Projekt "Czego nie widać".

Jesteś tu: » Strona główna » Realizowane projekty » Projekt "Czego nie widać".

 

Od września uczniowie Szkoły Podstawowej w Kościelcu  biorą udział w projekcie ,, Czego nie widać” którego  głównym celem jest edukacja teatralna.  Pierwsze spotkanie z teatrem już za nimi. 14 września  grupa młodzieży  odwiedziła ekspozycję MICET Muzeum Interaktywnego/ Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie gdzie korzystając z zaprojektowanych przez artystów Starego Teatru aplikacji projektowali scenografię, komponowali krótkie utwory muzyczne, mogli również sprawdzić się przed kamerą w multimedialnej kabinie aktorskiej. Projekt zakłada jeszcze trzy zajęcia warsztatowe w trakcie których uczniowie zwiedzą Narodowy Stary Teatr gdzie poznają historię budynku Starego Teatru oraz zobaczą  niedostępne  dla postronnych miejsca.
 W trakcie warsztatów teatralnych sprawdzą się w roli aktora ,jak i reżysera. W magazynie kostiumów zaprojektują kostium. Dodatkowo uczniowie  zasiądą na widowni jako widzowie gdzie będą mieli okazję zweryfikować wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów. Młodsze dzieci obejrzą Pana Twardowskiego w Teatrze Współczesnym, starsza młodzież odwiedzi Teatr Bagatela.

Autorkami i koordynatorami projektu są Pani Elżbieta Jawniak i Urszula Miśkiewicz a jego realizacja jest możliwa dzięki  dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków”.

 

 

 

MICET 14.09.2019r.

MICET MUZEUM INTERAKTYWNE / CENTRUM EDUKACJI TEATRALNEJ w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie to jedyne tego typu muzeum w Europie. Między historią i sztuką współczesną, rzemiosłem i nowymi technologiami można odkrywać, projektować, działać z artystami Starego Teatru.

MICET to sieć niewielkich pomieszczeń – pracowni, z rozrzuconymi rekwizytami, książkami, fragmentami scenografii i klasykami dizajnu.

Wizyta w muzeum odbyła się w ramach projektu,, Czego nie widać”.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków”.

 

 

 

Na widowni

 09.10.2019r. Teatrze Bagatela w  Krakowie uczniowie klasy VII i VIII mieli okazję obejrzeć spektakl   teatralny ,,Boeing, boeing – Odlotowe narzeczone”- jedną z najzabawniejszych teatralnych komedii ostatniego półwiecza w nowym przekładzie i adaptacji  Bartosza Wierzbięty. Wspaniała obsada, możliwość zweryfikowania wiadomości zdobytych w trakcie warsztatów teatralnych, obserwacja na scenie aktorów znanych z telewizyjnych ekranów zostawiła w naszej młodzieży nieodpartą chęć ponownej wizyty w teatrze.

 

Warsztat Teatralny 05.10.2019r.

 Zajęcia teatralne inspirowane Teatrem Jana Dormana oraz Teatrem Impro Keitha Johnstonea. Format oparty na zabawie i swobodnej kreacji uczestników wycieczki – pomogły w integracji grupy oraz zadziałał relaksująco. Koordynowane przez
edukatorkę  gry teatralne pozwoliły odnaleźć   się  w roli aktora, jak i reżysera.
Uczestnicy  stworzyli, krótkie, zabawne narracje, sami wcielają się w różne postacie
i odgrywali  improwizowane scenki. Dykcja, impostacja, ćwiczenia ruchowe, pamięć, wyobraźnia, emocje – warsztat to solidna lekcja aktorstwa.

 

Projektowanie kostiumu 12.10.2019r.

Tym razem uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić magazyn kostiumowy Muzeum Starego Teatru oraz  wziąć udział warsztacie kreatywny opartym na wykorzystaniu materiałów archiwalnych Starego Teatru. Inspirując się zbiorami Teatru uczestnicy projektowali kostiumy dla wybranych przez siebie postaci. Od edukatorki otrzymali szablony z sylwetkami postaci, materiały plastyczne, oraz  afisze teatralne, programy oraz książeczki repertuarowe, które mogły zostać dowolnie przetworzone. Zajęcia kształtowały charyzmę i kreatywność uczestników. Przy okazji uczestnikom warsztatów została przybliżona sylwetka Heleny Modrzejewskiej –patronki Starego Teatru.

Realizacja warsztatów była  możliwa dzięki  dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków”.

 

,,Pan Twardowski” w Teatrze Współczesnym w Krakowie 19.10.2019r.

Sobota 19.10.2019r. to czas dla młodszych uczestników projektu aby zasiąść na widowni Teatru Współczesnego i poznać   legendę o Panu  Twardowskim.

Spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie z dużą dozą humoru pokazuje barwne perypetie  głównego bohatera  i jego  potyczki z Diabłem, Bazyliszkiem (gościnnie z innej bajki) oraz samą… Panią Twardowską! Pouczająca, zabawna opowieść pełna magii, ale i prawd o życiu, zrealizowana z wykorzystaniem niesamowitych efektów specjalnych, wciągnęła  młodą widownię w atmosferę tajemniczych legend osnuwających Kraków.

Po spektaklu dzieci pod czujnym okiem głównego bohatera spektaklu poznawały tajniki sztuki aktorskiej. Jak  okazać emocje, jak przenieść na scenie coś lekkiego, ale tak aby widzowi wydawało się że dźwigamy ogromny ciężar, jak poruszać się po scenie żeby nie zderzyć się
z drugim aktorem a w końcu jak tworzyć przy pomocy światła i dźwięku pożądaną atmosferę spektaklu. Kolejna lekcja wiedzy o teatrze zaliczona.

 

Zwiedzanie Narodowego Starego Teatru 26.10.2019r.

 

Podczas ostatniego spotkania warsztatowego w ramach projektu ,, Czego nie widać” realizowanego dzięki  dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków” uczestnicy zajęć  poznali historię budynku Starego Teatru oraz jego patronki, Heleny Modrzejewskiej. Performatywny spacer z edukatorką po wybranych, na co dzień niedostępnych dla postronnych przestrzeniach Teatru obfitował w ciekawostki historyczne i architektoniczne oraz anegdoty teatralne. Spotkanie z pracownikami S.T. wprowadziło uczestników warsztatu w specyfikę teatralnego rzemiosła.

                                                                                                                 

Opracowanie: szkolnastrona.pl