Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Święto Jedlicza 2010!

W niedzielę 27 czerwca 2010 r. na parkingu koło hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu odbył się Jarmark Jedlicki. Pogoda nie sprzyjała, mimo wszystko imprezę można zaliczyć do udanych. Duża w tym zasługa olbrzymiej ilości wspaniałych atrakcji, zarówno dla najmłodszych jak i tych nieco starszych.

Oczywiście nie mogło zabraknąć przeglądu tanecznego zespołów działających w Jedliczu. Wszystkie grupy na co dzień pracujące przy Gminnym Ośrodku Kultury, jak również Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji zaprezentowały wysoki poziom i zgromadziły niemałą rzeszę ludzi, którzy gromko oklaskiwali tancerzy.

Jak zawsze nie zapomniano o najmłodszych. Dzieci miały do dyspozycji zjeżdżalnie, basen z piłeczkami oraz kucyka, na którym mogły pojeździć. Do kompletu przygotowano z myślą o nich specjalny spektaklu. „Ciotka Tekla i Przyjaciele” zagwarantowała mnóstwo zabaw, bajek, piosenek i konkurencji z nagrodami dla najmłodszych, co pozwoliło im się wyszaleć.

Cały czas na terenie jarmarku działało wiele stoisk: kowalstwo artystyczne, garncarstwo, rzeźba, haft, sztuczna biżuteria, malarstwo itp. – na wszystkich można było zobaczyć jak powstają te wspaniałe dzieła sztuki oraz je nabyć. W holu hali GOSiR pan Stanisław Stopkowicz przygotował wystawę broni białej swojego autorstwa. Niemal 40 sztuk broni białej z całego świata – od japońskich mieczy samurajskich, przez arabskie kindżały, po polskie szable. Pan Stopkowicz i jego wystawa cieszyla się olbrzymią popularnością. Zaś historie jedlickiego płatnerza, które potrafił przytoczyć do każdej wykonanej przez siebie szabli gromadziły grono wiernych słuchaczy.

Tegoroczne Dni Jedlicza były okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale również do pomocy powodzianom z Gminy Jasło. Gmina Jedlicze również ucierpiała w wyniku powodzi, jednak straty są nieporównywalne, do tych, jakie dotknęły niedalekie Jasło i okoliczne miejscowości. Szczególnie ucierpiała Trzcinica i Brzyście, gdzie woda i osuwiska niszczyły całe domy, zabierając ludziom dobytek całego życia. Burmistrz Gminy Jedlicze Zbigniew Sanocki oraz Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz apelowali do zebranych ludzi o pomoc dla najbardziej potrzebujących. Na wszystkich stoiskach były do odebrania karty z numerami telefonów oraz kont bankowych, na które można przelewać pieniądze dla poszkodowanych z Gminy Jasło.
Korzystając z okazji Burmistrz podziękował strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Jedlicze, którzy nie tylko pomagali mieszkańcom Gminy Jedlicze, ale również brali udział w akcjach pod Tarnobrzegiem, w Gorzycach oraz w Jaśle i jego okolicach.

Punktem kulminacyjnym tegorocznych Dni Jedlicza, bez wątpienia był koncert Zbigniewa Wodeckiego. Zgromadził on, mimo rzęsistego deszczu, tłumy ludzi. Można było usłyszeć utwory bardziej i mniej znane. Publiczność dała się porwać piosenkom takim jak „Niech się w nas goi”, „Zacznij od Bacha”, „Chałupy welcome to”, „Sobą być”. Był to wspaniały koncert, który bardzo spodobał się publiczności.

Następnym punktem programu był występ Hip-Hopowej „Grupy Operacyjnej”. Mieszko bez wątpienia rozkręcił młodzież zgromadzoną na parkingu przy hali GOSiR. Błyskawicznie nawiązał z nią kontakt i rozśpiewał tak, że bawiła się fenomenalnie, mimo, że cały czas padał deszcz.

Na koniec, dla wytrwałych zorganizowana została zabawa taneczna z zespołem Heaven.

Organizatorzy Jarmarku Jedlickiego: Gmina Jedlicze, Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jedliczu.

Sponsor: Rafinerii Nafty Jedlicze.

Patronatem Medialny: „Nowe Podkarpacie”

Scena i nagłośnienie: firma MEGATON z Krosna.

 

Słownik: