W obecności samorządowców stróże prawa z powiatu zgierskiego podsumowali miniony rok swojej pracy. Według policyjnych statystyk poziom bezpieczeństwa w naszym regionie stoi na wysokim poziomie.

Łącznie w 2019 r. stwierdzono 2680 przestępstw, czyli o 161 więcej niż w 2018 r. Wykrywalność wyniosła ponad 73%. Jest to wynik lepszy niż średnia wojewódzka i krajowa.

Wpływ na wysoką skuteczność w wykrywaniu przestępstw, zwłaszcza tych szczególnie uciążliwych jak bójki, rozboje czy kradzieże, miała m.in. zwiększona liczba patroli, których średnio było 71 dziennie oraz tych dodatkowych, pełnionych wspólnie ze Strażą Miejską. Istotny wkład w poprawę bezpieczeństwa mają samorządy, które w ubiegłym roku przekazały na dodatkowe patrole ponad 85 tys. zł. Do zgierskiej jednostki w 2019 r. trafił także nowy nieoznakowany radiowóz. Tabor udało się uzupełnić dzięki współpracy z samorządami m.in. Starostwem Powiatowym w Zgierzu. Powiat zgierski dofinansował także m.in. warsztaty dla funkcjonariuszy z zakresy wiedzy o narkotykach i dopalaczach oraz wsparł kilka konkursów i działań profilaktycznych.

Niestety, miniony rok na drogach w powiecie zgierskim należał do szczególnie tragicznych. W 2019 r. doszło do 167 wypadków i ponad 1860 kolizji. Co prawda rannych w wypadkach było mniej – 206 w 2019 r. przy 220 w 2018 r., lecz wzrosła liczba ofiar śmiertelnych, których było 19 (o 11 więcej niż w ubiegłym roku). Policjanci przeprowadzili także ponad 25 tys. kontroli trzeźwości, podczas których zatrzymano 322 kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”.  

Rok 2019, to także spektakularne akcje wymierzone w przestępców. Do największych sukcesów naszych policjantów należy m.in. ujęcie grupy włamywaczy, którzy na terenie powiatu zgierskiego, łęczyckiego i poddębickiego okradali sklepy i mieszkania. Łączna wartość skradzionych rzeczy to ponad 65 tys zł. Dzięki współpracy zgierskiej komendy z jedną z dużych firm logistycznych, udało się przechwycić kilka przesyłek nadawanych z Holandii, w których funkcjonariusze odkryli łącznie prawie 76 kg tzw. nowych substancji psychoaktywnych.

Jednak praca policjantów nie polega tylko na łapaniu osób łamiących prawo, ale także  na podejmowaniu działań profilaktycznych. Funkcjonariusze zorganizowali w zeszłym roku jedną debatę społeczną oraz kilkaset spotkań i zajęciach edukacyjnych, w których wzięło udział blisko 10000 mieszkańców. Organizowanie akcji takich jak: „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”, czy „Bezpieczne ferie” powodują wzrost świadomości, co do potencjalnych niebezpieczeństw.

Pozytywnie pracę powiatowych funkcjonariuszy ocenił, obecny na spotkaniu, starosta zgierski Bogdan Jarota., który zauważył także kilka wyzwań, z którymi będą musieli zmierzyć się zgierscy funkcjonariusze w 2020 r.. – W tym roku ma się rozpocząć budowa, biegnącej przez nasz powiat, drogi ekspresowej S14. Docelowo pozwoli to odciążyć ruch tranzytowy w powiecie zgierskim. Paradoksalnie jednak, okres budowy z pewnością spowoduje zwiększony ruch na naszych drogach, szczególnie na ul. Gałczyńskiego w Zgierzu – podkreślał starosta zgierski.

Podczas podsumowania poruszono także kwestię wyposażenia jednostki w dodatkowy sprzęt.