20 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Zgierzu. Opiniowano na nim m.in. wykorzystanie środków Funduszu Pracy w minionym roku i plany działań Powiatowego Urzędu Pracy w zakresie aktywizacji zawodowej na rok bieżący.

Rada jest organem opiniodawczo-doradczym starosty w sprawach polityki rynku pracy. W jej skład wchodzi 12 osób będących przedstawicielami lokalnych organizacji przedsiębiorców i pracodawców, związków zawodowych, izby rolniczej oraz izby rzemieślniczej. W Powiatowej Radzie Rynku Pracy w Zgierzu swoich reprezentantów ma również samorząd i Rada Powiatu Zgierskiego. Wszystkie te osoby poprzez swoje doświadczenie zawodowe, działalność społeczną, jak również doświadczenia w zakresie rynku pracy, wspierają starostę w realizacji zadań wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Powołania do członkostwa w radzie na okres 4-letniej kadencji (2019-2024) odebrały z rąk starosty 3 października 2019 r.

Jednym z naczelnych zadań Rady jest opiniowanie propozycji podziału środków Funduszu Pracy na zadania dotyczące promocji zatrudnienia w ramach limitu przyznanego Powiatowemu Urzędowi Pracy na dany rok. Rada opiniuje również sprawozdanie z wykorzystania tych środków. Ponadto jej zadaniem jest opiniowanie wniosków o umorzenie zobowiązań finansowych wobec Powiatowego Urzędu Pracy z tytułu obowiązku zwrotu kosztów nienależnie pobranego świadczenia, opiniowanie nowych kierunków kształcenia, jakie pojawiają się w szkołach naszego powiatu oraz opiniowanie realizacji programów specjalnych.

20 stycznia br., na pierwszym w tym roku posiedzeniu Powiatowej Rady Rynku Pracy w Zgierzu, wysłuchano sprawozdania dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zgierzu Marty Pietrak-Kędzierawskiej z wykorzystania środków Funduszu Pracy, którymi Urząd dysponował w 2019 roku. Środki te zostały wykorzystane w 100%. Pozostałe fundusze, w ramach których Powiatowy Urząd Pracy wspierał aktywizację zawodową osób bezrobotnych oraz tworzenie nowych miejsc pracy, również zostały prawie całkowicie wykorzystane. To powoduje, że środki w ramach Funduszu Pracy, Europejskiego Funduszu Społecznego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są wydatkowane na poziomie 99,9 %. Oceniając przedstawione informacje, Powiatowa Rada Rynku Pracy w Zgierzu podjęła uchwałę pozytywnie opiniującą sprawozdanie z wykorzystania środków.

Jak zostało już wspomniane, na początku każdego roku Rada zajmuje się kwestią oceny propozycji podziału środków Funduszu Pracy przyznanych na dany rok. W tym temacie Rada również podjęła uchwałę pozytywnie opiniującą przedstawione propozycje. Omawiając proponowany podział środków na poszczególne formy aktywizacji, dyrektor Marta Pietrak-Kędzierawska przedstawiła plany dotyczące działań w 2020 roku.

Kolejnym tematem, nad którym Powiatowa Rada Rynku Pracy w Zgierzu pochyliła się 20 stycznia, było opiniowanie wniosków o umorzenie zobowiązań finansowych wobec Powiatowego Urzędu Pracy z tytułu obowiązku zwrotu kosztów nienależnie pobranego świadczenia.

Ważnym punktem obrad Rady było zaopiniowanie nowych kierunków kształcenia: technik rachunkowości i pracownik obsługi hotelowej, które w roku szkolnym 2020/2021 zamierza uruchomić Zespół Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu. Argumenty przemawiające za poszerzeniem oferty edukacyjnej przedstawiła zaproszona na posiedzenie Rady dyrektor szkoły Liliana Lipińska.

Ostatnim punktem obrad posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy było zaopiniowanie wniosku Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II o sfinansowanie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego kształcenia pracowników Szkoły. W tej sprawie wypowiedział się wicedyrektor placówki Dariusz Gołubienko.

Podsumowując, szeroki zakres tematów jakimi zajmuje się Powiatowa Rada Rynku Pracy, odzwierciedla jej wkład w kształtowanie lokalnego rynku pracy.