Protokoły Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki komunalnej

Protokół Nr 11 /2017 z posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki Komunalnej w dniu 17.10.2017r.

Protokół Nr 11 /2017

 

z posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa

i Gospodarki Komunalnej w dniu 17.10.2017r.

 

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Michał Stefański, powitał radnych i pracowników urzędu – lista obecności w załączeniu. Następnie przedstawił porządek posiedzenia, który został przyjęty i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie
  2. Omówienie planu dowozów szkolnych.
  3. Godziny pracy świetlic szkolnych.
  4. Przedstawienie kosztów reformy oświaty.
  5. Omówienie zakresu remontów przeprowadzonych w szkołach.
  6. Informacja o zakupie książek do szkół.
  7. Zapoznanie się z wyposażeniem klas lekcyjnych.
  8. Informacja o sieci inernetowej w szkołach.
  9. Przedstawienie wniosków od rodziców, które wpłynęły do referatu oświaty i odpowiedzi od 1.01.2017r.
  10. Wolne głosy i wnioski.

 

Ad.2.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty przedstawiła plan dowozów szkolnych. Wyjaśniła, że kursy zaczynają się o 6.45 i jako pierwsi dowożeni są uczniowie do gimnazjum, następnie do szkół podstawowych. Zajęcia w SP w Sokolnikach zaczynają się o godz. 8.30, w SP w Bieganowie o godz. 9.00, a w pozostałych szkołach o godz. 8.00. Przedstawiła również plan odwozów, według którego gimnazjaliści są odwożeni ostatnim kursem o godz. 14.30, pozostali uczniowie po zakończonych zajęciach. Kierowcy kończą dowozy o 16.30.

Radny Mariusz Gomulski zapytał jakiego problemu najczęściej dotyczą pisma wpływające od rodziców.

Milena Świątek odpowiedziała, że ostatnie pismo które wpłynęło do referatu oświaty dotyczyło przesunięcia godziny rozpoczęcia zajęć szkolnych w SP w Bieganowie z godz. 9 na godz. 8. Wyjaśniła, że będą podjęte działania aby zajęcia rozpoczynały się o godz. 8.30. Dyrektorzy pracują nad nowym planem lekcyjnym, a co za tym idzie dostosowaniem godzin pracy nauczycieli oraz planu dowozów.

Wójt Teresa Waszak powiedziała, że problem który powstał spowodowany jest brakiem specjalistów i nauczyciele muszą dojeżdżać z gimnazjum do pozostałych szkół do klas siódmych. Dodała, że nie jest łatwo dostosować plan lekcji pomiędzy 4 szkołami, aby dzieci nie miały pauzy w zajęciach. Poinformowała, że uczniowie SP w Bieganowie prawdopodobnie będą mogły rozpoczynać naukę o 8.30, jednak wcześniej nie będzie to możliwe.

Radny Wojciech Tamborski zapytał czy można uruchomić trzeci autobus, który jest przeznaczony do sprzedaży.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że autobus jest sprawny, posiada badania techniczne, lecz do tej pory nie udało się go sprzedać jak również nie zgłosił się kierowca z odpowiednimi kwalifikacjami.

Radny Michał Stefański powiedział, że jeden z obecnych kierowców jest w wieku emerytalnym i może w każdej chwili odejść na emeryturę.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że rozmawiała z kierowcą i wyraża on zgodę na dalszą pracę.

Radna Danuta Grabowska zapytała, czy gdyby zgłosił się do pracy kierowca to zostałby przyjęty.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że tak, jednak wiązałoby się to ze zmianą planu dowozów. Dodała, że należy wziąć pod uwagę zdanie rodziców którzy chcą aby ich dziecko wracało jak najwcześniej do domu, oraz tych którzy prosili o dodatkowe godz. świetlicowe, ponieważ pracują i nie mają możliwości odebrania wcześniej dziecka ze szkoły.

AD.3.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty przedstawiła godziny pracy świetlic szkolnych. W arkuszach organizacyjnych godziny przedstawiały się następująco:

ZSP w Kołaczkowie zaplanowano 13 godzin,  aneksem nr 1 liczba godz. została zwiększona o  7, natomiast aneksem nr 2 dołożono 29 godz. Łącznie po zmianach jest godz. 49

SP w Bieganowie zaplanowano 3 godziny, aneksem liczba godz. została zwiększona o 3 . Łącznie po zmianach jest 7 godzin świetlicowych.

SP w Grabowie Królewskim zaplanowano 3 godz.

SP w Sokolnikach zaplanowano 5 godzin, aneksem liczba godz. została zwiększona o 8 i po zmianach jest zatwierdzonych godz.13.

Radny Wojciech Tamborski zapytał, czy godziny z aneksu są przydzielone po interwencji rodziców.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że godziny świetlicowe zostały zwiększone po sporządzeniu planów lekcyjnych, natomiast aneksem nr 2 zostały zwiększone po wpłynięciu prośby od rodziców.

Przewodniczący Michał Stefański zapytał, czy w ZSP w Kołaczkowie są dwie grupy świetlicowe.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że w klasach I- III są 2 grupy świetlicowe, ponieważ jedna grupa nie może liczyć więcej niż 25 osób, a obecnie jest 26 uczniów. Działa to w ten sposób, że do godz. 14.00 są dwa oddziały i od godz. 14.00-15.00 jest jeden oddział.

Radna Danuta Grabowska zapytała czy prawo udziału w zajęciach świetlicowych mają wszystkie dzieci czy tylko dojeżdżające.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że wszystkie dzieci mogą korzystać ze świetlicy.

AD.4.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty w temacie przedstawienia kosztów reformy oświaty odniosła się do wynagrodzeń nauczycieli. Wyjaśniła, że porównanie wynagrodzeń obecnych z miesiącem majem nie daje jasnego obrazu, z powodu zmian jakie są jeszcze wprowadzane. Zapewniła, że takie zestawienie będzie wiarygodne za 2-3 miesiące. Poinformowała, że w roku ubiegłym było 73,86 etatów nauczycielskich, a obecnie jest 74,39, natomiast etatów pracowników obsługi administracyjnej jest 28, a było 30.

AD.5.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty poinformowała, że ogólny koszt remontów przeprowadzonych w szkołach wyniósł 94.591,67zł z czego:

- w SP w Sokolnikach wykonano remont korytarza na I piętrze, remont dwóch klatek schodowych, założono cokół z płytek ceramicznych na korytarzu na I piętrze i dwóch klatkach schodowych, zakupiono i zamontowano lampy. Całkowity koszt remontów wyniósł 35.033,06zł.

- w SP w Bieganowie zaadaptowano świetlicę na salę dydaktyczną, wymieniono drzwi łączące świetlicę ze szkołą, wykuto drzwi ze stołówki i zburzono ściankę w celu  powiększenia stołówki, powiększono otwór podawczy w stołówce, wykonano remont parapetów w magazynie żywności, wymieniono drzwi łączące szkołę z salą gimnastyczną, wyremontowano parapety i zamontowano rolety okienne w gabinecie dyrektora i sekretariacie, zakupiono i zamontowano lampy. Ogólny koszt remontów 18.980,56zł.

- w SP w Grabowie Królewskim wykonano remont dwóch sal lekcyjnych, remont sali komputerowej- całkowity koszt 2.618,72.

- w Gimnazjum w Kołaczkowie wyremontowano dwa korytarze i dwie klatki schodowe, wymalowano pomieszczenia kuchenne i łącznik szkoły z salą gimnastyczną. Całkowity koszt 31.634,98zł

- Przedszkole w Kołaczkowie wyremontowano dwie sale lekcyjne, wyremontowano szatnie i łazienki. Koszt 6.324,35zł.

Radny Wojciech Tamborski zapytał czy pieniądze na remonty pochodziły z budżetu gminy.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że pieniądze zostały zaplanowane w budżecie.

Radny Michał Stefański zapytał na czym polegały remonty korytarzy.

Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że korytarze zostały wygipsowane i pomalowane. W SP w Sokolnikach w roku ubiegłym wyremontowano jeden korytarz, a w tym roku został wykonany drugi, w Grabowie Król. wykonano skrobanie ścian z farby i malowanie. W SP w Bieganowie nadal trwają prace w łączniku między salą gimnastyczną, a szkołą, które wykonują pracownicy robót publicznych.

Radny Michał Stefański zapytał o plany remontowe na przyszły rok.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że są w trakcie przygotowania.

AD.6.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty poinformowała, że ogólna kwota dotacji do podręczników do szkół wynosi 91.199,03zł. Kwota dotacji zależna jest od liczby uczniów w klasie i liczby oddziałów. W klasach I, IV, VI, VII i III gimnazjum można było otrzymać dotację na podręczniki i ćwiczenia, natomiast w  klasach II, III, V i II gimnazjum tylko na ćwiczenia. W klasie II gimnazjum również można było uzyskać dotację na podręczniki w przypadku większej ilości uczniów niż w roku poprzednim. W Gimnazjum w Kołaczkowie było dwóch uczniów więcej dla których zostały książki dokupione. Aby otrzymać dotację należy złożyć zapotrzebowanie do końca czerwca, a we wrześniu ewentualną korektę.

AD.7.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty przedstawiła przygotowane przez poszczególne szkoły zapotrzebowanie na materiały dydaktyczne.  

Przewodniczący Michał Stefański powiedział, że należy myśleć o klasie ósmej aby w przyszłym roku doposażyć pracownie.

Radny Jerzy Woś zaproponował, aby w tej kwestii wypowiedzieli się nauczyciele, którzy wiedzą czego brakuje w klasopracowniach.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty powiedziała, że szkoły dokupują niezbędny sprzęt do pracy.

Radny Mariusz Gomulski zapytał, kiedy zostaną doposażone te klasy.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że w następnym roku jak zostanie zaplanowana kwota w budżecie.

Radna Agnieszka Frąckowiak zapytała, w jakim stanie jest wyposażenie w pracowniach informatycznych.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że sale są wyposażone w 12 stanowisk. SP w Sokolnikach posiada nową pracownię informatyczną, na którą przeznaczono 26.000zł, kwota ta została zaplanowana w budżecie.

Radny Wojciech Tamborski zapytał, czy jest możliwość pozyskania środków zewnętrznych na wyposażenie pracowni fizyko-chemicznej.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, ze nie słyszała o takich programach.

Uczestniczymy w programie aktywna tablica, w którym jest możliwość pozyskania środków.

Radny Jerzy Woś powiedział, że rząd zapewniał uruchomienie środków na dofinansowanie wyposażenia klas. Zapytał, czy była taka możliwość pozyskania środków.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty powiedziała, że nie słyszała o takich programach. Poinformowała, że został złożony wniosek o dofinansowanie wyposażenia gabinetu higienistki.

Radny Robert Ptaszyński zasugerował, aby wyjść naprzeciw i zwrócić się z pismem do odpowiednich instytucji o udzielenie informacji czy są planowane takie programy i przypominać o sobie.

Radny Mariusz Gomulski powiedział, że we wrzesińskich szkołach wyposażenie pochodzi ze środków zewnętrznych, grantów, o które zabiegają dyrektorzy szkół.

Radny Jerzy Woś powiedział, że dyrektorzy szkół powinni uczestniczyć w programach i starać się pozyskiwać środki zewnętrzne. Uważa , że należy zaplanować środki w budżecie na zakup pomocy dydaktycznych w przyszłym roku.

AD.8.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty przedstawiła informację o internecie w szkołach. W trzech szkołach jest podpisana umowa z Neostradą „Edukacja z Internetem” na czas nieokreślony. Maksymalna prędkość przesyłu  dla ZSP w Kołaczkowie i SP w Grabowie Królewskim to 20 MB, a dla SP w Bieganowie wynosi 40 MB. Koszt brutto wynosi 29,24zł dla każdej szkoły. SP w Sokolnikach posiada internet Inea , który szkoła ma udostępniany za darmo w zamian za umieszczenie anteny Inea na dachu budynku.                             

Robert Nowak dodał, że obecna prędkość jest wystarczająca do korzystania z internetu w salach dydaktycznych, natomiast przy wprowadzeniu dodatkowych usług typu e-dziennik nie będzie wystarczająca.

Przewodniczący Michał Stefański przypomniał, że podjęta została uchwała obniżająca stawkę za zajęcie pasa drogowego dla firmy Inea. Zapytał czy były podjęte rozmowy z firmą Inea aby zrobić przyłącze szkół.

Robert Nowak odpowiedział, że nawet w tej chwili może się podłączyć szkoła w Kołaczkowie, Grabowie Królewskim i Bieganowie.

Wójt Teresa Waszak powiedziała, że po decyzji Rady Gminy i obniżeniu kosztów dla firmy Inea w naszej gminie zafunkcjonuje sieć szerokopasmowa z przyłączami do 867 punktów w ramach programu POPC. Program nie będzie obejmował wsi Budziłowo, Wszembórz, Cieśle Wielkie, Cieśle Małe i Spławie. W ramach obniżenia stawki firma zaproponowała dodatkowe przyłącza do 867 punktów.

Radny Mariusz Gomulski powiedział, że w budynku tysiąclatki internet działa bardzo słabo przez co nauczyciele nie mogą korzystać z interaktywnych pomocy naukowych.

Przewodniczący Michał Stefański zapytał, kto decyduje o internecie w szkołach.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że decyduje dyrektor szkoły.

Przewodniczący Michał Stefański zaproponował, aby w szkołach zrobić internet szerokopasmowy z Inea.

Milena Świątek kierownik referatu oświaty zapytała, jaki, będzie koszt przyłączenia do sieci Inea.

Robert Nowak odpowiedział, że przewyższający dziesięciokrotnie obecną kwotę.

Radny Mariusz Gomulski zaznaczył, że skoro obniżamy opłaty dla firmy Inea, to w zamian można wynegocjować korzystniejsze ceny podłączenia internetu do szkół.

Sekretarz Bogusława Stramczewska odpowiedziała, że nie podłączą bo inna firma buduje sieć, a inna decyduje o przyłączach.

Przewodniczący Michał Stefański zawnioskował, aby Robert Nowak wspólnie z kierownikiem referatu oświaty zajęli się internetem w szkołach i przedstawili koszty przyłączenia do Inea.

Ad.9

Przewodniczący Michał Stefański przedstawił pisma i wnioski, które wpłynęły do referatu oświaty od 1 stycznia 2017r, oraz odpowiedzi. Wnioski dotyczyły m. in. wsparcia finansowego wymiany drzwi w Przedszkolu w Sokolnikach, prośba o utworzenie klasy ”0” w Przedszkolu w Kołaczkowie na rok szkolny 2017/2018, przesunięcia zajęć lekcyjnych w SP w Bieganowie na wcześniejszą godzinę, obecnie zaczynają się o godz. 9, dowozu uczniów klasy 7 z Borzykowa uczęszczających do SP w Grabowie Królewskim, prośba o możliwość zabierania dziecka z Wrześni do SP w Grabowie Król. kursem dowożącym dzieci do szkoły specjalnej.

Pan Siemiątkowski powiedział, że przesunięcie godzin lekcyjnych spowodowanych wcześniejszą godziną rozpoczęcia nauki w SP w Bieganowie stworzy problem dla nauczyciela, który dojeżdża z innej szkoły na lekcje.

Milena Świątek poinformowała, że dyrektorzy szkół wspólnie pracują nad dostosowaniem planu lekcji,  planu dojazdów, oraz godzin pracy nauczycieli.

Wójt Teresa Waszak powiedziała, że po rozmowie z panią dyrektor doszły do wniosku, że jeżeli problem się nie rozwiąże, to nauczyciela z Bieganowa zastąpi nauczyciel z Grabowa Król.

 

Ad.10.

Pan Siemiątkowski powiedział, że jest zaniepokojony sytuacją pracowników niepedagogicznych w szkołach, ponieważ pracownicy długoletni otrzymują niższą płacę niż nowo przyjęci do pracy. Prosi, aby docenić pracowników z dłuższym stażem pracy, by nie czuli się pokrzywdzeni.

Radny Jerzy Woś powiedział, że należałoby zmotywować pracowników długoletnich i podnieść im płacę podstawową.

Radny Mariusz Gomulski powiedział, że ogromne pieniądze można by zaoszczędzić gdyby połączono klasy tak jak proponował wcześniej.

Pan Siemiątkowski poinformował, że od 1 stycznia zmienia się karta nauczyciela według której osoby mieszkające w pomieszczeniach szkolnych mogą tam pozostać tylko do końca trwania umowy dzierżawy. Prosi o zajęcie się tą sprawą, aby te osoby nie zostały bez dachu nad głową.

Wójt Teresa Waszak powiedziała, że wiele gmin już wprowadziło porządkowanie oświaty, a w naszej gminie to nie nastąpiło. Zaproponowała podjąć dyskusję nad stworzeniem dwóch zespołów szkół, tzn. utworzenia szkoły głównej i filii pomiędzy Kołaczkowem, a Grabowem Król., oraz drugi zespół pomiędzy Bieganowem, a Sokolnikami. Uważa, że kwestia dowożenia uczniów będzie bezproblemowa.

Radny Jerzy Woś odpowiedział, że utworzenie zespołów nie rozwiąże problemu, ponieważ rodzice z Kołaczkowa nie zgodzą się na dowożenie ich dzieci do filii w Grabowie Król. Utworzenie zespołów rozwiąże sprawy organizacyjne, a nie społeczne.

Sekretarz Bogusława Stramczewska powiedziała, że taka ekonomia jest dla dzieci korzystana, ponieważ można zapewnić większy dostęp do pomocy dydaktycznych.

Radny Mariusz Gomulski zaproponował, aby komisja oświaty na następnym posiedzeniu omówiła sytuację w przedszkolu w Kołaczkowie, ponieważ dużo pieniędzy jest przekazywanych do innych gmin za dzieci tam uczęszczające.

Radny Jerzy Woś twierdzi, że wielu rodziców pracujących we Wrześni zabiera dziecko po drodze i zostawia w przedszkolu w Kaczanowie lub we Wrześni.

Radny Mariusz Gomulski nie zgadza się z tą opinią, przedszkole w Kołaczkowie jest krytykowane za ofertę. Prosi o informację co zmieniło się w  ciągu 2 lat. Proponuje zaprosić na komisję panią dyrektor.

Radna Danuta Grabowska powiedziała, że w przedszkolu w Sokolnikach brakuje miejsca dla dzieci dlatego rodzice zapisali ich do innych przedszkoli.

Wójt Teresa Waszak powiedziała, że przygotowywana modernizacja przedszkola w Kołaczkowie jest na etapie końcowym. Będziemy aplikować o dofinansowanie jeśli takie programy się pojawią. Poinformowała, że zaproponowała wprowadzenie do budżetu na 2018 rok tematu rozbudowy przedszkola i sali gimnastycznej w Sokolnikach jako jednego kompleksu opartego na budownictwie pasywnym, na które można uzyskać ogromne dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska i funduszu związanego z budową przedszkoli i obiektów sportowych.

Radny Michał Stefański prosi o zainteresowanie się mediów powstającą tamą w drodze powiatowej na ul Bohaterów II Wojny Światowej nr 35-36.

Radna Danuta Grabowska poinformowała, że w referacie dróg powiatowych zaplanowano 20.000zł i do końca listopada zostanie to miejsce zrobione.

 

Na tym posiedzenie zakończono o godz.16:45.

 

Protokół sporządziła                                                                             Przewodniczący Komisji

Monika Nowak                                                                                        /-/Michał Stefański

 

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 16 lipca 2018 11:23
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 688
16 lipca 2018 11:23 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany