Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

PAMIĘĆ ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W czwartek, 16 kwietnia br., w Jedliczu odbyły się obchody 69 rocznicy zbrodni katyńskiej. Z tej okazji młodzież gimnazjalna przedstawiła program słowno-muzyczny w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu.

 
 
 
Spektakl przygotowali uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum w Jedliczu pod opieką swoich nauczycieli p. W. Basaka i p. M. Stója. Program artystyczny wykonano w ramach społeczno-edukacyjnej kampanii Narodowego Centrum Kultury Pamiętam Katyń –1940.
Młodzi artyści przytoczyli wiele faktów historycznych dotyczących zbrodni katyńskiej, recytowali wiersze oraz przypomnieli sylwetkę jedliczanina kapitana Stanisława Janochy - zamordowanego w Katyniu, którego prochy spoczywają na jedlickim cmentarzu. Na sali obecna była także Jadwiga Węgrzyn – siostrzenica kapitana Janochy,
Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy urnie z ziemią katyńską i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą jedlicką ofiarę Katynia.

Kapitan Stanisław Janocha

Syn Wojciecha i Józefy urodził się 10 września 1895 roku w Turaszówce.
Do Szkoły Powszechnej uczęszczał w Jedliczu, Gimnazjum ukończył w Jaśle, gdzie również złożył egzamin maturalny. W 1914 roku został zmobilizowany do armii austriackiej i wysłany na front 1-ej wojny światowej. Walczył także na froncie włoskim, gdzie 3- ego listopada 1918r. dostał się do niewoli. Po uwolnieniu – na rozkaz gen. Hallera wstępuje w szeregi Wojska Polskiego. Z wojskami generała Hellera wraca do Polski i bierze czynny udział
w wojnie z bolszewikami w 1920 r. pod Warszawą.
Za odwagę, waleczność i zasługi otrzymuje order VIRTUTI MILITARI V klasy / dekret nr 87 z dnia 22 września 1920 roku – nadany 26 lutego 1921r. – nr orderu 2438 z rąk generała Władysława Sikorskiego. Po wojnie bolszewickiej jako żołnierz zawodowy służył kolejno w Zegrzu, Jarosławiu i Przemyślu w oddziałach łączności pełniąc różne odpowiedzialne i kierownicze funkcje. Po kolejnym awansie na wyższy stopień pracuje w Szefostwie Inżynierii Wojskowej w Grodnie. W 1935 roku awansuje na stopień kapitana i zostaje przeniesiony do pracy w Kierownictwie Zaopatrzenia Wojsk Łączności w Warszawie.
W dniach wybuchu drugiej wojny światowej – 6 września 1939r. – na wniosek Ministra Spraw Wojskowych zostaje ewakuowany do Starej Miłosnej, następnie przez Lublin, Chełm, Tarnopol aż do miejscowości Kopczyce, gdzie na granicy rosyjsko – rumuńskiej w czasie trwania kampanii wrześniowej 1939r. rozpoczętej przez Hitlera a następnie aneksji ziem wschodniej Polski przez bolszewików – zostaje wzięty do niewoli sowieckiej dzieląc los tysięcy oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego. Cały okres niewoli bolszewickiej kapitana Stanisława Janochy związany był z obozem w Kozielsku. Ostatnia droga życia z obozu w Kozielsku kpt. Stanisława Janochy wiodła na miejsce kaźni w Katyniu, gdzie podzielił los polskich oficerów wiosną 1940 roku – ginąc od wrażej kuli w tył głowy – tylko dlatego, że był oficerem Wojska Polskiego.
Doczesne szczątki kpt. Stanisława Janochy rozpoznano podczas ekshumacji zwłok – znaleziono przy nim: świadectwo szczepienia z jego imieniem i nazwiskiem, a w spisie rozpoznanych ofiar Katynia w „Nowym Kurierze Warszawskim” – Warszawa, sobota 5 czerwca 1943r. znajduje się jego nazwisko pod numerem 01813.
W książce wydanej w Londynie w 1982r. „Lista Katyńska – jeńcy obozów: KOZIELSK, OSTASZKÓW i STAROBIELSK” – NAZWISKO śp. Kapitana Stanisława Janochy figuruje na stronie 77 akapit 11. w książce „Dramat Katyński”- wydanej w 1989 roku w załączniku nr VIII figuruje: kpt. Stanisław Janocha Warszawa - Aleje W.P.8 m 2.
Nad doczesnymi szczątkami oficerów Wojska Polskiego – boleśnie szumi i płacze las katyński.
Urna z ziemią miejsca straceń „Katynia” – znajduje się na grobowcu rodzinnym Janochów na cmentarzu w Jedliczu.
W roku 1989 Burmistrz Miasta i Gminy w Jedliczu nazwał jedną z ulic Jedlicza imieniem Kpt. Stanisława Janochy.
W czerwcu 1998 roku została odsłonięta tablica Kpt. Stanisława Janochy na Kościele Parafialnym w Turaszówce – upamiętniająca Ofiary Katynia.


 








Słownik: