Sobota 17 lipca 2021
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Ksiądz prałat Franciszek Brzyski Honorowym Obywatelem Gminy Jedlicze

33 lata posługi kapłańskiej w parafii Potok pełnionej z oddaniem, miłością do ludzi i poświęceniem. Perfekcjonista, który wymaga wiele od innych , ale jeszcze więcej od siebie, człowiek wysokiej kultury osobistej, chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To tylko niektóre ze słów jakimi określił księdza prałata ksiądz kaznodzieja Jan Częczek, podczas mszy 22 kwietnia br.

W tym dniu ks. prałat Franciszek Brzyski odebrał z rąk Burmistrza Gminy Jedlicze - Zbigniewa Sanockiego, jego Zastępcy - Piotra Rostka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jedliczu - Piotra Krawczyka, akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Jedlicze. Odbyło się to podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która miała miejsce w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli w Potoku.

W tym ważnym dla parafii wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władzy lokalnej, radni, sołtysi, parafianie, zaproszeni goście, rodzina księdza, przedstawiciele Rady Parafialnej oraz Akcji Katolickiej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością również ks. prałat Stanisław Guzik, prof. Michalina Growiec, która wykonała dwie pieśni podczas uroczystości w kościele, Jan Futyra oraz Zdzisław Łopatkiewicz, Honorowi Obywatele Gminy Jedlicze.

Tytuł ten nadawany jest osobom, które wniosły szczególny wkład w życie mieszkańców Gminy Jedlicze. Ksiądz Franciszek Brzyski urodził się 25 października 1940 roku w Cieplicach (k. Jarosławia) w rodzinie Andrzeja i Marii z domu Buniowska. Edukację rozpoczął w szkole podstawowej w Cieplicach, którą ukończył w 1954 roku, następnie uczęszczał do Liceum Pedagogicznego w Przemyślu. W 1960 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcących dla Pracujących w Przemyślu. W tym samym roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.
W 1967 roku przyjął święcenia kapłańskie w bazylice w Leżajsku. Po święceniach katechizował w takich placówkach jak: Niebylec, Nowa Dęba, Stalowa Wola i Krosno – Fara. 1 kwietnia 1979 roku objął probostwo w miejscowości Potok, które pełnił do 2008 r.
Od początku swojej posługi kapłańskiej z zapałem organizował od podstaw życie parafialne, duchowe oraz materialne w Potoku. Początki nie były łatwe. Jedną z przeszkód był brak mieszkania. W pierwszym okresie powstawania parafii, ksiądz Franciszek mieszkał w wynajętym mieszkaniu u osób prywatnych. W 1981 roku po długoletnich staraniach parafia otrzymała zgodę na budowę domu parafialnego, a co najważniejsze kościoła. Tak rozpoczęła się wieloletnia budowa okazałego Kościoła, projektu prof. dr hab. Aleksandra Bohm oraz mgr. inż. Ewy Bohm. Koszty budowy pokrywane były niemal w całości dzięki ofiarności parafian i darczyńców. 31 października 1999 roku podczas jubileuszowej mszy koncelebrowanej przez ówczesnego metropolitę przemyskiego abp Józefa Michalika, poświęcono nowy kościół parafialny.
W ciągu wielu lat probostwa ksiądz Franciszek Brzyski czuwał i troszczył się o rozwój duchowy swoich parafian. W okresie bożonarodzeniowym osobiście odwiedzał domy parafian mobilizując mieszkańców wsi do doskonalenia swojego życia religijnego, do poczucia odpowiedzialności za kościół i życie duchowe. Potrafił zjednoczyć ludzi i spowodować, że poczuli odpowiedzialność za swoją parafię. Wkładał wiele trudu w przygotowanie dzieci i młodzieży do pełnego udziału w życiu religijnym parafii. W parafii działała schola, liczna grupa ministrantów oraz żywy różaniec. Zyskał sympatię najmłodszych mieszkańców Potoka, przez wiele lat w domu parafialnym prowadził spotkania religijne dla 5 i 6 latków. To dzięki jego trosce o życie religijne parafii odbywały się rekolekcje wielkopostne oraz przed Wszystkimi Świętymi połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. W każdą środę odprawiał nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O tych wszystkich zasługach przypomnieli w swoich wystąpieniach Burmistrz oraz Przewodniczący Rady.


Po uroczystej mszy świętej goście zostali zaproszeni na obiad do Domu Ludowego w Potoku, przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Przygotowany został także krótki program artystyczny. Wystąpili Monika Szufnarowska uczennica gimnazjum w Potoku, Kacper Karamus oraz duet Krzysztof Karmus i Joanna Opaluch z Jedlicza.

Fotorelacja 

Słownik: