Sobota 17 lipca 2021
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

WŚCIEKLIZNA – NADAL GROŹNA

Na terenie miasta Jedlicze stwierdzono wystąpienie ognisk wścieklizny u lisów. To niebezpieczna choroba wywołana przez wirusy, które dostają się wraz ze śliną do rany przy pokąsaniu lub polizaniu przez chore zwierzę, takie jak m.in. lisy, wiewiórki, psy i koty. O chorobę nie tak trudno. Można się nią zarazić nie tylko przez ugryzienie, ale też przez kontakt z zawirusowaną śliną, która może dostać się do błon śluzowych ust, nosa oraz spojówek. Do zakażenia może dojść również drogą kropelkową.

OBJAWY CHOROBY: pierwszym symptomem jest mrowienie i pieczenie w miejscu, w którym ugryzło lub polizało nas chore zwierzę. Ręka, noga czy inna część ciała zaczyna drętwieć i boleć, zazwyczaj jest tak, że objawy występują kilka dni po ugryzieniu kiedy rana już zaczyna się goić. W takim przypadku złe samopoczucie, senność czy gorączka nie jest skojarzona ze wcześniejszym pogryzieniem lub też kontaktem ze śliną. Choroba postępuje szybko, stan zdrowia się pogarsza. Mogą wystąpić drgawki , niedowłady i paraliż. W końcu dochodzi do porażenia mięśni układu oddechowego i uduszenia. Choroba może zabić w ciągu tygodnia.
Mimo, że na wściekliznę nie wymyślono leku wirusy można unieszkodliwić, podając odpowiednią szczepionkę. Szczepionka jest skuteczna, pod warunkiem, że przyjmie się ją zanim wystąpią pierwsze objawy choroby, czyli w ciągu 10 dni od kontaktu ze zwierzęciem.

JAK POSTĄPIĆ W PRZYPADKU KONTAKTU Z CHORYM ZWIERZĘCIEM
Należy dokładnie przemyć miejsce ugryzienia lub polizania bieżącą wodą i mydłem. Odczekać kilka minut, żeby rana się wykrwawiła i założyć jałowy opatrunek. Niezwłocznie należy zgłosić  się do lekarza !
Bardzo ważne jest, by szczególnie teraz w okresie zagrożenia wścieklizną zaszczepić zwierzęta domowe. O ile psy zakażają się i chorują sporadycznie, to prawdziwym zagrożeniem mogą być koty, których nie mamy obowiązku szczepić. Chorować może także bydło pokąsane przez zarażone zwierzę.

JAK UNIKNĄĆ NIEBEZPIECZEŃSTWA?
• Podejrzenie powinny wzbudzać zwierzęta, które według nas nienaturalnie się zachowują: pies staje się agresywny, ma dzikie spojrzenie i pianę w pysku oraz lis, który wydaje się przyjazny, uległy, oswojony, podchodzi do ludzi.
• Nie należy karmić o dotykać obcych zwierząt
• Należy natychmiast zgłosić się do lekarza ze zwierzęciem które zostało poranione lub pogryzione
• Jeżeli znajdziemy padlinę lub zwierzę, które zachowują się nietypowo, należy niezwłocznie powiadomić o tym odpowiednie służby. Na terenie Gminy Jedlicze działa całodobowy telefon kontaktowy:


13 43 52 151

Słownik: