obowiązany jest dołączyć do niej zaświadczenie pracodawcy potwierdzające stałą nieobecność pracownika w przypadku delegacji dłuższej niż jeden miesiąc lub złożyć odpowiednie oświadczenie.

18. Czy do zbierania odpadów zmieszanych można korzystać z metalowych bądź plastikowych pojemników (kubłów) na śmieci czy tylko z worków?

Tak. W dalszym ciągu do zbierania odpadów zmieszanych można korzystać z pojemników o wielkości 110 lub 1100 litrów.

19. Jak obliczyć wagę kompostu na potrzeby deklaracji?

Należy przyjąć, że szacowana pojemność kompostownika w zależności od wielkości działki.

Na każde 0,01ha przypada ok. 120-150 litrów (kilogramów) odpadów.

20. Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.jedlicze.pl „Nowe zasady odbioru odpadów”, pod numerem telefonu 13 44 847 23, lub 13 44 847 24, bezpośrednio w Urzędzie Gminy w pokoju numer 6, 7 lub 8, a także pod adresem e-mail: wisniowska@jedlicze.pl.


 

Gdzie wyrzucać kartony po napojach? - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. 

Opakowania po mleku w proszku dla niemowląt i dzieci (dotyczy opakowania wewnętrznego) - należny wrzucać do worka białego na opakowania wielomateriałowe, zewnętrzne opakowanie wykonane jest z kartonu lub metalu.

Opakowania po kaszkach dla dzieci - w zależności od rodzaju opakowania albo do worka białego na opakowania wielomateriałowe gdy składa się z co najmniej dwóch rodzaju materiałów albo do tworzyw sztucznych.

Opakowania po przyprawach, galaretkach, żelatynach, budyniach, kisielach itp. należy wrzucać do worka białego na opakowania wielomateriałowe.

Opakowania po słodyczach typu wafelki, batony wrzucamy do plastiku (worek żółty) natomiast opakowania po chipsach wrzucamy do pojemnika na opakowanie wielomateriałowe (worek biały).

Butelki plastikowe i szklane po rozpuszczalnikach, które wcześniej zostają przepłukane wrzucamy odpowiednio do worka żółtego i zielonego. Natomiast opakowania z zawartością rozpuszczalnika albo które nie zostało przepłukane traktujemy jako odpad niebezpieczny.

Produkty skóropodobne wrzucamy: w przypadku ubrań do worka szarego - tekstylia, obuwie wykonane z materiału skóropodobnego do worka czarnego,

Obuwie z tworzywa sztucznego np. plastiku typu klapki, "japonki" wykonane w całości z plastiku do worka żółtego, natomiast pozostałe obuwie do worka czarnego.

Płyty CD, DVD, kasety VHS – do worka czarnego