Setki mieszkańców Zgierza, przystrojonych w kotyliony i trzymających biało-czerwone flagi, wzięło udział w Miejsko-Powiatowych uroczystościach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaledwie rok temu połączyła nas radość obchodów stulecia Niepodległej. Dziś, cieszę się, że możemy świętować po raz kolejny i mam nadzieję, że 11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości - będzie równie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków, a jego obchody zawsze będą skłaniać nas do refleksji nad dziejami naszej Ojczyzny, jej teraźniejszością i przyszłością. Dzielmy się radością z odzyskania niepodległości, ale dzielmy się też i odpowiedzialnością za nasz kraj – mówił w trakcie obchodów starosta zgierski Bogdan Jarota.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele farnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Następnie, pod tablicami niepodległościowymi, przy zgierskim ratuszu, gdzie wartę pełnili m.in. członkowie szwadronu kolarzy im. II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Ozorkowie, starosta Bogdan Jarota wraz z prezydentem Zgierza Przemysławem Staniszewskim, złożyli Ogień Niepodległości przywieziony przez zgierski hufiec.

Nasi harcerze pokonali prawie 1000 kilometrów, żeby pobrać ogień z pobojowiska Kostiuchnowskiego na Ukrainie. Po przyjeździe do Polski został on złożony na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a następnie przywieziony do Zgierza.

Aby uczcić pamięć tych, którzy polegli w walce o wolność naszej ojczyzny, pod tablicami niepodległościowymi symboliczne, biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyli m.in. włodarze powiatu zgierskiego i miasta Zgierza, parlamentarzyści, radni, służby mundurowe, organizacje pozarządowe, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy miasta.

Podczas uroczystości nie zabrakło akcentów muzycznych. Na balkonie zgierskiego ratusza odbył się koncert w wykonaniu zespołu „Jedyne Takie Trio”, który zaprezentował najpiękniejsze utwory patriotyczne.

Tak samo jak w ubiegłym roku mieszkańcy wzięli udział także w Paradzie Niepodległości, zorganizowanej przez Stowarzyszenie EZG oraz zgierski hufiec, którą poprowadził zabytkowy wóz wojskowy. Wspólny przemarsz zakończył się na Starym Cmentarzu przy ul. Piotra Skargi, gdzie na Płycie Kostiuchnowskiej harcerze złożyli Ogień Niepodległości.

Miejsko-Powiatowe Obchody to także szereg imprez towarzyszących m.in. wieczór poetycki, koncert „Patriotyczne Śpiewanki”, warsztaty rodzinne oraz „Żywa Flaga”.