Hipokrates nazwał ją „wielką chorobą”. Według statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia epilepsja jest jednym z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych. Na świecie choruje na nią blisko 50 mln osób, zaś w Polsce około 300 tys. Co roku w naszym kraju przybywa blisko 27 tys. nowych zachorowań. Dziś, 26 marca, obchodzimy tzw. Purple Day – czyli dzień, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby cierpiące na padaczkę.

Przez kilka tygodni, Zespół Szkół Specjalnych im. S. Kopcińskiego w Aleksandrowie Łódzkim, w ramach projektu „Lawendowy Dzień”, nad którym patronat objął starosta zgierski – Bogdan Jarota, realizował z uczniami szkół z terenu powiatu zgierskiego cykl działań promujących wiedzę na temat padaczki i potrzeb osób z epilepsją.

26 marca na znak solidarności z chorymi, członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego, Sekretarz Powiatu oraz pracownicy starostwa, założyli do pracy fioletowe wstążki – symbol padaczki. Wstążki zostały wykonane przez uczniów i nauczycieli z ZSS oraz Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie. Podczas szkolnego finału akcji, placówki uczestniczące w projekcie, mają stworzyć „żywą wstążkę” w kolorze lawendy – symbolu świadomości o epilepsji.

Obchody zorganizował także Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie.

Jedną z organizacji, które od wielu lat uświadamiają mieszkańców naszego powiatu na temat tej choroby jest Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie. To właśnie stowarzyszenie kierowane przez Halinę Chojnacką, we współpracy z Politechniką Łódzką, stworzyło pierwszy w Polsce fantom, który symuluje atak padaczki. PSLCNP jest także organizatorem wielu akcji społecznych oraz prelekcji.

– Wiedza na temat padaczki, niestety wciąż jest w społeczeństwie bardzo niska, dlatego cieszę się, że mamy na terenie powiatu osoby, które starają się walczyć z nadal pokutującymi stereotypami, a także angażują się w uświadamianie innych – mówi starosta zgierski Bogdan Jarota.

Więcej informacji na temat padaczki na stronie https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/jak-zyc-z-padaczka