Inaczej niż na co dzień, bo nie w szkolnych ławkach, tylko na miejscach radnych Rady Powiatu Zgierskiego, uczniowie klas VIII C i D ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Ozorkowie poznawali podstawy samorządności.

W rolę nauczyciela wcielił się sam starosta zgierski Bogdan Jarota, a funkcji przewodniczki po siedzibie Starostwa Powiatowego w Zgierzu podjęła się radna Joanna Mariankowska.

Powiatowa lekcja wiedzy o społeczeństwie idealnie wpisała się w temat dotyczący podziału administracyjnego państwa, omawiany akurat w szkole. Odbywała się w sali konferencyjnej starostwa, w której radni spotykają się na sesjach. To tutaj podejmowane są decyzje ważne dla funkcjonowania i rozwoju powiatu zgierskiego. Zajmując na godzinę miejsca radnych, ósmoklasiści z Ozorkowa zapoznali się z działaniem urządzeń, za pomocą których przeprowadzane są głosowania.

Starosta Zgierski Bogdan Jarota opowiedział uczniom o historii naszego powiatu, jego herbie, tworzących go gminach oraz o organach władzy samorządowej, trybie ich powoływania i kompetencjach. Młodzież dowiedziała się, jakie sprawy załatwić można w starostwie i które wydziały odpowiadają np. za: wydawanie praw jazdy, map do celów projektowych czy rejestrację stowarzyszeń.

Z zainteresowaniem uczniowie słuchali o tym, co dotyczy ich bezpośrednio, czyli o możliwości uzyskania stypendium za osiągnięcia w nauce lub nagrody starosty za sukcesy w sporcie. Bogdan Jarota opowiedział im też o szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat zgierski. Ponieważ goście przyjechali z Ozorkowa, nie mogło zabraknąć kilku słów o tamtejszych placówkach: świetnym I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego oraz, również wartym polecenia, Zespole Szkół Zawodowych.

Dowodem pozytywnego zaliczenia powiatowej lekcji WOS-u były imienne certyfikaty wręczone uczniom przez starostę zgierskiego.

- Mam nadzieję, że informacje, jakie uzyskaliście podczas tej lekcji, pozwolą wam usystematyzować wiedzę na temat powiatu zgierskiego i tego, czym zajmuje się starostwo. Gdybyście mieli potrzebę, by niektóre sprawy poznać bardziej szczegółowo, jesteśmy do dyspozycji – mówił Bogdan Jarota.

Uczniowie i towarzyszący im nauczyciele otrzymali także pamiątkowe upominki. Po ich rozdaniu, gospodarz spotkania zaprosił jeszcze młodzież do swojego gabinetu.

Wizyta uczniów na Sadowej 6a zakończyła się krótkim spotkaniem z dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Marią Miśkiewicz.