Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Świdniku

 

Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Czcionka

Powiększ czcionkę Pomniejsz czcionkę Pomniejsz czcionkę

Kontrast

Wersja kontrastowa

W roku szkolnym 2018/2019 młodzież klas siódmych i ósmych, uczęszczająca na lekcje języka niemieckiego, realizuje projekt „Baśniowe światy braci Grimm”. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w warsztatach, na których poznają niemieckie tytuły baśni, przypominają sobie treść baśni i znane cytaty, oraz przyswajają słownictwo z baśniami związane. Z projektem połączony jest konkurs. Kto twierdzi, że język niemiecki jest trudny, albo nudny nie ma racji. Język niemiecki jest przede wszystkim praktyczny, o czym nasi uczniowie przekonają się, jak tylko opuszczą mury naszej Siódemki. Ucz się z nami!


A oto 8 powodów – dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?


Tekst pochodzi ze strony internetowej http://niemieckasofa.pl/2013/09/8-powodow-dlaczego-warto-uczyc-sie-jezyka-niemieckiego/


1. Język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie.


Po niemiecku mówią nie tylko mieszkańcy Niemiec, ale i Austrii, Szwajcarii, Luksemburga i Lichtensteinu. Język niemiecki jest także językiem ojczystym wielu ludzi mieszkających w północnych Włoszech, wschodniej Belgii, Holandii, Danii, czy wschodniej Francji. Ucząc się języka niemieckiego, możesz kontaktować się z ponad 120 milionem osób, dla których niemiecki jest językiem ojczystym.


2. Niemcy należą do najsilniejszych pod względem gospodarczym krajów na świecie.


Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Unii Europejskiej i czwartym najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem na świecie. W skali światowej są drugim największym eksporterem. Niemieckie przedsiębiorstwa cieszą się doskonałą renomą na skalę międzynarodową. Ważnymi branżami są m.in. produkcja samochodów i budowa maszyn, elektrotechnika, chemia oraz technologie ochrony środowiska i nanotechnologia. I nie zapomnijmy o tym, że Szwajcaria, inny kraj niemieckojęzyczny, ma jeden z najwyższych standardów życia na świecie.


3. Znajomość języka niemieckiego otwiera możliwości biznesowe


Siła gospodarcza Niemiec otwiera sporo możliwości biznesowych. Niemcy są atrakcyjnym ośrodkiem dla inwestorów zagranicznych. Na ich terenie obecnych jest 500 największych na świecie firm. Łącznie działa tutaj 45 tys. przedsiębiorstw zagranicznych. Najbardziej znane firmy to: BMW, Daimler, Siemens, Lufthansa, SAP, Bosch, Infineon, BASF. Japończycy, którzy mają drugą najpotężniejszą gospodarkę na świecie, zrozumieli jakie korzyści może im przynieść nauka języka niemieckiego: aż 68% studentów japońskich uczy się języka naszych sąsiadów. Jeśli szukasz pracy w Stanach Zjednoczonych, znajomość niemieckiego bardzo Ci się przyda. Niemieckie firmy stworzyły ok. 700 000 miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Większość ankietowanych firm w Stanach zdecydowanie wybrałoby kandydata do pracy, który zna język niemiecki, niż innego o podobnych kwalifikacjach, ale bez znajomości niemieckiego.


4. Niemcy są innowatorami.


Od prasy drukarskiej Gutenberga po wynalezienie przez Hertza fal elektromagnetycznych, od rozwoju chemioterapii przez Ehrlicha po teorię względności Einsteina i stworzenie tak popularnego w muzyce formatu MP3. Historia Niemiec pokazuje, że Niemcy byli i są do dziś wielkimi innowatorami praktycznie w każdej dziedzinie. Cztery z 10 najbardziej innowacyjnych firm mają swoje siedziby w Niemczech. Kraj ten zajmuje 3 miejsce w liczbie światowych zgłoszeń patentowych. W związku z tym każdego roku aż 200000 przedsiębiorstw wprowadza na rynek nowe produkty. Jako naród zaangażowany w badania i rozwój, Niemcy są w czołówce krajów zajmujących się nowymi technologiami. Niemcy eksportują znacznie więcej produktów high-tech niż jakiekolwiek inne kraje (poza USA oczywiście), a ponad 600 firm, które zajmują się nowatorską dziedziną – biotechnologią. Tylko w Monachium znajdziemy 115 z nich. Drezno stało się centrum mikroprocesorów z ponad 765 firmami zajmującymi się półprzewodnikami. Biorąc pod uwagę zaangażowanie Niemców w innowacje, rozwój, nie może dziwić fakt, że dwie trzecie spośród wiodących międzynarodowych targów odbywa się właśnie w Niemczech. Wśród nich warto wymienić CeBIT i IFA.


5. Niemcy wydają najwięcej pieniędzy na podróże niż inne narodowości


Jedno trzeba Niemcom przyznać. Mają oni sporo czasu (6 tygodni urlopu) i pieniędzy na podróże… I podróżują! A jakże! Jeśli podróżujesz, masz spore szanse na spotkanie w trakcie swojej wycieczki kogoś z Niemiec. Praktycznie ¾ swoich wszystkich urlopów Niemcy spędzają w innych krajach. Wydają oni znacznie więcej pieniędzy na zagraniczne podróże niż inne narody. Bardzo lubią śródziemnomorskie klimaty, dlatego można ich spotkać w Hiszpanii, we Włoszech, Grecji czy Turcji. Także Europa Wschodnia staje się u nich coraz bardziej popularnym celem. Dużo podróżują też do USA. Zaraz po Brytyjczykach i Japończykach są najczęstszymi bywalcami za Oceanem. Najpopularniejszymi miejscami są Floryda, Nowy Jork i Kalifornia. Biura podróży, hotele, linie lotnicze czy też wypożyczalnie samochodów zyskują bardzo dużo, jeśli ich pracownicy mówią w języku niemieckim.


6. Jedna na dziesięć książek jest publikowana w języku niemieckim


Język niemiecki nie tylko jest językiem przeszłości. Niemieckie księgarnie publikują aż 80 000 nowych książek rocznie. Wielu naukowców i badaczy posługuje się tym językiem i w nim właśnie pisze. A ponieważ tylko niewielki odsetek książek jest tłumaczony na inne języki, tylko znajomość języka niemieckiego pozwala na poznanie tych tytułów.


7. Kraje niemieckojęzyczne posiadają bogate dziedzictwo kulturowe


Niemcy bardzo często określa się mianem kraju „Dichter und Denker”, czyli poetów i myślicieli. I słusznie, bo niemiecki wkład w sztukę i ludzkie myślenie był bardzo duży. Johann Wolfgang von Goethe, Thomas Mann, Franz Kafka i Hermann Hesse, to tylko kilka autorów, których nazwiska i prace są znane na całym świecie. Aż 10 nagród Nobla w dziedzinie literatury przyznano niemieckojęzycznym autorom. Świat muzyki klasycznej nierozerwalnie wiąże się z takimi nazwiskami jak Mozart, Bach, Beethoven, Strauss i Wagner, a są to tylko te najbardziej rozpoznawalne nazwiska. Do dzisiaj Wiedeń jest międzynarodowym centrum muzyki. Niemcy przyczynili się także do rozwoju światowej sztuki i architektury (Dürer, Kokoschka, Kircher). Również filozofia była pełna wpływów niemieckich. Poglądy Kanta, Hegla, Marksa, Nietzschego i innych miały trwały wpływ na współczesne społeczeństwo. Psychologowie Freud i Jung na zawsze zmienili sposób myślenia o ludzkim zachowaniu. Naukowcy z krajów niemieckojęzycznych zdobyli kilkadziesiąt nagród Nobla w dziedzinie fizyki, chemii i medycyny. Znając niemiecki mamy dostęp do dzieł tych ludzi w ich oryginalnym języku, mamy też możliwość zrozumienia w pełni skąd oni pochodzą, jak wygląda ich kultura. Każdy, kto interesuje się tymi dziedzinami, poprzez poznanie języka niemieckiego poszerza swoją wiedzę i umiejętności.


8. Niemiecki nie jest tak trudny jak myślisz


Jeżeli znasz język angielski, to masz znaczną przewagę w nauce niemieckiego. Zarówno współczesny język niemiecki, jak i współczesny język angielski mają wspólnego przodka – język germański. Te dwa języki mają wiele podobieństw w gramatyce i w słownictwie. Jeśli jesteś w stanie zrozumieć cokolwiek z tego:


Meine Schwester hat braunes Haar. Sie ist intelligent. Sie studiert Medizin in Berlin. Sie kann gut singen.


…. to już znasz trochę niemieckiego!


Ponadto język niemiecki jest zapisany fonetycznie. Jak się już raz nauczysz wymowy, łatwo odgadniesz, jak zapisać usłyszany właśnie wyraz lub jak odczytać niemieckie słowo.


Każdy z tych punktów lepiej lub gorzej przekonuje do nauki języka niemieckiego. A przecież to nie jedyne powody, dla których ludzie podejmują naukę tego języka. A Ty dlaczego zaczęłaś/eś uczyć się języka niemieckiego? A może dlaczego jeszcze nie rozpoczęłaś / rozpocząłeś jego naukę?