Protokoły Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

PROTOKÓŁ NR 8/ 2017 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 16.01.2017 r.

PROTOKÓŁ NR 8/ 2017

z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 16.01.2017 r.

Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Jadwiga Stajkowska.

Powitała członków komisji, zaproszonych gości, pracowników urzędu - lista obecności w załączeniu, po czym przedstawiła porządek posiedzenia w brzmieniu:

  1. Otwarcie
  2. Szacowanie szkód łowieckich.
  3. Wolne głosy i wnioski.

 

Ad 2.

Przewodnicząca Jadwiga Stajkowska zwróciła się do zaproszonych gości z kół łowieckich o przedstawienie zasad, na podstawie których, są wypłacane odszkodowania za szkody w uprawach wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.

P. Waldemar Stefański powiedział, że zasady wypłat się nie zmieniły. Rekompensatę za szkody wypłacają koła łowieckie i OHZ.

Radna Danuta Grabowska zapytała czy po otrzymaniu zgłoszenia szkody od rolnika, były wypłacane odszkodowania.

P. Stefański Waldemar odpowiedział, że odszkodowania były wypłacane. W jednym roku wydano na nie ok 60-70 tys.zł.

P. Andrzej Waszak zapytał ile było wypłaconych odszkodowań w Gminie Kołaczkowo w 2016r., oraz poprosił aby koła łowieckie podawały aktualne adresy do Urzędu Gminy.

P. Piotr Maćkowiak odpowiedział, że szkód zgłoszonych pisemnie w obwodzie 302 było 5, natomiast telefonicznie znacznie więcej. Na terenie Gminy Kołaczkowo w obwodzie 302 były zgłoszone telefonicznie 3 szkody. Dotyczyły zniszczenia przez jelenie pokrycia pryzmy, którą w ramach odszkodowania koło łowieckie odkupiło za kwotę 1.200 zł, w wcześniejszych latach został zakupiony pastuch za szkody dzicze w ziemniakach. Wyjaśnił, że po zgłoszeniu telefonicznym koła łowieckie przygotowują dyżury myśliwych w miejscu zgłoszenia. Natomiast informacja pisemna jest rozpatrywana przez prezesa, który zwołuje komisję do szacowania szkód. Poinformował również, że gminy otrzymują plan łowiecki, na którym są adresy siedziby kół.

P. Andrzej Waszak zapytał, czy łowczy może samodzielnie, bez pozwolenia właściciela wejść na jego grunty.

P. Andrzej Musielak odpowiedział, że obowiązują stare przepisy zgodnie z którymi rolnik musi wyrazić zgodę. W przeciwnym razie nie będzie obowiązywało go prawo do odszkodowania.

P. sekretarz zapytała czy na ternie gminy są zwierzęta objęte całoroczna ochroną.

P. Piotr Maćkowiak odpowiedział, że oczywiście są takie zwierzęta. Obecnie został dopuszczony odstrzał bobrów. Na terenie wielkopolski jest do odstrzału 460 szt. bobrów czyli 10 % populacji.

Wójt Teresa Waszak poprosiła aby odstrzału bobrów dokonać na Kanale Kołaczkowskim i kanale Flisa, ponieważ tamy wybudowane przez zwierzęta powodują spiętrzanie wód i zalewanie pól.

Radny Piotr Górecki zapytał kto jest członkiem komisji przy szacowaniu szkód, oraz jakie są podejmowane działania aby zatrzymać zwierzynę w lesie. Zapytał także jaki procent populacji zwierząt jest odstrzelany.

P. Piotr Maćkowiak odpowiedział, że w skład komisji wchodzi rzeczoznawca, protokolant, członek komisji rewizyjnej, członkowie koła. Jeżeli nie ma porozumienia i dochodzi do ponownego szacowania, wówczas jest przedstawiciel Izby Rolniczej. Poinformował również, że zwierzęta są dokarmiane w lesie i nie wychodzą na pola. P. Waldemar Stefański odpowiedział, że średnio odstrzelany jest przyrost.

P. sekretarz zapytała o postępowanie w przypadku zginięcia zwierzęcia na drodze.

P. Andrzej Musielak wyjaśnił, że zwierzę żywe należy do państwa, natomiast zwierzę martwe należy do gminy. Każde zutylizowane zwierzę powinno być zgłoszone do koła łowieckiego. Jeżeli w czasie polowania wybiegnie zwierzę i zostanie uszkodzony pojazd odszkodowanie się należy tylko wtedy, gdy teren polowania nie jest oznakowany.

P. wójt zapytała kto przygotowuje plany łowieckie

P. Waldemar Stefański odpowiedział, że plany łowieckie są pisane przez koła i przesyłane do Dyrekcji Lasów i opiniowane przez nadleśnictwo i gminę.

Radny Jerzy Woś zapytał czy koło łowieckie „szarak” posiada zgodę na odstrzał jeleni, które wyrządzają duże szkody w tym obwodzie.

P. Piotr Maćkowiak poinformował, że w czasie inwentaryzacji zwierzyny w okolicy Krzywej Góry jest ok.30 byków. W późniejszym czasie, kiedy kukurydza podrośnie występuje ok 40 jeleni i z chwilą sprzątnięcia jeleni nie ma. P. Andrzej Musielak dodał, że jeżeli koło łowieckie nie wykona planu odstrzału ponosi z tego tytułu kary.

Przewodnicząca Jadwiga Stajkowska zapytała czy należy napisać wniosek aby dokonano odstrzału bobrów na Kanale Kołaczkowskim i kanale Flisa. W odpowiedzi usłyszała, że można złożyć wniosek pisemny.

Na tym posiedzenie zakończono o godz. 11.30.

Protokół sporządziła                                                                             Przewodnicząca Komisji

Monika Nowak                                                                                          Jadwiga Stajkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiadomość powiązana z

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Komisja Rolnictwa Rozwoju Gospodarczego Ochrony Środowiska Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego 2014 - 2018
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 28 lipca 2017 08:32
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 958
05 kwietnia 2018 14:07 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
28 lipca 2017 08:32 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany