Statystyki

  • Odwiedziło nas: 743865
  • Do końca roku: 288 dni
  • Do wakacji: 99 dni

Program korekcyjno-kompensacyjny usprawniający manualnie "Ładnie piszę"


        Program pracy korekcyjno – kompensacyjnej "Ładnie piszę" jest adresowany do dzieci 5 i 6-letnich o niskiej sprawności manualnej, obniżonej koordynacji wzrokowo-ruchowej, opóźnionej orientacji przestrzennej, z zaburzeniami rozwojowymi funkcji grafomotorycznych potwierdzonymi prowadzoną wcześniej obserwacją i wstępną diagnozą gotowości szkolnej dziecka. W tym przypadku traktowany jest jako ćwiczenia wspomagające i korygujące i jest realizowany w trakcie indywidualnej pracy z dzieckiem. Nauczyciele nie ograniczają programu tylko do zajęć korekcyjno – kompensacyjnych. Elementy programu wykorzystują również w pracy z całą grupą, z dziećmi o prawidłowym rozwoju psychomotorycznym jako ćwiczenia rozwijające i stymulujące.

 

Program posiada opinię nauczyciela dyplomowanego, jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz Koncepcją pracy przedszkola i zgodnie z uchwałą Rady Pedagogicznej wszedł w 2012 roku do Zestawu Programów Wychowania Przedszkolnego Przedszkola Nr 2 w Świdniku.

       Program „Ładnie piszę” zawiera ćwiczenia usprawniające manualnie technikami przestrzennymi i  płaskimi, oraz obrazki i wzory opracowane przez nauczyciela.  Są to: elementy ćwiczeń do ilustracji ruchowej i graficznej wg Metody Dobrego Startu, elementy ćwiczeń graficznych wg Hany Tymichowej (część 1, 2), elementy wzorów i obrazków wg Marianne Frostig, Davida Horne´a.

          W czasie ćwiczeń nauczyciel łączy rysunki z krótkimi opowiadaniami, w trakcie, których dziecko powinno kreślić określone linie w makro i mikro przestrzeni. Stopniowo po uzyskaniu przez dziecko płynności i precyzji ruchów należy przejść do trudniejszych zabaw i ćwiczeń graficznych polegających na pogrubieniu konturów, obwodzeniu po śladach, kopiowaniu i zamalowywania rysunków farbami. Jest to nauka przez zabawę, która pozwoli na uzyskanie przez dziecko takiej sprawności manualnej by mogło sobie dobrze radzić w dalszych próbach pisania.

 

Program zawiera przykładowe scenariusze zajęć z różnymi ćwiczeniami opracowane wg podobnego schematu:

-    Przedstawianie za pomocą ruchu – treści rymowanki, bajki, opowiadania, wiersza, lub piosenki.

-    Graficzne przedstawienie wzoru do treści w/w utworu (wg Metody Dobrego Startu)

-    Demonstracja przez nauczyciela wzoru i sposobu wykonania ćwiczenia.

-    Uczenie się polisensoryczne (wielozmysłowo: dotykiem, ruchem, wzrokiem, słuchem)

-    Odtwarzanie wzoru: w powietrzu, na stole, podłodze, palcem na tackach z kaszą, piaskiem, na papierze, w liniaturze zeszytu, kredą, pędzlem, węglem, ołówkiem, mazakiem.

-    Wykorzystanie techniki przestrzennej lub płaskiej jako uzupełnienie wcześniej realizowanych treści.

-    Ćwiczenia graficzne wg H. Tymichowej.

-    Wzory i obrazki wg M. Frostig, D. Horne´a usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową.

 

Dotychczasowa realizacja programu potwierdziła,że dzieci rozwinęły w toku różnorodnych ćwiczeń sprawność manualną, usprawniły mięśnie palców rąk i ramion, zdobyły umiejętność prawidłowego posługiwania się narzędziami piszącymi, utrzymywania w czasie pisania prawidłowej postawy ciała, wdrożyły się do dokładności, staranności, wykształciły wrażliwość i poczucie estetyki, nauczyły się zabawowych form likwidowania napięcia mięśniowego, poznały różnorodne techniki plastyczne i techniczne, różne materiały i faktury, poprawiły zdolność koncentracji uwagi, zwiększyły tempo pracy, mają lepszą samoocenę. Z tego tez względu elementy programu są wykorzystywane w pracy z młodszymi dziećmi, u których zaobserwowano trudności w trakcie wykonywania podstawowych czynności takich jak: mycie rąk, ubieranie się, jedzenie, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików, malowanie, wycinanie, lepienie z plasteliny.


W poniższej galerii umieszczone są zdjęcia z realizacji programu z całą grupa dzieci jako ćwiczenia rozwijające i stymulujące.