Tyniec PTTK 20.01.2018

Jesteś tu: » Strona główna » Wydarzenia » Tyniec PTTK 20.01.2018

Tyniec PTTK 20.01.2018

Dlaczego Tyniec stał się celem wycieczki?

20 stycznia członkowie szkolnego koła PTTK odwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Najstarszy, istniejący klasztor
w Polsce. W swej prawie tysiącletniej historii był świadkiem kształtowania się Państwa Polskiego i ważnym ośrodkiem kultury
i duchowości przez wiele wieków. Jan Długosz w czasie swojej bytności w klasztorze w 1467 roku opisuje Tyniec jako „piękny klejnot Ojczyzny”.

Współcześnie po latach kasaty i ruiny opactwo tynieckie jest największą wspólnotą benedyktyńską w Polsce, której rytm dnia nadal wyznacza Liturgia godzin, a życie oparte jest na 1500-letniej Regule św. Benedykta.
Klasztor otwarty jest dla wszystkich, zarówno pielgrzymów pragnących czerpać z duchowości benedyktyńskiej, jak i turystów, zainteresowanych historią i pięknem miejsca

Ciekawostki:

  1. W Tyńcu rozpoczyna się akcja książki „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Bogate opisy zabudowań klasztornych Sienkiewicz oparł zapewne na tekstach Jana Długosza, choć niewątpliwie nie zabrakło w nich inwencji twórczej autora.

  2. Wzgórze tynieckie było w czasie konfederacji barskiej ważnym punktem oporu przed wojskami rosyjskimi pod dowództwem Aleksandra Suworowa, od maja 1771 roku kilkanaście miesięcy trwało oblężenie, Tyniec jednak pozostał niezdobyty.

  3. Z Tyńca wyszła inicjatywa tłumaczenia Biblii na język polski
    z języków oryginalnych, znana jako Biblia Tysiąclecia. Tutaj również po II soborze watykańskim przygotowano polskie tłumaczenie ksiąg liturgicznych.



W średniowiecznym skryptorium-warsztaty

Książka jest fundamentem cywilizacji europejskiej. Ważną rolę
w jej przechowywaniu, jak również tworzeniu, odegrali średniowieczni mnisi, pracujący w zaciszu klasztornych skryptoriów. Jak zanotował w połowie IX w. jeden z nich, kończąc przepisywanie pewnej księgi: „Choć tylko trzy palce piszą, to jednak trudzi się całe ciało”. Dzisiaj już nie zdajemy sobie do końca sprawy, jak bardzo złożoną i pracochłonną, aczkolwiek piękną, była praca skryby.
I właśnie o tym przekonali się uczestnicy wycieczki, którzy
w praktyczny sposób wniknęli w tajniki codziennej pracy kopisty. Dzięki rekonstrukcji średniowiecznego skryptorium, opactwo
w Tyńcu umożliwiło odbyć niezwykłą podróż w czasie do zamierzchłej przeszłości, w której kształtowały się zręby naszej cywilizacji europejskiej.

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl