Sobota 17 lipca 2021
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Protest mieszkańców Moderówki

W dniu 25 października br. odbyła się XX sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu. Podczas trwającego blisko 7 godzin spotkania udział wzięli m.in. mieszkańcy Moderówki. Przedstawiciele mieszkańców wsi złożyli do Rady Miejskiej protest, który podczas sesji odczytał miejscowy radny Pan Ryszard Gawron.


Pierwszy punkt protestu dotyczył wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie „Zmiany sposobu użytkowania obiektów znajdujących się na działkach Ew.404/12 i 404/13 w Gminie Jedlicze, celem prowadzenia procesu odzysków odpadów innych niż niebezpieczne”. W obawie o własne zdrowie, a także o wpływ procesu na glebę mieszkańcy zdecydowanie przeciwstawiają się budowie kompostowni.


Druga sprawa to problemem „cuchnących” odpadów” , którymi nawożone jest pobliskie pole. Sprawa została nagłośniona także w sierpniowym wydaniu Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie. Od kilku miesięcy mieszkańcy Moderówki skarżą się na odór, nocny hałas, a także bezkarne przewożenie odpadów samochodami o wyższej niż dopuszczalna masie całkowitej. W proteście  zwracają się z prośbą o to, by Burmistrz jako ich przedstawiciel podjął wszelkie możliwe kroki w celu rozwiązania tego problemu.
Podczas sesji głos zabrała także mieszkanka Moderówki która podkreśliła, że ich zamiarem nie jest przeszkadzanie żadnemu z przedsiębiorców w jego działalności, ale ilość wywożonych odpadów oraz stan dróg zniszczonych przez tiry przewożące odpady wywołują wśród mieszkańców sprzeciw. Mieszkanka wsi Moderówka poinformowała także o tym, że przywożone odpady są pozostawione na kilka tygodni. Wątpliwości budzi także sposób rozprowadzania i rozrzucania tych odpadów. Smród, odór jest nie do zniesienia. Wraz z mieszkańcami Jaszczwi wystosowano także pismo do WIOŚ -u oraz prokuratury o zbadanie tej sprawy. Wspomniała także o tym, że w odpadach rozwinęło się robactwo. Czarę goryczy wśród mieszkańców wywołała informacja o zamiarach budowy kompostowni. To co muszą przechodzić mieszkańcy Moderówki nazwano „horrorem klimatycznym”.
Po wystąpieniu mieszkanki Gminy Jedlicze głos zabrał zastępca Burmistrza Piotr Rostek, który przyznał, że problem jest rzeczywiście ogromy. Zastępca Burmistrza powiedział, że na wniosek gminy i mieszkańców Moderówki w dniu 7 października br. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w obecności urzędnika Gminy Jedlicze przeprowadził kontrole. W poniedziałek 23 października br. Gmina otrzymała protokół z tej kontroli. W protokole jest stwierdzony stan zastany, z tego co można wyczytać pokrywa się on z tym, o czym mówili ludzie. Jak poinformował zastępca Piotr Rostek, WIOŚ nie podlega pod Burmistrza Gminy Jedlicze, ale zapewne wystosuje zalecenia skierowane do właściciela terenu. Zastępca Burmistrza zapewnił, że wszelkie informacje jakie Urząd uzyska w tym temacie, zostaną przekazane sołtysowi Moderówki.
Poinformował , że Gmina nie wydawała pozwolenia na przejazd ciężkich samochodów. Zastępca burmistrza podziękował także mieszkańcom za współprace z policją. Mieszkańcy zaangażowali się i informują na bieżąco policję o łamaniu przepisów drogowych przez kierowców przewożących odpady. Powiedział także o tym, że we współpracy z Radą Miejską zwróci się z prośbą do Komendanta Policji w Jedliczu oraz Miejskiego Komendanta Policji w Krośnie o intensywne przeciwdziałania łamaniu prawa w Moderówce. W tej chwili toczy się postępowanie administracyjne, przy współudziale WIOŚ-iu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, także mieszkańcy zostali uznani za stronę tego postepowania i będą informowani o wszystkich podejmowanych krokach.
Jest to wieloetapowe postepowanie, jednym z etapów będzie rozprawa administracyjna przy udziale wszystkich stron. O jej terminie mieszkańcy Moderówki i strony zainteresowane zostaną poinformowani. Zastępca Burmistrza zapewnił o tym, że głos mieszkańców Moderówki będzie mocno wzięty pod uwagę.

Słownik: