Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2011 r.

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) ma na celu zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju.

Szczegóły w rozwinięciu aktualności.

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) ma na celu zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej będzie on przeprowadzony w okresie od dnia 1 kwietnia do 30 czerwca 2011r., według stanu na dzień 31 marca 2011r., godz. 24:00. Powszechnym Spisem Ludności i Mieszkań w 2011 zostaną objęte osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach, obiektach i pomieszczeniach niebędących mieszkaniami; mieszkania i budynki, w których znajdują się mieszkania, oraz zamieszkane obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami oraz osoby niemające miejsca zamieszkania

 
Podstawy prawne:
Celem spisu jest:
  • dostarczenie najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także
  • o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
  • pozyskanie wiedzy na temat zmian zachodzących w procesach demograficznych
  • i społecznych m.in. z uwagi na wzmożone migracje ludności po wstąpieniu Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
  • uzyskanie informacji o zagadnieniach, które były objęte spisem w 2002 r.
 
Obowiązek udzielania odpowiedzi:
  • wynika bezpośrednio z postanowień ustawy z dnia 4 marca 2010r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2011r. ( Dz. U. Nr 47, poz. 277) i opiera się na następujących założeniach:
  • osoby objęte spisem oraz spisem próbnym i kontrolnym zobowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte
  • w formularzu
  • do udzielenia odpowiedzi o osobach małoletnich obowiązane są pełnoletnie osoby, wspólnie z nimi zamieszkałe.
  • w przypadku danych dotyczących pozostawania w związku nieformalnym, wyznania
  • i liczbie żywo urodzonych dzieci oraz planów pokreacyjnych odpowiedzi udziela się na zasadzie dobrowolności.
  • do udzielenia odpowiedzi o osobach nieobecnych obowiązane są pełnoletnie osoby, wspólnie z nimi zamieszkałe.
  • w obiektach zbiorowego zakwaterowania, w przypadku braku możliwości bezpośredniego spisania osoby, danych dotyczących nazwiska i imion, płci, daty urodzenia, obywatelstwa, czasu trwania i przyczyny przebywania, informacji o miejscu poprzedniego zamieszkania oraz poziomie wykształcenia udzielają – w zakresie posiadanej dokumentacji – zarządzający tymi obiektami.
  • informacji o budynkach zarządzanych przez osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej udzielają zarządzający lub administrujący tymi budynkami.
  • informacji o budynkach stanowiących własność osób fizycznych udzielają właściciele, użytkownicy lub administratorzy tych budynków.
  • informacji o niezamieszkanych mieszkaniach udzielają zarządzający lub administrujący budynkami, w których te mieszkania się znajdują.
 
Metody spisu:
 
  • samospis internetowy polegający na zaakceptowaniu lub korekcie w określonym terminie danych pozyskanych z systemów informacyjnych,
  • wywiad telefoniczny prowadzony przez ankietera statystycznego wspomagany programem komputerowym , polegający na uzupełnieniu formularza spisowego poprzez dane uzyskane w toku rozmowy telefonicznej z użytkownikiem gospodarstwa
  • wywiad realizowany przez rachmistrza spisowego bezpośrednio u respondenta, rejestrowany na urządzeniu typu hand-held.
We wszystkich metodach zbierania danych wykorzystany zostanie ten sam rodzaj formularza spisowego (formularz elektroniczny). Odpowiednia aplikacja będzie obsługiwała wypełnianie formularza, poprawność wypełniania wraz z kontrolą logiczno-rachunkową, aż do zaakceptowania formularza bądź jego odrzucenia. Jeżeli odrzucenie nastąpi na etapie Internetu - formularz będzie kierowany do teleankietowania lub bezpośredniego spisywania przez rachmistrza spisowego.
 
Spis będzie obejmował dane dotyczące:
1) stan i charakterystyka demograficzna ludności;
2) edukacja;
3) aktywność ekonomiczna osób;
4) dojazdy do pracy;
5) źródła utrzymania osób;
6) niepełnosprawność;
7) obywatelstwo;
8) migracje wewnętrzne;
9) migracje zagraniczne;
10) narodowość i język oraz mniejszości narodowe i etniczne;
11) wyznanie (przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego);
12) gospodarstwa domowe i rodziny;
13) stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki)
 
W okresie od 1 do 17 marca 2011r. na terenie Gminy rachmistrze spisowi przeprowadzą tzw. obchód przedspisowy. Jego głównym zadaniem jest dokonanie weryfikacji i aktualizacji wykazu adresowo- mieszkaniowego znajdujących się na liście przydzielonej dla danego rachmistrza.
 
Na terenie Gminy Jedlicze pracować będzie siedmiu rachmistrzów spisowych. Każdy z nich będzie dysponował imiennym identyfikatorem, potwierdzającym jego uprawnienia do przeprowadzenia prac spisowych.
 
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: www.stat.gov.pl , lub w tutejszym Urzędzie Gminy Jedlicze pok. Nr 14 w godzinach pracy urzędu oraz pod numerem telefonu (13) 44 847 23 i adresem e-mail wisniowska@jedlicze.pl