Sobota 17 lipca 2021
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Uratowano ranną sowę uszatkę

 
W czwartek 31 maja br. pracownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Jedliczu odebrał alarmujący telefon. Mieszkaniec Moderówki poinformował, że nieopodal jego domu w trawniku znalazł rannego, ledwo żywego ptaka. Pracownik udał się pod wskazany adres po wstępnych oględzinach okazało się, że ptak, młoda (około 3-miesięczna), dopiero zaczynająca samodzielne życie uszatka zwyczajna, jest poważnie ranna ma złamane skrzydło i mocno zainfekowaną raną.

Dzięki godnej do naśladowania postawie Pana Czesława Cichonia, sowa powróci do zdrowia.

Zwierzę zostało przetransportowane do przemyskiej lecznicy zwierząt „Ada”, która poza działalnością usługową prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, gdzie bezinteresownie pomaga dzikim zwierzętom. Lekarze weterynarii przebadali, opatrzyli rany i zatrzymali na czas rekonwalescencji chorą sowę. Sowa po wyleczeniu i rehabilitacji zostanie przeniesiona do naturalnego środowiska. W razie wystąpienia niespodziewanych komplikacji gdy sowa nie odzyska pełnej sprawności, zostanie w schronisku dla dzikich zwierząt prowadzone przez lecznicę „Ada”.


Uszatka zwyczajna - to gatunek ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych niezwykle rzadki na naszych terenach. Sowa ta ogólnym ubarwieniem, kształtem, charakterystycznymi pomarańczowymi tęczówkami i sterczącymi "uszami na głowie", podobna jest do puchacza, jednakże znacznie od niego mniejsza. Aktywna nocą, poluje głównie o zmierzchu i o świcie. Żywi się nornikami, myszami oraz innymi drobnymi ssaki do rozmiarów szczura. Wyprowadza jeden lęg w roku. Uszatki w Polsce objęte są całkowitą, ścisłą całoroczną ochroną. Mają pożyteczny wpływ na środowisko – ograniczają liczbę szkodliwych gryzoni.

Słownik: