Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Świdniku

 

Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Czcionka

Powiększ czcionkę Pomniejsz czcionkę Pomniejsz czcionkę

Kontrast

Wersja kontrastowa

Konkurs "Czy znasz baśnie braci Grimm?" został rozstrzygnięty. Na uroczystym podsumowaniu projektu Baśniowe Światy Braci Grimm zorganizowanym przez panią Annę Skoczeń, pan dyrektor Piotr Bogusz wręczył nagrody laureatkom konkursu organizowanego przez nas. Miło nam poinformować, że 1 miejsce zajęła Zuzia Dolecka z klasy 5a, 2 miejsce Alicja Stachura 5b i 3 miejsce Maja Jarocka 4c. Nagrodzonym gratulujemy!

Serdecznie zapraszamy klasy 4-6 na spotkanie z pisarzem, Kazimierzem Szymeczko, w dniu 21 maja (wtorek), o godz. 12.45 (6 lekcja). Spotkanie odbędzie się na holu, na parterze. Będzie można nabyć książki autora w promocyjnej cenie i zdobyć autograf.

Autor mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej, ukończył filologię polską, jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Kazimierz Szymeczko potrafi pisać o historii polski ciekawym, prostym i zrozumiałym dla młodego odbiorcy językiem, dodatkowo pełnym humoru. Jego najbardziej znane tytuły książek o historii to „Historia Polski w opowieściach”, „Pomolowana historia”,  czy „A to historia”. W 2013r. otrzymał tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej za propagowanie barwnej, poprawnej, nacechowanej uczuciami polszczyzny wśród najmłodszych.

W ubiegły czwartek klasa 4d uczestniczyła w otwartej lekcji bibliotecznej "Łabędzi śpiew białego kruka". Uczniowie wysłuchali wiersza Stanisława Jachowicza "Kruk i łabędź" i zastanawiali się nad postępowaniem bohaterów wiersza oraz obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą ciekawostek z życia tych ptaków. Następnie w drużynach rysowali łabędzia i kruka, wypisywali znaczenie ich symboliki, objaśniali znaczenie związków frazeologicznych "łabędzi śpiew" i "biały kruk" oraz pisali opowiadanie z użyciem konkretnych wyrazów. A na koniec wszyscy uczniowie złożyli papierowego łabędzia z origami. a chętni uczestniczyli w wodnych wyścigach papierowych ptaków. Jako obserwatorzy na lekcji gościli nauczyciele z SP7, nauczyciele bibliotekarze z SP3 i SP5.

Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" - 2019r. 7 czerwca uczniowie z całej Polski będą czytać - każdy to na co ma ochotę. Zapraszamy wszystkich, małych i dużych do pobicia rekordu czytania. Jeżeli macie pomysł na to jak to zrobić w naszej szkole to zapraszamy do podzielenia się tym z nami.  W bibliotece szkolnej do dnia 27 maja czeka na Was bank pomysłów, do którego możecie wrzucać swoje propozycje na ten dzień. Wydarzenie to będzie dokumentowane fotograficznie, a najciekawsze zdjęcia wyślemy organizatorowi akcji miesięcznikowi Biblioteka w szkole. Liczymy na Was!

Nad akcją czuwają bibliotekarze i Samorząd Uczniowski.

 

2 kwietnia odbyła się lekcja biblioteczna w klasie 2a. Uczniowie tej klasy rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania ukryte w balonach, przenieśli się w świat magicznego teatru kamishibai. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali historii o psie Marudku i jego przyjacielu Leosiu, zastanawiali się jak ta historia mogła się skończyć i dlaczego. Uczniowie naśladowali odgłosy wichru, deszczu, a nawet klapków Leosia. A na zakończenie rysowali własne rozwinięcie historii psa Marudka i sami wcielili się w aktorów opowiadając co działo się na następny dzień. Lekcję obserwowali nauczyciele z SP7 i nauczyciele bibliotekarze z SP5.