Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Świdniku

 

Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Czcionka

Powiększ czcionkę Pomniejsz czcionkę Pomniejsz czcionkę

Kontrast

Wersja kontrastowa

Nic tak nie porusza najgłębszych ludzkich emocji jak kontakt ze sztuką. Potrafi ona za pomocą muzyki, tańca, obrazu wyrazić więcej niż słowa. „Dziadek do Orzechów” to jeden z najpopularniejszych baletów klasycznych.  Jest to bajkowa historia, która opowiada o tym, że dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona. To opowieść o młodej dziewczynce Klarze, która za sprawą gwiazdkowego prezentu – drewnianego Żołnierzyka czyli  tyłowego - Dziadka do Orzechów wyrusza w magiczną podróż. Uczniowie z czterech klas z naszej szkoły dzięki  tancerzom z Teatru Tańca „Grawitan” mogli tę podróż odbyć razem z małą Klarą i przenieść  się w bajkową krainę baletu. Radość  z wyjazdu była dla nas tym większa, że na scenie mogliśmy zobaczyć uczennicę naszej szkoły Zosię Konaszczuk (M2). E.H

Za oknami szaro i ponuro. Jak rozweselić zimę bez śniegu? Aby zmienić codzienność szkolną w poniedziałek 24 lutego uczniowie z klasy M2 udali się do Castoramy na warsztaty edukacyjne, które miały na celu poszerzenie wiedzy z zakresu środowiska, recyklingu oraz oszczędzania zasobów naturalnych. Pod okiem specjalistów – pracowników sklepu tego dnia każdy miał możliwość nauczyć się, jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe. W związku ze zbliżającą się wiosną sadzaliśmy kolorowe prymulki, których inna nazwa to pierwiosnki.  Oprócz tego ozdabialiśmy doniczki kamykami i naklejkami.

W lutym w większości klas młodszych odbyły się spotkania z pracownikiem banku. Pani Magda w ciekawy sposób wtajemniczała dzieci w temat bardzo ważny dla każdej rodziny: jak mądrze wydawać pieniądze, aby wystarczyło ich na cały miesiąc. Na początku uczniowie rozpoznawali różnice między „zachciankami” a „potrzebami” i zorientowali się, że najczęściej z zachcianek trudno zrezygnować, ale bez problemu da się bez nich żyć. Później – poznali trudne słowa: budżet rodzinny, przychód i wydatek.

Jak spędzić ostatki? Można odwiedzić „Zielona Babkę” w Zagrodzie Edukacyjno – Twórczej w Minkowicach Kolonii. 25 lutego uczniowie z klasy 3a pojechali na zajęcia warsztatowe: „Nadchodzi wiosna – wiosenne wianuszki z darów natury”. Za wcześnie? Chyba nie! Za oknami widać już przedwiośnie!

W bieżącym roku tłusty czwartek przypadł 20 lutego. W niemal każdej klasie pachniało tego dnia słodkimi pączkami! Ale dlaczego tradycja objadania się przypada akurat w czwartek? Posłuchajcie! Ostatni czwartek karnawału nazwano dawno temu „tłustym”, ponieważ objadano się zapustnymi przysmakami. Szlacheckie stoły uginały się od różnego mięsiwa: dziczyzny, pieczonej sarniny, kuropatw, zajęcy w sosach, pasztetów, … Obowiązywała zasada: jeść dużo, często i tłusto!