Sobota 17 lipca 2021
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Gimnazjaliści na Politechnice Krakowskiej i Rzeszowskiej

Już po raz trzeci uczniowie gimnazjum w Jaszczwi byli uczestnikami zajęć na Politechnice Krakowskiej. Grupa chemiczna przeprowadzała doświadczenia w laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii i Chemicznej, których tematem przewodnim była EKOLOGIA. Zajęcia przygotował i prowadził dr inż. Piotr Suryłło. Na początku uczniowie badali właściwości sorpcyjne gleby oraz uczyli się określać pH gleby przy użyciu związków chemicznych do tego przeznaczonych. Prowadzący pokazał ile substancji smolistych znajduje się w dymie z jednego wypalonego papierosa, które to przedostają się do atmosfery każdorazowo ją zanieczyszczając. Samodzielnie produkowali ekologiczne mydło oraz przeprowadzali prawdziwą laboratoryjną destylację pozyskując m. in. naturalny olejek eteryczny z rośliny.


Grupa fizyczna pod kierunkiem dr inż. Andrzeja Osaka zajmowała się falami świetlnymi i akustycznymi. Przeprowadzali ćwiczenia laboratoryjne wyznaczając długość fal linii widmowych, wyznaczali długość fali świetlnej lasera oraz badali widmo przy pomocy spektroskopu. Dokonali szeregu obliczeń matematycznych wypełniając przygotowane tabele pomiarowe.


Grupę matematyczną prowadziła dr Lidia Skóra, która uczyła swoich podopiecznych działań w zakresie liczb wymiernych, statystyki opisowej, interpretacji danych w postaci tabeli, wykresów, diagramów, wyszukiwania, porządkowania i selekcjonowania informacji z dostępnych źródeł, zamiany jednostek, obliczeń procentowych w kontekście praktycznym, notacji wykładniczej (zapis liczby) i wykorzystania wzorów fizycznych do obliczeń matematycznych. Grupa matematyczna miał okazję rozwiązywać zadania związane z ekologią.


W piękny, upalny dzień - 23 maja br. uczniowie ZSP w Jedliczu uczestniczyli w wyciecze do Rzeszowa.
Zwiedzanie rozpoczęli od Regionalnego Oddziału TVP w Rzeszowie. Zostali zaproszeni do archiwum, gdzie zaprezentowano zbiory materiałów telewizyjnych, jeszcze
z lat 50-tych XX wieku. Pani redaktor prowadząca wykład pokazała także, jak zmieniały się nośniki informacji na przestrzeni lat oraz sposoby przechowywania materiałów i wymagane warunki lokalowe. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w studio, które wszyscy znamy z codziennych programów. Nasi uczniowie mieli możliwość wcielić się w prezenterów pogody i prowadzących wiadomości, poznali pracę urządzeń znajdujących się w studio,w tym nieodzownego w dzisiejszej pracy telewizji – promptera – pokazującego prowadzącemu tekst.


Na zakończenie wycieczki uczniowie wzięli udział w pokazach różnych doświadczeń z fizyki zorganizowanych na Politechnice Rzeszowskiej. Był to przysłowiowy gwóźdź programu. Fizyka to nauka, w której doświadczenia odgrywają decydującą rolę. Ciekawe eksperymenty i doświadczenia obejmowały działy fizyki takie jak: prąd elektryczny, optyka, przemiany energii i fizyka kwantowa. Najwięcej wrażeń dostarczyły te, które dotyczyły prądu.


W Multikinie uczniowie obejrzeli film pt. „Nad życie” poświęcony odnoszącej międzynarodowe sukcesy siatkarce Agacie Mróz, której choroba przerwała karierę i życie.

Słownik: