Kontakt
SAMORZĄDOWE PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 2 W PROSZOWICACH
Menu
Strona głowna  /  Aktualności  /  Dzieci z objawami choroby w przedszkolu
Dzieci z objawami choroby w przedszkolu
data dodania: 2021-10-18 09:22:21

 

Załącznik nr 1

Do Zarządzenia Nr  10/07/2021

 Dyrektora Samorządowego Publicznego

 Przedszkola Nr 2 w Proszowicach

 

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA

W SAMORZĄDOWYM PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 2

W PROSZOWICACH W OKRESIE PANDEMI COVID-19

 

Spis treści:

1. Postanowienia ogólne dotyczące organizacji Przedszkola....................................... str. 2 - 3

2. Szczegółowe zasady organizacji opieki dla dzieci w Przedszkolu.................................. str. 3 - 4

3. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni................................str. 4 - 5

4. Zasady przebywania osób trzecich w placówce......................................................... str. 5

5. Wytyczne dla pracowników i rodziców...................................................................... str. 5 - 8

6. Postępowanie w przypadku wystąpienia zakażenia lub ryzyka zakażenia

koronawirusem w Przedszkolu:

I. Procedura postępowania dotycząca dzieci i rodziców....................................str. 8 - 9

II. Procedura postępowaniadotycząca pracownika..........................................str. 9

7. Postępowanie w przypadku konieczności zawieszenia zajęć w przedszkolu  na czas

 oznaczony........................................................................................................................... str. 10

8. Załączniki........................................................................................................................ str. 10-27

 

Podstawny prawne:                                                                                            

 

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach  Poz. 1386
  • Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z późn. zm.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.781)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.780);
  • Wytyczne przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia.20 listopada 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. 

 

§1

Postanowienia ogólne dotyczące organizacji pracy Przedszkola

 

  1. Procedura organizacji i bezpiecznego funkcjonowania przedszkola po zakończeniu zawieszenia działalności związanej z koronawirusem (COVID-19) oraz postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem (CODIV-19), zwana dalej „Procedurą” obowiązuje wszystkich pracowników Samorządowego Publicznego Przedszkola Nr 2 w Proszowicach (zwane dalej jako Przedszkole) oraz Rodziców  dzieci uczęszczających do Przedszkola.
  2. Ilekroć mowa jest w Procedurach o rodzicach należy przez to także rozumieć opiekunów prawnych lub osoby upoważnione do odbioru i przyprowadzania dziecka do przedszkola.
  3. Każdy z Rodziców przyprowadzający dziecko  do Przedszkola, zobowiązany jest  do zapoznania się i podpisania oświadczeń i deklaracji stanowiących załącznik nr 1 i załącznik nr 2  do niniejszych Procedur.
  4. Ogranicza się przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
  5. Przedszkole czynne jest od godz. 6:45 do 15:45
  6. Do Przedszkola mogą być przyprowadzane wyłącznie dzieci zdrowe.
  7. Dziecka chorego, podejrzanego o chorobę układu oddechowego lub chorobę zakaźną lub dziecka, u którego w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać do Przedszkola. Dla uściślenia dzieci w stanach infekcji np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące, z podwyższoną temperaturą, skarżące się na ból głowy, mięśni, u których występuje biegunka lub wymioty, a także, u których zaobserwowano wyraźne zmiany w zachowaniu nie mogą uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.
  8. Zaleca się, aby dzieci o obniżonej odporności, po przebytych niedawno chorobach, antybiotykoterapii, czy operacjach nie były przysyłane do przedszkola.
  9. W Przedszkolu obowiązuje zakaz podawania dzieciom leków (antybiotyków, syropów, maści, itp.) i preparatów zdrowotnych typu suplementy diety.
  10. Dzieciom przebywającym w Przedszkolu należy przypominać o częstym i dokładnym myciu rąk, po przyjściu do Przedszkola, przed jedzeniem, powrotem z placu zabaw oraz po skorzystaniu z toalety.
  11. Podczas pobytu w Przedszkolu będzie mierzona temperatura ciała u dzieci wykazujących symptomy choroby za pomocą termometrów bezdotykowych. Należy wówczas zobowiązać rodziców do podpisania pisemnej zgody na pomiar temperatury ciała u dziecka (zał.2).
  12. Nauczyciele na bieżąco informują Rodziców o samopoczuciu dzieci lub zauważonych zmianach w zachowaniu w czasie pobytu w Przedszkolu.
  13. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych, zarówno dzieci uczęszczające do Przedszkola, jak i pracownicy powinni zostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112.
  14. Przy wejściu głównym do Przedszkola należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, szpitalnego oddziału zakaźnego i służb medycznych.
  15. Zaleca się, aby pracownicy Przedszkola unikali niepotrzebnego przemieszczania po placówce a szczególnie wchodzenia do sal przedszkolnych, które nie są im przypisane w planie pracy. Jeżeli zachodzi taka konieczność, pracowników zobowiązuje się do zakładania maseczek, i dezynfekowanie rąk przed wejściem do tego pomieszczenia.

§2

Szczegółowe zasady organizacji opieki dla dzieci w Przedszkolu:

I. Rodzice przyprowadzający dziecko do Przedszkola zobowiązani są do:

  1. Przyprowadzenia do Przedszkola dziecka wyłącznie zdrowego, bez żadnych objawów chorobowych lub infekcji, które nie miało kontaktu z osobą chorą, z objawami lub zakażoną koronawirusem.
  2. Niezwłocznego reagowania na każde wezwanie z Przedszkola co do pogarszającego się stanu zdrowia dziecka;
  3. Bieżącego informowania nauczycieli o stanie zdrowia dziecka;
  4. Nie przynoszenia do Przedszkola żadnych niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek;
  5. Przyprowadzania i odbierania dzieci w maseczkach ochronnych, a po wejściu do Przedszkola zdezynfekowanie dłoni płynem do dezynfekcji znajdującym się przy drzwiach wejściowych w korytarzu;
  6. Dzieci z alergią mogą być przyjęte po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego, że dziecko jest zdrowe.
  7. Przyprowadzając lub odbierając dzieci do/z Przedszkola należy zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m;
  8. Do Przedszkola mogą wejść wraz z dzieckiem/ dziećmi tylko 1 rodzic. Zaleca się, aby osoba, która przyprowadziła również odebrała dziecko.
  9. Dzieci są przyprowadzane przez Rodziców do przestrzeni wspólnej Przedszkola (strefa wejścia, szatnia, korytarz wyznaczone miejsce) i przekazane pracownikowi.

II. Opieka nad dziećmi w Przedszkolu jest zorganizowana według następujących zasad:

  1. Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
  2. Podczas porannego i popołudniowego dyżuru w razie konieczności należy dopilnować aby dzieci z oddzielnych grup miały możliwość zachowania dystansu społecznego (np. podzielić salę na dwie części)
  3. Do grupy przyporządkowani są w miarę możliwości ci sami opiekunowie.
  4. W sali, w której przebywa grupa zostają usunięte  przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, krążki, obręcze itp.)  lub inne pomoce dydaktyczne dokładnie się je czyścić lub dezynfekuje.
  5. Dywany w sali  codziennie są odkurzane oraz dezynfekowane parownicą.
  6. Sale się  wietrzy  co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy.
  7. Zapewnia się  taką organizację pracy, która w miarę możliwości uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny zabawy na dworze) Opiekunowie  zachowywują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni Przedszkola  wynoszący min. 1,5 m.
  8. Zapewnia się sposoby szybkiej komunikacji z Rodzicami dziecka (aktualny nr telefonu)
  9. Zaleca się korzystanie przez dzieci ze świeżego powietrza na terenie placówki, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup. zał. 4  „Harmonogram wyjść do ogródka przedszkolnego”

III. Zasady organizacji żywienia dzieci w Przedszkolu:

  1. Przy organizacji żywienia wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
  2. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych. Należy systematycznie  czyścić blaty stołów przy użyciu środka dezynfekującego.
  3. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60°C i je wyparzać.

VI. Zasady korzystania z placu zabaw:

  1. Dzieci na plac zabaw wychodzą pod opieką opiekunów przypisanych do danej grupy.
  2. W szatni i podczas wychodzenia na dwór i podczas powrotu do przedszkola stosuje się rotacyjność grup.
  3. Podczas zabaw na podwórku dezynfekowane są powierzchnie dotykowe po zakończonej zabawie  przez woźne oddziałowe.
  4. Wracając do budynku przedszkola z placu zabaw dzieci przebierają się w szatni, a następnie idą do łazienki i dokładnie myją ręce. Opiekun również myje i dezynfekuje ręce.

§3

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Pracownicy mają stały dostęp oraz zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, fartuchy z długim rękawem, płyny do dezynfekcji).
  2. Dla wszystkich chętnych rodziców, osób trzecich, gości przebywających na terenie przedszkola, udostępnione są  środki ochrony osobistej tj: maseczki, rękawiczki i inne.
  3. Na terenie placówki przydzielone zostają dozowniki z preparatem do dezynfekcji rąk.
  4. Wszyscy pracownicy zobligowani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem oraz dopilnowanie, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  5. W Przedszkolu stosuje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - klamek, włączników i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach,  sanitariatów, mycie i dezynfekcja koszy na ręczniki, koszy na śmieci (załącznik nr 3)
  6. Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy w pomieszczeniach kuchennych, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
  7. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  8. W placówce wywieszone są w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych plakaty i instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk i ich dezynfekcji.
  9. Wyznaczeni pracownicy zapewniają bieżącą dezynfekcję toalet.

Zasady przebywania osób trzecich w placówce

  1. Przebywanie osób trzecich w placówce ograniczone jest do minimum. Osoby te zaopatrzone powinny być w indywidualne środki ochrony osobistej (maseczka, dezynfekcja rąk).

Wytyczne dla pracowników i Rodziców

     Pracownik Przedszkola ma obowiązek dokonywania samoobserwacji i pomiaru temperatury w razie konieczności. Przed przyjściem do pracy, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów (podwyższona temperatura, kaszel, ból głowy, katar i inne) powinien pozostać w domu.

I. Obowiązki Dyrektora

1. Dyrektor ustala regulaminy  wewnętrzne  i  dostosowuje  procedury  obowiązujące  w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego  w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

2.  Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków  do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.

3.  Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

4.  Planuje organizację pracy Przedszkola na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie dzieci, których Rodzice decydują się przyprowadzić do placówki w czasie pandemii.

5.  Przekazuje   Rodzicom    informację    o    czynnikach    ryzyka    COVID-19,    informuje    o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki, jak i dowiezieniem ich. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniej DEKLARACJI stanowiącej załącznik nr1

6.  Zapewnia co najmniej JEDNO  pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika:  gabinet Dyrektora Przedszkola

7.  Wyposaża pomieszczenie w co najmniej 2 zestawy  ochronne , w skład,  których   wchodzi:   1  przyłbica,  2  kombinezony  ochronne , 2 maski  co najmniej 10 par rękawiczek.

8.  Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji  rąk i powierzchni.

9.  Dopilnowuje, aby  przy wejściu do Przedszkola umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, były mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych  i dzieci stanowiące załącznik nr 5 ( umieszczone w widocznych miejscach w placówce) , a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk stanowiące załącznik nr 6 ( umieszczone w widocznych miejscach  w placówce).

10. Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki /w trakcie pracy zaleca częste odkażanie rąk płynem do dezynfekcji wg instrukcji wspomnianej w pkt. 9 i mycie rąk zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 5 i załącznik nr 6.

11. Dopilnowuje, aby w holu Przedszkola wisiały instrukcje jak zdejmować rękawiczki jednorazowe stanowiąca załącznik nr 7  (umieszczone   w widocznych miejscach w placówce) oraz kosz na zużyte rękawiczki.

12. Dopilnowuje, aby w holu Przedszkola wisiały instrukcja jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę, co stanowi załącznik nr 8 ( umieszczone w widocznych miejscach w placówce).

I. Obowiązkiem wszystkich pracowników jest:

  1. Postępować zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w procedurze.
  2. Bezwzględnie przy każdym wejściu do palcówki, w trakcie pracy odkażać ręce płynem do dezynfekcji rąk oraz myć pod bieżącą, ciepłą wodą  z mydłem zgodnie z wywieszonymi instrukcjami.
  3. Nie przemieszczać się zbędnie po placówce.
  4. Przestrzegać reżimu sanitarnego, w kontakcie z Rodzicami/opiekunami prawnymi używać środków ochrony osobistej (maseczek, rękawiczek, fartuchów z długim rękawem jeżeli jest taki nakaz w procedurze), zachować w miarę możliwości bezpieczny dystans 1,5 m między pracownikami i osobami z zewnątrz.

II. Obowiązki woźnej oddziałowej, pomocy nauczyciela

  1. Czas pracy woźnej oddziałowej, pomocy nauczyciela w grupie- zgodnie z ustalonym planem pracy.
  2. Usuwa z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.
  3. Wietrzy salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
  4. Wykonuje codzienne prace porządkowe w przydzielonych pomieszczeniach (szatnia, sala zabaw, jadalnia, łazienka), ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych (szatnia, korytarz, łazienka dzieci)
  5. Dezynfekuje powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, krzesła i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków, sprzęt i zabawki w sali 3 razy dziennie i w razie potrzeby,
  6. Podczas rozdawania posiłku w razie zastępstwa w innej grupie niż grupa macierzysta pomoce nauczyciela zobowiązuje się do noszenia maseczki.
  7. Przed podaniem posiłku dokładne umycie rąk i ich dezynfekowanie wg wywieszonych instrukcji.
  8. Podczas pobytu na placu zabaw dezynfekuje sprzęt i zabawki, którymi bawiły się dzieci
  9. Zwraca uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
  10. Po odejściu ostatniego dziecka z grupy pomoc sprząta i dezynfekuje całą salę, dywany, jadalnie,  korytarz, szatnię  oraz łazienkę.
  11. Dezynfekują powierzchnie dotykowe w ciągach komunikacyjnych (hol. korytarz, szatnia dzieci), domofon, klamki od zewnątrz i wewnątrz, włączniki światła, czytnik kart,  uchwyty i powierzchnie płaskie, podłogi 3 razy dziennie i w razie potrzeby.
  12. Myją i dezynfekują łazienkę pracowników 1 razy dziennie i w razie potrzeby.
  13. Woźne oddziałowe pracujące w kuchni przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia
  14. Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
  15. Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie i sprzęty znajdujące się w pomieszczeniach kuchennych.
  16. Myją, wyparzają talerze, kubki i sztućce minimum w 600, myją i dezynfekują blaty stołów, zlewozmywaki, kurki od baterii, klamki, włączniki, sprzęt kuchenny - 3 razy dziennie i w miarę potrzeb.
  17. Systematyczne wypełnia Rejestry czystości zgodnie z wykonanymi czynnościami.
  18. Szczegółowe wytyczne stanowi Procedura Przeprowadzenia Dezynfekcji w Samorządowym Publicznym Przedszkolu Nr 2 w Proszowicach stanowiąca załącznik nr 9

III. Obowiązki konserwatora:

1. Konserwator zobowiązany jest przed wyjściem dzieci do ogródka przedszkolnego dokładnie umyć detergentem sprzęt znajdujący się na placu zabaw oraz wszystkie miejsca dotykowe.

IV. Obowiązki nauczycieli:

  1. Nauczyciele pracują wg ustalonego przez dyrektora arkusza organizacyjnego.
  2. Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
  3. Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci umieszczonej w widocznych miejscach w placówce.
  4. Przypominają i dają przykład. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie po przyjściu z domu, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
  5. Przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść do ogrodu.
  6. Organizują wyjścia poszczególnych grup poza teren Przedszkola unikając dużego skupiska ludzi i stosując procedury bezpieczeństwa. 
  7. Nauczyciel dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19.

V. Obowiązki Rodziców

  1. Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w przedszkolu i podpisują omówione w § 1 pkt.3 stosowne oświadczenia i deklaracje  stanowiące załącznik nr 1 i nr 2.
  2. Przekazują Dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
  3. Nie przyprowadzają do Przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś w izolacji.
  4. Przyprowadzają do Przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
  5. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do Przedszkola, jeśli wcześniej chorowało.
  6. Przyprowadzając lub odbierając dzieci do/z Przedszkola należy zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m;
  7. Do Przedszkola może wejść wraz z dzieckiem/ dziećmi tylko 1 rodzic. Zaleca się, aby osoba, która przyprowadziła również odebrała dziecko.
  8. Dzieci mogą być przyprowadzane przez rodziców wyłącznie do przestrzeni wspólnej Przedszkola (strefa wejścia i szatnia, korytarz).
  9. Drzwi do Przedszkola są zamknięte i należy dzwonkiem sygnalizować przyjście dziecka oraz chęć odbioru go z placówki.
  10. Rodziców dzieci zobowiązuje się po zaprowadzeniu lub odebraniu dziecka od pracownika Przedszkola  i do niezwłocznego opuszczenia przestrzeni wspólnej Przedszkola.
  11. Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
  12. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
  13. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  14. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki rodzice odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.
  15. Są zobowiązani do odbierania telefonów z Przedszkola.

§6

Postępowanie w przypadku wystąpienia zakażenia lub

ryzyka zakażenia koronawirusem w Przedszkolu

I. Procedura postępowania dotycząca dzieci i rodziców:

  1. Jeżeli w Przedszkolu nauczyciel zauważy u dziecka objawy mogące wskazywać na stan chorobowy – zakażenie koronawirusem (CODIV-19) (tj. m.in. podwyższona temperatura ciała, uporczywy kaszel, ból głowy, ból mięśni, wyraźne zmiany w zachowaniu, duszność i problemy z oddychaniem) natychmiast powiadamia o dolegliwościach dziecka rodziców (prawnych opiekunów), Dyrektora Przedszkola.
  2. W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z Rodzicami (opiekunami prawnymi), nauczyciel podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z osobami upoważnionymi przez Rodziców (opiekunów prawnych) do odbioru dziecka. Numery telefonów osób upoważnionych do odbioru dziecka rodzice (prawni opiekunowie) podają na stosownym upoważnieniu.
  3. Nauczyciel, który zauważył niepokojące objawy u dziecka zobowiązany jest natychmiast odizolować dziecko od pozostałych osób znajdujących się na terenie przedszkola, do momentu przybycia Rodzica (opiekuna prawnego) lub w przypadku braku możliwości skontaktowania się z rodzicami oraz osobami upoważnionymi - pogotowia ratunkowego.
  4. Nauczyciel, który zaobserwował objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem (COVID-19) opiekuje się dzieckiem do czasu przybycia Rodziców (opiekunów prawnych), osób upoważnionych lub pogotowia ratunkowego. Nauczyciel zobligowany jest do stosowania wszelkich zasad bezpieczeństwa i powinien być zaopatrzony w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczkę zakrywającą usta i nos, jednorazowy fartuch.
  5. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów u dziecka należy niezwłocznie wstrzymać przyjmowanie kolejnych dzieci do placówki.
  6. Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie tj.:
  • klamki, blaty,
  • zabawki
  • przybory przedszkolne
  • inne, których mogło dotykać
  1. Nauczyciel, który zauważył niepokojące objawy u dziecka, mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem (COVID-19) zobowiązany jest do sporządzenia odpowiedniej notatki dotyczącej zaistniałej sytuacji.
  2. W sytuacjach nagłych (tj. utrata przytomności, duszności, zasłabnięcia i omdlenia) nauczyciel jest zobowiązany do podjęcia działań związanych z udzieleniem pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności.

II. Procedura postępowania  dotycząca pracownika:

  1. Pracownicy  zobowiązani są do stawiania się w pracy wyłącznie w dobrym stanie zdrowotnym.
  2. Pracownicy w stanach infekcji tj: kaszlący, kichający, z podwyższona temperaturą, osłabieniem organizmu oraz bólami głowy i mięśni nie powinni stawiać się w pracy.
  3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem (COVID-19) dyrektor lub inny pracownik wskazany przez Dyrektora powinien niezwłocznie odsunąć go od pracy, odizolować od pozostałych osób przebywających na terenie placówki do wyznaczonego pomieszczenia (izolatce).
  4. Należy niezwłocznie wstrzymać przyjmowanie kolejnych dzieci.
  5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu odkażaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, blaty, uchwyty itp.).
  6. W przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia koronowirusem, należy niezwłocznie sporządzić listę osób, które w tym samym czasie mogły przebywać na terenie Przedszkola z osobą podejrzaną o zakażenie i przekazać tę listę odpowiedniemu inspektorowi sanitarnemu.

§7

Postępowanie w przypadku konieczności zawieszenia zajęć w Przedszkolu  na czas oznaczony

1. Dyrektor Przedszkola może zawiesić zajęcia ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, która może zagrażać zdrowiu dzieci.

2. Dyrektor może zawiesić wszystkie lub część zajęć odpowiednio od zaistniałej sytuacji po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.  

3. Zgoda i opinia, o których mowa w ust. 2 mogą być wydane także ustnie, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności.

4. Treść zgody lub opinii powinna być utrwalona w formie notatki lub adnotacji.

5. O zawieszeniu zajęć, o którym mowa w ust.2 Dyrektor zawiadamia organ sprawujący nadzór pedagogiczny oraz organ prowadzący.

6. Po zawieszeniu zajęć lub ograniczeniu zajęć stacjonarnych organizowane jest kształcenie na odległość zgodnie z ustalonym sposobem realizacji jej zadań z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Szczegółowe zagadnienia stanowi  Procedura organizacji nauki zdalnej w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Przedszkola ( załącznik nr 10)

§ 8

Procedura wchodzi w życie z dniem 1 września 2021r.

                                                                      Zatwierdzam:

                                                                       Magdalena Świątek

                                                                       Dyrektor Przedszkola

                                                                                                                     

 

 

Załącznik Nr 1-           OŚWIADZCENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW

Załącznik nr 2 -           DEKLARACJA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO

Załącznik nr 3-            KARTA Nr 1 REJESTR MYCIA I DEZYNFEKCJI NACZYŃ STOŁOWYCH

                                    KARTA Nr 2 DEZYNFEKCJI KUCHNIU

                                    KARTA Nr 3 DEZYNFEKCJI CIĄGÓW KOMUNIKACYJNYCH

                                    KARTA Nr 4 DEZYNFEKCJI SALI I ŁAZIENKI GRUPY

                                    KARTA Nr 5 DEZYNFEKCJI SPRZETU NA PLACU ZABAW

Załącznik nr 4  -           HARMONOGRAM WYJŚĆ GRUPOWYCH DO OGRÓDKA W SAMORZĄDOWYM PUBLICZNYM                 

                                     PRZEDSZKOLU NR 2 W  PROSZOWICACH

Załącznik nr 5 –           INSTRUKCJA MYCIA RĄK

Załącznik nr 6 -             INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI RĄK

Załącznik nr 7 -             INSTRUKCJA JAK PRAWIDŁOWO NAŁOŻYĆ I ZDJĄĆ RĘKAWICE

Załącznik nr 8 -             INSTRUKCJA JAK PRAWIDŁOWO NAŁOŻYC I ZDJĄC MASKĘ

Załącznik nr 9 -             PROCEDURA PRZEPROWADZENIA DEZYNFEKCJI W SAMORZĄDOWYM PUBLICZNYM  

                                      PRZEDSZKOLU NR 2 W PROSZOWICACH

Załącznik nr 10 -           PROCEDURA ORGANIZACJI NAUKI ZDALNEJ W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA

                                      FUNKCJONOWANIA SAMORZĄDOWEGO PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 2 W        

                                      PROSZOWICACH

 

 



Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3