Protokoły Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

PROTOKÓŁ NR 7/ 2016 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 20.12.2016r.

PROTOKÓŁ NR 7/ 2016

z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 20.12.2016r.

 

Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Jadwiga Stajkowska.

Powitała członków komisji, zaproszonych gości, pracowników urzędu - lista obecności w załączeniu, po czym przedstawiła porządek posiedzenia w brzmieniu:

  1. Otwarcie
  2. Omówienie stawek opłat za świadectwa zdrowia zwierząt.
  3. Wolne głosy i wnioski.

Ad.2.

Przewodnicząca Jadwiga Stajkowska poprosiła o pomoc w prowadzeniu obrad Radnego Piotra Góreckiego. Przedstawił cel zwołania komisji, którym było omówienie stawek opłat za wystawienie świadectwa zdrowia zwierząt. Według projektu ustawy stawki opłat znacznie wzrosną, co wywołało niezadowolenie wśród rolników.

Kazimierz Kubczak szef Rady Powiatowej WIR we Wrześni  uważa, że o podwyżki walczyło lobby weterynaryjne. Według projektu ustawy nowe ceny wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Andrzej Waszak przedstawiciel Izby Rolniczej zawnioskował o wystosowanie pisma w formie protestu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie całkowitego zniesienia świadectw zwierząt.

Mirosław Pawlak Prezes GZRKiOR uważa, że największe straty poniosą duże gospodarstwa. Zagrożenie zachorowaniem zwierząt na ASF jest powodem do wystawiania świadectw zdrowia, lecz nie jest powodem do podniesienia opłat, które ponoszą rolnicy.

Pan Marek Śmidowicz twierdzi, że największym zagrożeniem w przenoszeniu choroby ASF jest przewożenie padłych zarażonych sztuk do miejsca utylizacji. Świadectwa uważa, za potrzebne, gdyż chronią przed sprzedażą chorych zwierząt.

Pan Stefan Waszak uważa, że skoro rolnik obowiązkowo znakuje zwierzęta to nie powinno być dodatkowo wystawianych świadectw zdrowia. Afrykański Pomór Świń jest zwalczany z urzędu dlatego bezzasadne jest ponoszenie kosztów za świadectwa zdrowia przez rolników. Jest za całkowitym wycofaniem świadectw zdrowia zwierząt.

Kazimierz Kubczak szef Rady Powiatowej WIR we Wrześni w swojej wypowiedzi ujął świadectwa za potrzebne w sytuacji gdy zwierzęta są przemieszczane do innego gospodarstwa. Natomiast uznał, za absolutnie niepotrzebne przy przewożeniu zwierząt na ubój, ponieważ każde zwierzę posiada dane hodowcy.

Członkowie komisji oraz zaproszeni goście postanowili wystosować pismo, w którym wyrażają swój protest i wzburzenie w związku z zapisami w rozporządzeniu. Uważają za niestosowną i niedopuszczalną wysokość przedstawionych stawek opłat, którymi zostaną obciążeni. Dotychczasowe pobieranie opłat przy przewożeniu zwierząt na ubój uważają za absolutnie niepotrzebne. W swoim proteście domagają się całkowitego zniesienia opłat za świadectwa zdrowia zwierząt.

Ad.3.

W wolnych głosach i  wnioskach głos zabrał Pan Marek Śmidowicz wnioskując o udrożnienie rynny betonowej, która stanowi odpływ wody do rowu. Obecnie rynna ta jest niedrożna i woda biegnie przez drogę powiatową w Sokolnikach przy ul. Rzecznej.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokół sporządziła                                                                            Przewodniczący Komisji

Monika Nowak                                                                                    /-/ Jadwiga Stajkowska

 

 

 

 

Wiadomość powiązana z

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Komisja Rolnictwa Rozwoju Gospodarczego Ochrony Środowiska Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego 2014 - 2018
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 28 lipca 2017 08:31
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 892
05 kwietnia 2018 14:07 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
28 lipca 2017 08:31 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany