Protokoły Komisji Wspólnych

Protokoł Nr 16/2016 z posiedzenia wspólnego Komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 16.03.2016r. o godz. 14;45 w sali Urzędu Gminy w Kołaczkowie.

Protokoł Nr  16/2016

z posiedzenia wspólnego Komisji Rady Gminy Kołaczkowo w dniu 16.03.2016r. o godz. 14;45 w sali Urzędu Gminy w Kołaczkowie.



Posiedzenie otworzyła przewodnicząca Rady Gminy Danuta Grabowska. Powitała radnych, p. wójt, p. skarbnik,  pracowników UG, przedstawicieli  Fundacji „Familijny Poznań” - lista obecności w załączeniu. Przewodnicząca przedstawiła porządek posiedzenia, który pozostał w brzmieniu:
1. Otwarcie
2. Przedstawienie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wsi Borzykowo.
3. Spotkanie z przedstawicielami Fundacji „Familijny Poznań” w sprawie remontu budynku Przedszkola w Kołaczkowie.
4. Wolne głosy i wnioski.
Ad.2.
Ilona Orakowska omówiła propozycję zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wsi Borzykowo w rejonie ul. Stolarskiej, według załączonego projektu uchwały. Sprawa dotyczy przesunięcia granic drogi ul. Stolarskiej, ponieważ obecnie przebiega przez grunty prywatne. Środki finansowe  na to zadanie zostały w budżecie zaplanowane.
Projekt uchwały radni przyjęli.
Ad3.
Na posiedzenie przybyli przedstawiciele Fundacji „Familijny Poznań”, pani Monika Kremzer i pan Sławomir Szymczak. Według przedstawionej informacji Fundacja zajmuje się szeroką działalnością na terenie całego kraju w tym współpracowała z gminami ościennymi jak Pyzdry, Września. Głównie prowadzi działalność edukacyjną tj. żłobki, przedszkola i szkoły. Współpracę deklaruje również z naszą gminą. Zainteresowani są utworzeniem  przedszkola w gminnym budynku, w którym mieści się obecne przedszkole „Jarzębinka” w Kołaczkowie. Chcą  przejąć pomieszczenia po wyprowadzonej szkole. Planują również zabudować przyległy taras, by uzyskać kolejne pomieszczenie, tak by urządzić trzy oddziały przedszkola. Na przedszkole  pozyskują środki z programów unijnych. Muszą więc prowadzić przedszkole jeszcze po projekcie. W naszym przypadku gdy inwestycja jest kosztowniejsza umowę na prowadzenie przedszkola planują na 10 lat. W drugim kwartale br. chcą przystąpić do konkursu o środki. Gmina byłaby partnerem, a Fundacja będzie prowadzić placówkę na zasadach przedszkola publicznego tak jak gmina, za odpłatnością 1 zł za godzinę, powyżej pięciu godzin.  
Następnie rozpoczęła się dyskusja, w której  padło szereg pytań i odpowiedzi. M.in. jaka forma przekazania budynku, jakie zasady zatrudniania nauczycieli, jakie będą wynagrodzenia, jaka rotacja nauczycieli, jaki czas pracy przedszkola, jaka oferta zajęć w przedszkolu, jakie problemy występują w tego typu współpracy z samorządami, w jakim wieku dzieci będą przyjmowane do przedszkola, jaki będzie wkład gminy jako partnera, kto jest beneficjentem Fundacji, kto jest fundatorem Fundacji, jaki będzie koszt remontu pomieszczeń, czy będzie podział geodezyjny budynku, czy są zainteresowani całym budynkiem, co będzie jeśli nie będzie dzieci w przedszkolu, ewentualne  ryzyko itp.
W odpowiedzi usłyszano, że na budynek będzie umowa dzierżawy, a właścicielem nadal będzie  gmina. Nauczyciele będą zatrudniani na umowę o pracę według kodeksu pracy. W placówkach fundacji nie obowiązuje karta nauczyciela. Nauczyciele w zamian są motywowani  systemem premiowania, szkoleniami, awansami zawodowymi  itp. Są to przeważnie pracownicy młodzi . Rotacja kadry wynika z powodów osobistych. Zarobki kształtują się od 2400-3600 zł brutto. Czas pracy placówki będzie w zależności od potrzeb bez ograniczeń. Placówki Fundacji oferują szeroką gamę różnych zajęć, języków według potrzeb i zainteresowań. Fundacja nie jest ograniczona przepisami i ma możliwości pozyskania środków na różne zajęcia. Większych problemów w dotychczasowej działalności nie było, a jeśli były to wynikały z bieżącej działalności. Problemem natomiast może być zmiana zasad w trakcie realizacji umowy. Do przedszkola mogą chodzić dzieci w przedziale wieku 2,5-6 lat. Gmina jako partner wnosi wkład 10%, którym będzie dzierżawa.
Kosztu remontu na etapie inwentaryzacji budynku nie można określić lecz dopiero po opracowaniu projektu. Beneficjentem Fundacji są osoby fizyczne, samorządy, a fundatorem Fundacji jest jeden fundator prof. Andrzej Grzybowski. Nie widzi się potrzeby rozdziału budynku ponieważ chciano by wspólnie korzystać z obiektu w ramach zawartej umowy.  Zlecając jednak projekt Fundacja chce mieć pewność zawarcia umowy ponieważ będzie  zgłaszać akces o środki. Jeśli chodzi o przejęcie pozostałej części budynku, to zainteresowani są również współpracą długofalową, ale na zmienionych zasadach. Ryzyko ponosi wyłącznie Fundacja, ale są konkurencyjni w swym działaniu i nie zakładają porażki.
Na tym spotkanie z przedstawicielami zakończono.
Przewodnicząca podsumowując wyraziła zaskoczenie z propozycji ponieważ budynek przedszkola zostanie podzielony na dwa przedszkola, gminne i prywatne  i powstanie konkurencja.
Radny Wojciech Tamborski zwraca uwagę, że mimo wszystko nawet dla małej liczby dzieci gmina będzie musiała zapewnić przedszkole i ponosić koszty płacąc jednocześnie Fundacji.
Radny Jerzy Woś uważa, że jeśli jest nacisk na naukę j. angielskiego  to należy pomyśleć nad wprowadzeniem i pobudzić nasze jednostki do działań.
Padło też stwierdzenie, że nasze przedszkole jest zagrożone i może przestać istnieć w perspektywie czasu.
Zdaniem Jakuba Pery rozwiązanie z dwoma przedszkolami jest niekorzystne dla gminy ponieważ będzie się utrzymywać gminne i przekazywać pieniądze do przedszkola prywatnego.
Radny Michał Stefański proponuje nie negować tematu już na etapie przed projektem ponieważ
nasze przedszkole nie ma żadnej oferty. Jest to tylko przechowania dzieci, nikt nie słucha rodziców. Mimo wieloletnich zastrzeżeń, pana od j. angielskiego nie zmieniono do dziś.
Radny Mariusz Gomulski uważa, że przychodzi przedsiębiorca,  który będzie płacił podatki i stworzy konkurencję, która jest potrzebna. Kwestia czy się wpuści lidera. Natomiast później zdecydują rodzice o wyborze oferty.
Radny Tamborski proponuje pozyskać  więcej informacji od gmin współpracujących z Fundacją .
Radna Jadwiga Stajkowska uważa, że Fundacja chce zbyt długi termin dzierżawy.
Radny Robert Ptaszyński uważa, że nie należy czekać, lecz podjąć działania wzorem Wszemborza.
Na tym posiedzenie zakończono.

Protokoł sporządziła                                                                                       Przewodniczący Rady
Wanda Szymaniak                                                                                             Danuta Grabowska

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Rada Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 13 maja 2016 10:09
Dokument wprowadzony do BIP przez: Robert Nowak
Ilość wyświetleń: 891
05 kwietnia 2018 13:57 (Robert Nowak) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
13 maja 2016 10:09 (Robert Nowak) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany