Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Nie trujmy się paląc śmieci w domowych piecach!

Niestety coraz wyraźniejszy staje się problem spalania śmieci w domowych piecach. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w emitowanych spalinach powstają niebezpieczne środki chemiczne, które bardzo negatywnie oddziałują na ludzi i środowisko.

Zanieczyszczenia te powodują trudności w oddychaniu – co może prowadzić do podrażnienia a nawet uszkodzenia płuc. U roślin wywołuje to zanik chlorofilu oraz gromadzenie się metali ciężkich w glebie i w roślinach. Spalanie śmieci wytwarza duże ilości siarczanów i kwasu siarczkowego co powoduje tzw. kwaśne deszcze.

Pamiętajmy o tym, że skutki nie będą widoczne od razu. Toksyny powoli gromadzą się w naszych organizmach i roślinach. Ich wpływ na zdrowie może objawić się nawet po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach – najczęściej w formie raka i innych nieuleczalnych chorób.
 
Zadbajmy oto by nasze dzieci i najbliżsi byli zdrowi, nie trujmy ich i wszystkich dookoła spalaniem śmieci. Nie zatruwajmy niepotrzebnie powietrza i gleby.
 
Jeśli palimy śmieci w nieprzystosowanych do tego piecach stężenie dioksyn i furanów w wydobywającym dymie może wynosić 100 nanogramów/m3, dla porównania ich dopuszczalne stężenie w spalarniach śmieci wynosi 0,1 nanograma/m3 – pozostawmy więc spalanie odpadów  jednostkom do tego przystosowanym.
 
Zmieńmy nawyki i pomyślmy o przyszłości. Jeżeli zauważysz, że sąsiad pali odpady – upomnij go, a gdy sytuacja się powtórzy zgłoś zaistniałą sytuację do Urzędu Gminy,  Sanepidu, Inspektoratu Ochrony Środowiska lub na Policję.  Wobec mieszkańców którzy palą odpady w warunkach domowych będą zastosowane kary.
 
W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w urządzeniach do tego nie przystosowanych. Zgodnie z ustawą o odpadach, Regulaminem  utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz  kodeksem wykroczeń, zakazane jest spalanie odpadów w piecach, kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu. 

 

Słownik: