Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Świdniku

 

Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Czcionka

Powiększ czcionkę Pomniejsz czcionkę Pomniejsz czcionkę

Kontrast

Wersja kontrastowa

Wszyscy odczuwamy, że zbliżają się Święta Wielkanocne. W klasie 2a odbyły się zajęcia mające na celu przygotowanie dekoracji świątecznej na stół wielkanocny. Uczniowie z pomocą wychowawcy klasy oraz wychowawcy świetlicy – pani Eli Kosackiej–Chlebuś wykonali piękne ozdoby ciekawą techniką plastyczną: decoupage. Nie jest to prosta technika, ale niezwykle dekoracyjna. Wymaga od osób posługujących się nią cierpliwości i dokładności. Polega na przyklejaniu wyciętego motywu z papieru lub serwetki obiadowej do specjalnie przygotowanej powierzchni – czyli pomalowanej na jasny kolor np. drewnianej sklejki w kształcie jajka. Ozdabiać można prawie wszystko, np. drewno, szkło, plastik, tkaninę, metal, ceramikę, …  Decoupage jest techniką, z którą może zmierzyć się każdy.

Słowo „decoupage” pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – czyli wycinać.

 [Źródło: Wikipedia]: Uważa się, że technika decoupage pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Sztukę tę nazywano lacca contrafatta. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Decoupage zyskało przydomek "sztuki biedaków".

Wkrótce decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe. Używano do tego już nie tylko kopii ale i wyciętych elementów oryginalnych obrazów. Zniszczono przez to wiele ówczesnych dzieł takich malarzy jak François Boucher, Jean-Honoré Fragonard, Pierre-Joseph Redouté, Jean-Baptiste Pillement, Jean Antoine Watteau.

Niektórych twórców techniką decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów. Tak było z Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy decoupage'u tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse.

 A może Ty rozpoczniesz swoją przygodę z decoupage?