Protokoły Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki komunalnej

Protokół Nr 3/2019 z posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa i Gospodarki Komunalnej w dniu 04.04.2019 r.

Protokół Nr 3/2019
z posiedzenia Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej, Mieszkaniowa
i Gospodarki Komunalnej w dniu 04.04.2019 r.


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Robert Ptaszyński, powitał radnych i pracowników urzędu – lista obecności w załączeniu. Następnie przedstawił porządek posiedzenia, który został przyjęty i przedstawia się następująco:
1.Otwarcie.
2.Dyskusja na temat strajku nauczycieli.
3.Wolne głosy i wnioski.

Ad.2
Anna Zimna dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim przedstawiła organizację w szkole spowodowaną ogólnopolskim strajkiem nauczycieli. Poinformowała, że do przeprowadzenia egzaminu potrzebna jest jedna komisja, która została zapewniona przez powołanie komisji zastępczej i nie ma zagrożenia, że egzaminy klas 8 się nie odbędą. Pozostała część uczniów i ich rodzice zostali poinformowani pisemnie, że w przypadku przystąpienia do akcji strajkowej, w której zadeklarowało udział 100% nauczycieli w szkole odbędą się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez panią dyrektor i stażystę posiadającego kwalifikacje pedagogiczne. Poproszono rodziców którzy mogą zapewnić opiekę dziecku o pozostawienie go w domu.
Radny Jerzy Woś zapytał co będzie w przypadku gdy opiekę w szkole trzeba będzie zapewnić większej ilości dzieci.
Anna Zimna dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim odpowiedziała, że na jednego opiekuna może przypadać 25 dzieci. Dodała, że nie spodziewa się większej frekwencji niż 50 uczniów.
Stefania Felicka dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie poinformowała, że zgodnie z procedurą o sporach zbiorowych prezes ZNP o/ Kołaczkowo poinformował, że na 43 osoby uprawnione do głosowania udział wzięło 38 osób i wszystkie opowiedziały się za strajkiem. Każdy nauczyciel w dniu strajku może podjąć decyzję czy przystępuje do strajku czy nie, a dyrektor nie ma prawa zapytać nauczyciela czy przyłącza się do akcji protestacyjnej. Pani dyrektor mając pod sobą dwie placówki szkołę i przedszkole nie ma możliwości zapewnić zajęć opiekuńczo-wychowawczych. W dniu dzisiejszym zaplanowane jest spotkanie z rodzicami, którzy zostaną poinformowani, że w przypadku braku porozumienia strony rządowej ze związkowcami i rozpoczęciu akcji strajkowej, aby pozostawili dzieci w domu jeżeli taka opieka może być zapewniona. W przedszkolu opiekę będzie sprawowała pani wicedyrektor, natomiast w ZSP pani dyrektor. W temacie egzaminów wyjaśniła, że od 10-12 kwietnia zaplanowane są egzaminy dla gimnazjalistów, a strajk zapowiedziany jest od 8 kwietnia, aż do odwołania. Do egzaminu gimnazjalnego przystępuje 62 uczniów, w pierwszym i drugim dniu egzaminu potrzebne są 3 komisje, co wynika z potrzeb uczniów przy czym 60 uczniów będzie pisało egzamin na hali gimnastycznej, gdzie dla prawidłowego przebiegu egzaminu potrzebna jest większa komisja. Kolejne dwie komisje są dla uczniów indywidualnych, w tym jedna poza terenem szkoły. W trzecim dniu egzaminu potrzebnych jest 9 komisji, ponieważ grupy językowe podzielone są na mniejsze grupy ze względu na stopień zaawansowania.
Do egzaminu ośmioklasistów zaplanowanych na 15-17 kwietnia przystępuje 33 uczniów. Do ich przeprowadzenia konieczne są 3 komisje. Są podpisane porozumienia pomiędzy szkołami w sprawie użyczenia nauczycieli do nadzorowania przebiegu egzaminów. Niestety nie wiadomo czy dany nauczyciel zgłosi się w danym dniu do pracy. Istnieje jeszcze rezerwa czyli zmiany które można wprowadzać w zespołach nadzorujących w dniu egzaminu. Procedury mówią, że wszystkie powołane zespoły nadzorujące powinny być w szkole na godzinę 8.00, w razie konieczności dyrektor ma jeszcze pół godziny na powołanie do składu komisji nauczycieli z placówki macierzystej.
Małgorzata Pietrzak dyrektor Szkoły Podstawowej w Bieganowie powiedziała, że o możliwości strajku w szkole powiadomiła Państwową Inspekcję Pracy. Dzisiaj w szkołach odbyła się wizytacja z Kuratorium Oświaty, podczas której wskazano na zapewnienie grupy awaryjnej wśród nauczycieli z jednostek niepublicznych. W dniu strajku opieka nad uczniami będzie sprawowana przez dyrektora, opiekuna i księdza.
Przewodniczący Robert Ptaszyński zapytał czy rodzice zostali powiadomieni o organizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych.
Małgorzata Pietrzak dyrektor Szkoły Podstawowej w Bieganowie odpowiedziała, że jeszcze nie.
Przewodniczący Robert Ptaszyński zapytał czy w SP w Grabowie Królewskim rodzice zostali powiadomieni o organizacji zajęć w przypadku podjęcia akcji strajkowej i w dniach egzaminu.
Anna Zimna dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim powiedziała, że zostali powiadomieni. Nie wiedzieliśmy czy oddział przedszkolny będzie mógł przyjść w dniach egzaminu, ale jak się okazało w budynku szkoły w którym będzie przeprowadzany egzamin nie mogą być prowadzone zajęcia, dlatego oddziały szkolne i przedszkolne mają dni wolne od nauki.
Elżbieta Matuszak dyrektor Szkoły Podstawowej w Sokolnikach poinformowała, że w referendum udział wzięło 99% pracowników. W tych dniach oddział przedszkolny będzie pracował. Opiekę nad uczniami którzy nie będą mogli pozostać w domu będzie sprawowała pani dyrektor, o czym zostali rodzice poinformowani. Na każdy dzień egzaminu są powołane dwa zespoły nadzorujące. Pani wizytator zaleciła poszukanie komisji awaryjnej z placówek niepublicznych, gdyż egzamin może być zagrożony.
Stefania Felicka dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie powiedziała, że jeżeli mamy się posiłkować osobami posiadającymi kwalifikacje, to w którym dniu, jak do nich dotrzeć, jak się posiłkować na jakich zasadach i jak dojechać w tak krótkim czasie do szkoły.
Radny Jerzy Siemiątkowski zauważył, że w wytycznych z ministerstwa musi to być pracownik pedagogiczny, ale nie wzięto pod uwagę stanu aktualnych badań lekarskich tego nauczyciela.
Stefania Felicka dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie dopowiedziała, że to nie wszystko konieczne jest jeszcze orzeczenie o niekaralności. Dodała, że na czas egzaminów gimnazjalnych szkoła zostanie wyłączona z zajęć dydaktyczno-wychowawczych, natomiast w trakcie egzaminu klas 8 dniem wolnym dla pozostałych uczniów będzie tylko 17 kwietnia, a przez dwa dni zajęcia będą prowadzone.
Radny Jerzy Siemiątkowski powiedział, że rozmowy związków z rządem zaplanowane są na piątek. Na tą chwilę została przedstawiona propozycja podwyżki 2 razy po15 procent.
Radny Jerzy Woś zapytał czy dyrektorzy mają zapewnione komisje zastępcze z placówek niepublicznych, bo jeśli nie to jest to duży problem, bo nie dojdzie do egzaminu.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że w szkołach niepubliczne również odbywają się zajęcia i egzaminy.
Anna Zimna dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim powiedziała, że w wyniku strajku nie można przeprowadzić egzaminu w drugim terminie.
Stefania Felicka dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie dodała że strajk nie jest sytuacją losową ani zdrowotną ucznia, aby podchodził do egzaminu w drugim etapie.
Radny Jerzy Siemiątkowski twierdzi, że jeżeli się egzaminy nie odbędą to rekrutacja do szkoły średniej odbędzie się na podstawie konkursu świadectw.
Anna Zimna dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim stwierdziła, że jeżeli przypuszczalnie 30% szkół przeprowadzi egzaminy, a reszta nie ta na jakiej podstawie będzie rekrutacja. W najgorszej sytuacji jest gimnazjum. Ponieważ potrzebuje bardzo dużo komisji i egzaminy odbywają się jako pierwsze od terminu strajku.
Radna Danuta Grabowska zapytała czy pracownicy niepedagogiczni biorą udział w strajku?
Radny Jerzy Siemiątkowski odpowiedział, że tak.
Wójt Teresa Waszak zapytała co by się stało gdyby nauczyciele powołani do komisji odstąpili od strajku na dzień egzaminów.
Stefania Felicka dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie odpowiedziała, że to nauczyciel podejmuje decyzję o przystąpieniu do strajku. Dyrektorzy w odpowiednim czasie powołali komisję wśród nauczycieli, ale jaka będzie decyzja nauczycieli to okaże się w dniu egzaminu. Każdy z nas ma świadomość niepokoju społecznego, gdyż nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć czy strajk się odbędzie i jak długo będzie trwał.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że część postulatów została zaakceptowana.
Anna Zimna dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim odpowiedziała, że cztery z pięciu postulatów zostały spełnione, został jeden w sprawie podwyżki.
Ad. 3
Radny Jerzy Siemiątkowski zabrał głos w temacie przedstawionych projektów uchwał, które określają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze w wymiarze 25 godzin. Uważa, że w większości samorządów obowiązuje niższe pensum dla oddziałów gdzie 6 latków jest więcej, natomiast wyższe pensum dla oddziału gdzie grupa 5 latków jest wyższa.
Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że taki zapis byłby niezgodny z prawem i uchwała zostanie odrzucona przez wojewodę.
Radny Jerzy Woś zaznaczył, że radni otrzymali informację, że na dzieci 5 letnie nie ma subwencji.
Milena Świątek odpowiedziała, że na dzieci 5 letnie gmina otrzymuje dotację, a nie subwencję.
Radny Jerzy Woś stwierdził, że przekazywane informacje o kosztach utrzymania oświaty w gminie są ogólne. Uważa, że dane powinny być wyszczególnione na utrzymanie oddziału przedszkolnego, koszty dowozów itp.
Radny Jerzy Siemiątkowski powiedział, że posiada aktualne dane z MEN jak kształtuje się wykorzystanie subwencji oświatowej na szkoły, bez przedszkoli. W naszej gminie jest to 118,9%, czyli z tego co dostajemy dokładamy 18,9%. Gmina Miłosław 114,7%,  Gmina Nekla 133,6%, Powiat Wrzesiński 113,7%, Gmina Września 125,3%.
Wójt Teresa Waszak powiedziała, że oświata i wychowanie kosztuje gminę ponad10 mln zł i z budżetu musimy ok. 5 mln zł wyasygnować.
Radny Jerzy Woś uważa, że należałoby przedstawić informację ile dokładanie kosztuje gminę oddziały przedszkolne, dowozy i taką informacje powinni otrzymać mieszkańcy na zebraniach wiejskich.
Wójt Teresa Waszak odpowiedziała, że może przekazać dokładną informację. Po uzgodnieniu z radnymi informacja zostanie przesłana na piśmie. Wójt poinformowała o spotkaniu z rodzicami uczniów klasy 3 osobowej w Grabowie Królewskim, którego celem było przekonanie rodziców do podjęcia decyzji o przeniesieniu dzieci do oddziału w innej szkole. Pomimo rozmów i przedstawionych argumentów, rodzice nie wyrazili zgody. Został przedstawiony koszt utrzymania szkoły w Grabowie Królewskim bez oddziału przedszkolnego, do której uczęszcza 65 uczniów to kwota 1.046.000 zł, natomiast do porównania SP w Bieganowie 121 uczniów koszt 1.194.000 zł, SP Sokolniki 143 uczniów koszt 1.159.000 zł, SP Kołaczkowo 153 uczniów koszt 1883.000 zł. Koszty stałe są takie same dla klasy 3 osobowej subwencja jest 27.000 zł na rok, natomiast dla klasy 20 osobowej subwencja wpływa w wysokości ponad 180.000 zł.
Radny Jerzy Woś powiedział, że rodzice patrzą na szkołę jako ostatnie miejsce spotkań. Uważa, że należy pomóc tej szkole i pozwolić na utworzenie oddziału przedszkolnego, bo rodzice widzą, że w innych miejscowościach tworzy się oddziały. Jest za tym, aby pozwolić utworzyć oddział przedszkolny w Bieganowie i pokazać mieszkańcom, że idziemy w kierunku rozwoju dzieci.
Radna Danuta Grabowska powiedziała, że rodzice z Bieganowa chętnie posłaliby dzieci do przedszkola w Sokolnikach, ale nie ma w nim miejsca.
Radny Jerzy Siemiątkowski powiedział, że na zebraniu wiejskim w Bieganowie rodzice zwrócili uwagę, że  dzieci nie chcą chodzić do przedszkola w Sokolnikach ze względu na trudną sytuację.
Wójt Teresa Waszak sprostowała, że była to opinia jednego mieszkańca.
Radny Jerzy Woś wnioskował o informację na temat ilości dzieci uczęszczających do przedszkoli poza teren gminy oraz ile dzieci spoza terenu gminy uczęszcza do przedszkoli w gminie Kołaczkowo. Dodał, że jest za budową hali sportowej przy SP w Sokolnikach ale jest przeciwny budowie trzech oddziałów przedszkolnych.
Radna Ewa Zgolińska zapytała kiedy będzie przedstawiony projekt uchwały o sieci szkół.
Milena Świątek kierownik referatu oświaty odpowiedziała, że będzie przedstawiony po opracowaniu arkuszy tj. w maju. Uchwała ta musi być podjęta i obowiązywać od 1 września.
Radny Jerzy Siemiątkowski powiedział, że posiada informację, że organ prowadzący w dużym stopniu ingeruje w arkusze organizacyjne, co jest niezgodne z prawem. Dyrektor jest odpowiedzialny za przygotowanie arkuszy, a zadaniem organu prowadzącego jest opiniowanie i prowadzenie kontroli finansowej i administracyjnej.
Wójt Teresa Waszak poinformowała, że w tym roku dojdzie do kilku zwolnień nauczycieli ze względu na brak etatów.
Radna Danuta Grabowska zapytała o godziny pracy dla nauczyciela zatrudnionego w szkole w Grabowie Królewskim, w ubiegłym roku oddelegowanym do szkoły w Sokolnikach. Czy ma prawo wrócić i podjąć pracę w szkole w Grabowie Król.
Anna Zimna dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim odpowiedziała, że nauczyciel ten prowadził zajęcia rewalidacyjno-opiekuńcze w SP w Sokolnikach. Niestety uczennica zmarła, a uczeń przeszedł do innej szkoły i nie ma etatu dla tego nauczyciela.

Na tym posiedzenie zakończono.
Protokół sporządziła                                                                        Przewodniczący komisji
Monika Nowak                                                                                 /-/ Robert Ptaszyński










Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 12 września 2019 08:59
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 392
12 września 2019 08:59 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany