Uchwały Rady

UCHWAŁA NR XVI/103/2008

UCHWAŁA NR XVI/103/2008

Rady Gminy w Kołaczkowie

z dnia 25 kwietnia 2008 roku

 

w sprawie: zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Grabowo Królewskie

 

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 roku, Nr 142, poz. 1591, z 2002 r., Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806; z 2005 r. Dz. U. Nr 172, poz. 1441; z 2006 r. Dz. U. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337, z 2007 r. Nr 48, poz. 327, Nr 138, poz. 974, Nr 173, poz. 1218) Rada Gminy w Kołaczkowie uchwala, co następuje:

§ 1.

Przyjmuje się dokument „Plan odnowy miejscowości Grabowo Królewskie" stanowiący załącznik
nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kołaczkowo.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Plan Odnowy Miejscowości Grabowo Królewskie

na lata 2008 - 2018

 

 

 

 

Karolina Kasprzyk, Małgorzata Błachowicz

Marzec 2008

 

 

 

  

  

  

  

 

 

Zawartość

Wstęp 3

I.Analiza zasobów sołectwa 5

i.Prezentacja wsi 6

ii.Dziedzictwo historyczne 6

iii.Obiekty zabytkowe 7

iv.Położenie i powierzchnia 8

v.Ludność 9

vi.Instytucje 9

vii.Plan zagospodarowania przestrzennego- 10

viii.Jaka jest wieś Grabowo Królewskie 10

II.Analiza SWOT 12

III.Wizja rozwoju wsi - jaka ma być wieś Grabowo Królewskie 13

IV.Opis planowanych do realizacji zadań 14

V Harmonogram realizacji przedsięwzięć w ramach odnowy sołectwa 15

VI Planowane działania na rzecz odnowy miejscowości w latach 2008 - 2018 16

 

Wstęp

 

Plan Odnowy Miejscowości jest jednym z najważniejszych elementów odnowy wsi, jej rozwoju oraz poprawy warunków pracy i życia mieszkańców. Sporządzenie i uchwalenie takiego dokumentu stanowi niezbędny warunek przy aplikowaniu o środki finansowe w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013" działanie „Odnowa i rozwój wsi", jak również stanowić będzie wytyczne dla władz Gminy Kołaczkowo przy opracowaniu kierunków rozwoju miejscowości Grabowo Królewskie.

Niniejsze opracowanie zawiera charakterystykę miejscowości, inwentaryzację zasobów służącą ujęciu stanu rzeczywistego, analizę SWOT czyli mocne i słabe strony miejscowości, planowane kierunki rozwoju, przedsięwzięcia wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań.

Niniejszy plan jest planem otwartym stwarzającym możliwość aktualizacji w zależności od potrzeb społecznych i uwarunkowań finansowych. Oznacza to, że mogą być dopisywane nowe zadania, a także to, że może zmienić się kolejność ich realizacji w zależności od uruchomienia i dostępu do funduszy UE.

Uwarunkowania Planu Odnowy Miejscowości polegają na tym, że ma on zdecentralizowany, lokalny charakter, obejmuje ograniczony teren jednej miejscowości i przygotowywany jest (przy udziale przedstawicieli gminy) z inicjatywy i przez mieszkańców miejscowości.

Specyfika planu polega na tym, że jest on ukierunkowany na zagadnienia cywilizacyjno-kulturowe, koncentruje się na prostych, lokalnych przedsięwzięciach, które prowadzić mają do poprawy standardu i jakości życia mieszkańców. Ma mniej pro-gospodarczy, a bardziej pro-społeczny i pro-kulturowy charakter. I dzięki temu może stanowić doskonałe uzupełnienie strategii rozwoju całej gminy, która zazwyczaj koncentruje się na zagadnieniach infrastrukturalnych i gospodarczych.

Celem planu jest podtrzymanie lub odtworzenie atrakcyjności wsi jako miejsca zamieszkania i zaplanowanie oraz przeprowadzenie tego w sposób dostępny, oczekiwany i popierany oraz wykonalny dla lokalnej społeczności. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszej sytuacji, gdy miasta oferują konkurencyjną alternatywę zamieszkania, a rolnictwo traci swą atrakcyjność jako źródło utrzymania, co prowadzi m.in. do migracji młodych ludzi, szczególnie tych lepiej wykształconych ze wsi do miasta.

Idea odnowy wsi wyrasta z przekonania, że odnowiona, doinwestowana i ożywiona kulturowo wieś odzyska swoją atrakcyjność jako miejsce zamieszkania, zapewni swoim mieszkańcom godziwy standard i jakość życia oraz zdoła zatrzymać młodzież na miejscu. Nie jako „mini-miasto", wysoko zurbanizowana i konkurująca z ośrodkami miejskimi bogactwem oferty, ale właśnie jako „nowa wieś", nowoczesna, lecz ceniąca i zachowująca swój wiejski charakter i kulturową specyfikę.

Plan Odnowy ma więc charakter „planu małych kroków", ale w kierunku wielkich celów. Małych kroków, które podejmowane przez mieszkańców przy finansowym i organizacyjnym wsparciu gminy doprowadzić mają do trwałej poprawy miejscowych warunków życia.

Korzyści wynikające z posiadania Planu Odnowy:

  • Plan umożliwia efektywne gospodarowanie zasobami takimi, jak środowisko, ludzie, infrastruktura i środki finansowe.

  • zapisanie tego procesu w formie dokumentu umożliwia stałą ocenę postępów i korygowanie błędów przez wszystkich członków społeczności lokalnej.

  • dokument umożliwia zaangażowanie władz lokalnych oraz mieszkańców w planowanie swojej przyszłości. Uwzględnienie różnych opinii, pomysłów i koncepcji często wymaga consensusu. Osiągnięty na drodze otwartej dyskusji pozwala na wypracowanie strategii, z którą będzie identyfikowała się społeczność lokalna.

  • tworzenie Planu Odnowy sprzyja realistycznej ocenie mocnych i słabych stron miejscowości a przez to przyjrzenie się możliwościom oraz potencjalnym problemom, które mogą się pojawić w przyszłości. W ten sposób można uniknąć wielu trudności.

  • Podstawą tworzenia Planu Odnowy jest zdanie sobie sprawy z lokalnych zasobów i potencjałów, zmobilizowanie ich, zainwestowanie w rozwój i stworzenie systemu działań partnerskich tak, aby uzyskać efekt żywiołowego przyrastania inicjatyw i kumulowania się ich skutków.

Projekt wprowadzonych do Planu zadań powstał w oparciu o wytyczne środowiska lokalnego i konsultacji społecznych.

Analiza zasobów sołectwa

 

ANALIZA ZASOBÓW WSI GRABOWO KRÓLEWSKIE

RODZAJ ZASOBU

BRAK

JEST O ZNACZENIU MAŁYM

JEST O ZNACZENIU ŚREDNIM

JEST O ZNACZENIU DUŻYM

Środowisko Przyrodnicze

 

 

x

 

walory krajobrazu

 

 

x

 

walory klimatu (mikroklimat, wiatr, nasłonecznienie)

 

 

x

 

walory szaty roślinnej(np.. Runo leśne)

 

x

 

 

cenne przyrodniczo obszary lub obiekty

 

x

 

 

świat zwierzęcy (ostoje, siedliska)

x

 

 

 

osobowości przyrodnicze (np. pomniki przyrody)

 

 

x

 

wody powierzchniowe (cieki, rzeki, stawy)

 

 

x

 

gleby kopaliny

 

 

 

 

Środowisko kulturowe

 

 

 

 

walory architektury wiejskiej i osobowości kulturowe

 

 

x

 

walory zagospodarowania przestrzennego

x

 

 

 

zabytki

 

 

 

x

zespoły artystyczne

x

 

 

 

Dziedzictwo religijne i historyczne

 

 

 

 

miejsca, osoby i przedmioty kultu

 

 

 

x

święta odpusty, pielgrzymki

 

 

x

 

tradycje, obrzędy, gwara

 

 

x

 

legendy, podania i fakty historyczne

 

x

 

 

ważne postacie historyczne

 

 

x

 

specyficzne nazwy

 

 

 

x

Obiekty i tereny

 

 

 

 

działki pod zabudowę mieszkaniową

 

x

 

 

działki pod domy letniskowe

x

 

 

 

działki pod zakłady usługowe i przemysł

 

x

 

 

pustostany mieszkaniowe, magazynowe i po przemysłowe

 

 

x

 

tradycyjne obiekty gospodarskie wsi (np. kuźnie, młyny)

x

 

 

 

place i miejsca publicznych spotkań

 

x

 

 

miejsca sportu i rekreacji

 

 

x

 

Gospodarka, rolnictwo

 

 

 

 

specyficzne produkty(hodowle uprawy polowe

x

 

 

 

znane firmy produkcyjne i zakłady usługowe

 

x

 

 

możliwe do wykorzystania odpady poprodukcyjne

 

x

 

 

Sąsiedzi i przyjezdni

 

 

 

 

korzystne, atrakcyjne sąsiedztwo (duże miasto, arteria komunikacyjna, atrakcja turystyczna)

 

 

 

x

ruch tranzytowy

 

 

 

x

przyjezdni stali i sezonowi

 

x

 

 

Instytucje

 

 

 

 

placówki opieki społecznej

x

 

 

 

szkoły, przedszkola

 

 

 

x

dom kultury, świetlica wiejska, biblioteka

 

x

 

 

Ludzie, organizacje społeczne

 

 

 

 

OSP

x

 

 

 

Rada sołecka

 

 

 

x

 

Prezentacja wsi

 

Wieś Grabowo Królewskie leży w centralnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie wrzesińskim, w gminie Kołaczkowo. Wieś Grabowo Królewskie jest położona w północnej części gminy Kołaczkowo, przy drodze wojewódzka 442. Przez wieś przebiega droga powiatowa nr 518 oraz drogi gminne nr 397557 ( droga za szkołą do cmentarza), droga nr 397556 ( na porębę), a także droga nr 397546 ( do Żydowa)

 

Dziedzictwo historyczne

 

Nazwa miejscowości Grabowo Królewskie pochodzi prawdopodobnie od nazwisk Grab, Grabek, które często pojawiały się na tym terenie.

Za panowania królów polskich Grabowo Królewskie wchodziło w skład Starostwa Pyzdrskiego. Najstarszym starostą był Przybysław z Grabowa (rok 1393), który równocześnie sprawował urząd podstolego kaliskiego. W wiekach średnich oprócz starostwa było w Grabowie wójtostwo z osobnym folwarkiem. Miało około 4000 morgów. Wieś była w dzierżawie rozmaitych rodzin wielkopolskich: Tomickich, Iwińskich, Rozdrażewskich, Radolińskich i Lipskich. Przed rokiem 1510 istniał kościół pod wezwaniem św. Jadwigi. W 1695 roku istniała szkoła parafialna. Około 1795 rząd pruski sprzedał Grabowo wraz z Krzywą Góra za 15450 talarów majorowi von Grawert. Majątek ten jeszcze w latach trzydziestych XIX wieku należał do rodziny Mullerów. Około roku 1840 posiadłość wykupił hrabia Stanisław Łaszczyński. Również w 1840 roku została założona szkoła w gościńcu na Wygodzie. Później wieś przechodzi na własność Schulza von Wulkow.

W 1906 wybudowano szkołę, która funkcjonuje do chwili obecnej. Budynek szkolny posiadał 2 izby lekcyjne na parterze, a na piętrze mieszkania dla nauczycieli. W okresie 1918-1920 nauka odbywała się nieregularnie. W 1921 roku właścicielem zostaje Witold Saryusz Wilkoszewski. To dzięki niemu został rozebrany drewniany kościół i wybudowany nowy w stylu neobarokowym w 1925 roku. Jako jedyny funkcjonował w okolicy w czasie II wojny światowej. W 1928 wybudowano pałac. Z chwilą wybuchu II wojny światowej, szkoła została zamknięta. Od 1944 roku w budynku szkolnym kwaterowali żołnierze niemieccy a w styczniu 1945 został przejęty przez wojska radzieckie. W tym czasie budynek został mocno zniszczony i zdewastowany. 15 lutego 1945 r. Wznowiono naukę w szkole. W czasie okupacji majątkiem zarządzali kolejno: Guenther Koge, Hans Opitz i Rot. Po wojnie powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1957 rozpoczęto rozbudowę szkoły. Przybudówka została oddana do użytku 1 września 1960r.

 

Obiekty zabytkowe

W miejscowości znajdują się zabudowania dworskie z lat 20 XX wieku, są one w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnej. Obiekt ten jest bardzo zaniedbany wymaga remontu od podstaw.

Parafia powstała najprawdopodobniej w XIVw. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1406r. Kościół w stylu neobarokowym został zbudowany w 1925r.

 

Położenie i powierzchnia

 

Grabowo Królewskie leży na 52o20 szerokości północnej 17o20 długości wschodniej. Wieś Grabowo Królewskie sąsiaduje od północnej strony z sołectwem Nowa Wieś Królewska, od północno - wschodniej z sołectwem Zieliniec, od południowo - wschodniej z sołectwem Żydowo, od południowej z sołectwem Kołaczkowo od zachodniej z sołectwem Krzywa Góra.

Powierzchnia gminy stanowi 11595 ha

Ludność

Ludność w Grabowie Królewskim wynosi 618 (dane na 01.01.2008r.) w tym 326 kobiet i 292 mężczyzn

 

Instytucje

Na początku wsi znajduje się szkoła podstawowa imienia Jana Brzechwy. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są dla klas „0" - „6". Celem szkoły jest działalność edukacyjna, wychowawcza i opiekuńcza skierowana na wszechstronny rozwój ucznia. Edukacja szkolna polega na harmonijnej realizacji zadań w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowania.

Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania uczestnicząc w zajęciach dodatkowych

  • Gimnastyka korekcyjna

  • Gry i zabawy

  • Koło fotograficzne

Rok szkolny 2007 / 2008

Uczniowie klas

Liczba uczniów

klasa "0"

5

klasa "1"

7

klasa "2"

6

klasa"3"

9

klasa "4"

5

klasa"5"

8

klasa"6"

14

 

Gimnazjum znajduje się w Kołaczkowie gdzie dzieci z Grabowa Królewskiego dowożeni są Gim-busem.

 

Rok szkolny 2007 / 2008

Uczniowie klas

Liczba uczniów

klasa "1" gimnazjum

11

klasa "2" gimnazjum

9

klasa "3" gimnazjum

11

Plan zagospodarowania przestrzennego-

Brak

 

Jaka jest wieś Grabowo Królewskie

 

JACY JESTEŚMY? JAKA JEST NASZA WIEŚ

Diagnoza aktualnej sytuacji naszej miejscowości

Co ją wyróżnia?

Nazwa jedyna w Polsce, zabytkowy kościół, 100 letnia szkoła,

bliskość do drogi wojewódzkiej 442,

Jakie pełni funkcje?

Mieszkaniowe, kulturalno-oświatowe, rolnicze

Kim są mieszkańcy?

rolnicy, emeryci i renciści, byli pracownicy PGR, nowo przybyli

Co daje utrzymanie?

rolnictwo, praca zarobkowa w miastach, praca na czarno, prace chałupnicze, renty, emerytury, zasiłki z OPSu

Jak zorganizowani są mieszkańcy?

Rada sołecka

W jaki sposób rozwiązują problemy?

między sobą

Jaki wygląd ma nasza wieś?

wieś jest w początkowym etapie modernizacji, nowa droga w centrum wsi, chodnik w etapie modernizacji, skupisko bloków, budynki po PGR, zdewastowany zespół pałacowo-parkowy, plac zabaw i boisko sportowe wymagające wkładu by dostosować je do wymogów UE, przystanek PKS, dom parafialny,

Jakie obyczaje i tradycje są u nas pielęgnowane i rozwijane?

trzech króli; topienie marzanny, procesja na Boże Ciało; odpust na św. Jadwigi( październik)

Jak wyglądają mieszkania i obejścia?

Dobra sytuacja jest przy domach jednorodzinnych, oraz przy blokach, które odłączyły się od spółdzielni mieszkaniowej, pozostałe zaniedbane

Jaki jest stan otoczenia i środowiska?

dzikie śmietniska,

zaniedbany chodnik prowadzący od centrum wsi do szkoły,

brak kanalizacji po stronie kościoła

wieś podłączona do gminnej sieci wodociągowej

Jakie jest rolnictwo?

widoczna jest poprawa po przystąpieniu do Unii Europejskiej, lecz nadal rolnicy posługują się nienowoczesnym sprzętem

Jakie są powiązania komunikacyjne?

Przystanek PKS Grabowo Królewskie i Wygoda

Co proponujemy dzieciom i młodzieży?

imprezy okolicznościowe - dzień dziecka, rozgrywki w piłce nożnej między wiejskie, plac zabaw, boisko.

Analiza SWOT

 

Na podstawie analizy zasobów, opracowano korzystne i niekorzystne cechy wewnętrzne sołectwa, jak i potencjalne szanse i zagrożenia występujące w otoczeniu, które mogą mieć wpływ na przyszłość sołectwa i jego mieszkańców. Poniżej przedstawiono podsumowanie sytuacji rozwojowej sołectwa Grabowo Królewskie

 

MOCNE STRONY

SŁABE STRONY

 

  • Dziedzictwo kulturowe

  • Atrakcyjny krajobraz

  • Bardzo dobre położenie komunikacyjne

  • Wysoki poziom oświaty na szczeblu podstawowym

  • Sołectwo zwodociągowane i w połowie skanalizowane

  • Możliwość zagospodarowania terenu w centrum wsi

  • Korzystne sąsiedztwo Wrześni

  • Bliskie położenie szpitala

  • Status gminy wiejskiej

 

  • Słaba infrastruktura (gaz, drogi)

  • Słaba jakość wód gruntowych

  • Brak bazy sportowej i turystycznej

  • Brak łatwego dostępu do internetu szerokopasmowego

  • Brak przygotowanych terenów pod inwestycje

  • Dzikie wysypiska

  • Niski poziom wykształcenia

  • Niska konkurencyjność gospodarstw rolnych

  • Brak bazy przetwórstwa rolno-spożywczego

  • Brak organizacji producenckich

  • Brak skutecznych grup działania

  • Wysokie bezrobocie

  • Brak placów zabaw

 

SZANSE

ZAGROŻENIA

 

  • Sprzyjająca polityka regionalna, w tym adresowana do rozwoju wsi i obszarów wiejskich ze strony rządu i władz wojewódzkich

  • Zwiększająca się możliwość uzyskania środków zewnętrznych z różnego rodzaju funduszy UE (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich)

  • Możliwość pozyskania środków finansowanych z innych funduszy:

  • Duża szansa na udział w podziale środków Fundacji „Tutaj Warto" - LGD powiatu wrzesińskiego

  • Korzystne oprocentowanie kredytów na rozwój infrastruktur. Dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej

 

 

  • Brak stabilnego prawa

  • Brak przychylnego klimatu dla inwestora na poziomie kraju

  • Brak perspektyw szybkiego wyjścia z bezrobocia w kraju

  • Brak klarownych programów gospodarczych

  • Rosnące zagrożenie patologiami społecznymi

  • Brak ożywienia gospodarczego

  • Brak świadomości społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z konieczności stałej edukacji

 

Wizja rozwoju wsi - jaka ma być wieś Grabowo Królewskie

 

JAKA MA BYĆ NASZA WIEŚ ZA 10 LAT

Wizja stanu docelowego

Co ma ją wyróżniać?

Estetyka i nieskażone środowisko

Jakie ma pełnić funkcje?

mieszkaniowe, kulturalno-oświatowe, turystyczno - usługowe

Kim mają być mieszkańcy?

Wykwalifikowani mieszkańcy swobodnie poruszający się po rynku pracy

Co ma dać utrzymanie?

Gospodarstwa agroturystyczne, przydomowe punkty rolno-spożywcze, praca zarobkowa

W jaki sposób ma być zorganizowana wieś i mieszkańcy?

Zwiększona aktywność społeczna na rzecz wspólnego rozwoju wsi, prowadzenie strony internetowej

W jaki sposób mają być rozwiązywane problemy?

Współpraca z samorządami i sołectwami, płynny przepływ informacji

Jak ma wyglądać nasza wieś?

Poprawiony wizerunek wsi poprzez poprawę infrastruktury technicznej,

Jakie obyczaje i tradycje mają być u nas pielęgnowane i rozwijane?

utrzymanie tradycji powiększając ich prestiż, drobne produkty regionalne

Jak mają wyglądać mieszkania i obejścia?

schludne, czyste, odnowione fasady budynków, zagospodarowane tereny zielone

Jaki ma być stan otoczenia i środowiska?

całkowicie skanalizowana wieś, zagospodarowanie terenów pod świetlicę wiejską oraz pod cele turystyczne

Jakie ma być rolnictwo?

rolnictwo całkowicie dostosowane do wymogów UE, zmodernizowane, dochodowe i nowoczesne

Jakie mają być powiązania komunikacyjne?

utrzymane na takim samym poziomie

Co zaproponujemy dzieciom i młodzieży?

świetlica wiejska, imprezy okolicznościowe, nowy plac zabaw, zmodernizowane boisko sportowe

 

Opis planowanych do realizacji zadań

Wizja Rozwoju Miejscowości

Wsi spokojna - wsi wesoła. Królewskie warunki rozwoju kulturalno-fizycznego mieszkańców

Priorytet 1

Zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego

Priorytet 2

Zwiększenie dostępu mieszkańców miejscowości Grabowo do kultury fizycznej

Priorytet 3

Kształtowanie centrum wsi.

Cel 1:

Cel 1:

Cel 2:

Cel 3:

Cel 1:

Cel 3:

Promocja dziedzictwa kulturowego

Poprawa infrastruktury sportowej w miejscowości Grabowo Królewskie

Alternatywne formy wypoczynku dla mieszkańców

Integracja społeczeństwa poprzez zwiększony dostęp do aktywnych form wypoczynku

Zwiększenie zadowolenia mieszkańców wsi

Zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego

Projekty:

1.Ochrona zabytków i pomników, renowacja kościoła

2. Przygotowanie tablic informacyjnych z opisem historii i zabytków we wsi

Projekty:

1. Modernizacja boiska sportowego

Projekty:

1. Organizacja ognisk

2. Założenie w nowej świetlicy szerokopasmowego internetu

Projekty:

1.Organizacja zawodów sportowych i pikników ekologicznych

2. Organizacja placu zabaw dla dzieci z terenu sołectwa

Projekty:

1. Budowa świetlicy wiejskiej

2.Dalsze prace remontowe przy odnowie chodnika

3. Stworzenie estetycznej wiaty autobusowej

Projekty:

1.Likwidacja dzikich wysypisk śmieci

2. Kanalizacja dalszej części wsi

3. Utwardzenie dróg gminnych

 

V Harmonogram realizacji przedsięwzięć w ramach odnowy sołectwa

 

L.p.

Nazwa działania

lata realizacji

koszt realizacji ogółem (zł)

I.

Zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego

I.1.

Ochrona zabytków i pomników, renowacja kościoła;

2008 - 2018

400 000

I.2.

Przygotowanie tablic informacyjnych z opisem historii i zabytków we wsi

2009

3 000

II.

Zwiększenie dostępu mieszkańców miejscowości Grabowo do kultury fizycznej

II.1.

Modernizacja boiska sportowego;

2008 - 2018

25 000

II.2.

Organizacja ognisk

2008 - 2018

500

II.3.

Założenie w nowej świetlicy szerokopasmowego internetu

Po zakończeniu budowy świetlicy

0

II.4.

Organizacja zawodów sportowych i pikników ekologicznych

2008 - 2018

4 000

II.5

Organizacja placu zabaw dla dzieci z terenu sołectwa

2008 - 2018

20 000

III.

Kształtowanie centrum wsi

III.1.

Budowa świetlicy wiejskiej

2009 - 2018

350 000

III.2.

Dalsze prace remontowe przy odnowie chodnika.

2008 - 2018

30 000

III.3.

Stworzenie estetycznej wiaty autobusowej

2008

1 000

III.4.

Likwidacja dzikich wysypisk śmieci

2008

0

III.5.

Kanalizacja dalszej części wsi

2008 - 2018

350 000

III.6.

Utwardzenie dróg gminnych

2008 - 2018

400 000

 

VI Planowane działania na rzecz odnowy miejscowości w latach 2008 - 2018

 

Przy ustalaniu kolejności planowanych działań przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami (zebranie wiejskie - 04.03.2008 r.). Mieszkańcy przyjęli za priorytetowe inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej i publicznej oraz te, dla których beneficjentami są najmłodsi mieszkańcy terenu objętego Planem Odnowy Miejscowości. Zważając na potrzeby mieszkańców oraz na zgodność działań z priorytetami Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kołaczkowo przyjęto następującą kolejność:

  • Ochrona zabytków i pomników, renowacja kościoła - remont kościoła obejmuje dokończenie chodnika wokół kościoła, wymianę nagłośnienia i elektryki, renowacja witraży, renowacja parkanu wokół kościoła , remont wnętrza kościoła oraz prezbiterium, budowa parkingu przy kościele a także renowacja figur kultu religijnego.

  • Budowa świetlicy wiejskiej - w miejscowości brakuje miejsca, w którym mieszkańcy mogliby zebrać się i porozmawiać na tematy ważne dla wsi. Byłaby miejscem gdzie dzieci po szkole mogłyby się spotkać pomóc sobie w zadaniach domowych gdzie miałyby możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do Internetu. Projekt polegałby na budowie świetlicy oraz wyposażeniu w niezbędny sprzęt.

  • Założenie w nowej świetlicy szerokopasmowego Internetu - po zakończeniu budowy należałoby wyposażyć budynek świetlicy wiejskiej w łącze internetowe oraz cztery stanowiska komputerowe, z którego dzieci mogłyby korzystać bezpłatnie.

  • Kanalizacja dalszej części wsi - projekt polegałby na dołączeniu do kanalizacji gospodarstw, które jeszcze nie posiadają przyłącza.

  • Organizacja placu zabaw dla dzieci - w miejscowości znajduje się już plac zabaw jednak jest on wykonany z niebezpiecznych dla zdrowia i życia dzieci materiałów. Zaprojektowano plac zabaw z wykorzystaniem elementów drewnianych. Wykorzystane w projekcie zestawy i elementy gotowe placu zabaw spełniają wymogi bezpieczeństwa w zakresie projektowania, produkcji i konserwacji stawiane przez polskie i europejskie normy, na dowód czego firma dołączy niezbędne, wymagane atesty i dopuszczenia do stosowania.

  • Utwardzenie dróg gminnych - projekt obejmuje wyrównanie i utwardzenie kamieniem tłuczonym drogę gminną prowadzącą na Porębę oraz drogę prowadząca do szkoły od strony drogi wojewódzkiej przy cmentarzu.

  • Dalsze prace remontowe przy odnowie chodnika - Projekt zakłada dokończenie prac przy remoncie chodnika. Dzięki realizacji zmniejszone zostanie ryzyko wystąpienia poważnych uszkodzeń ciała

  • Modernizacja boiska sportowego - projekt obejmuje odnowienie i wyrównanie murawy, zakup i montaż ławek i koszy na śmieci, zakup kosiarki spalinowej a także zakup sprzętu do gry.

  • Organizacja zawodów sportowych i pikników ekologicznych a także ognisk - projekt zakłada coroczne organizowanie imprez plenerowych na odnowionym boisku sportowym, dzięki którym można by było zintegrować nie tylko mieszkańców wsi ale także gminy. Ogniska byłyby organizowane przy okazji dnia ziemi.

  • Stworzenie estetycznej wiaty autobusowej - projekt zakłada zakup farb w sprayu i zaangażowanie lokalnych „graficiarzy" w modernizację przystanku, tak aby młodzież czekając na autobus czy też spotykając się na tym przystanku czuła się komfortowo.

  • Likwidacja dzikich wysypisk śmieci - realizacja projektu będzie miała wpływ na wizerunek wsi oraz przyrodnicze uwarunkowania do turystyki. Projekt wykonany byłby w czynie społecznym w ramach współpracy z zakładem komunalnym.

  • Przygotowanie tablic informacyjnych z opisem historii i zabytków we wsi - projekt zakłada przygotowanie tablicy z datą lokalizacji wsi, tablic z opisem historii wsi oraz kościoła, szkoły i pałacu.

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 30 marca 2012 10:27
Dokument wprowadzony do BIP przez: Administrator
Ilość wyświetleń: 3428
30 marca 2012 10:27 (Administrator) - Dodanie dokumentu.
Zatrzymaj banner przewijany