W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z HIV/AIDS, I Liceum Ogólnokształcące w Głownie już po raz trzeci zorganizowało Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem „Nie daj szansy AIDS. Bądź odpowiedzialny!”

Konkurs, rozegrany 4 grudnia, został objęty patronatem przez Starostę Zgierskiego Bogdana Jarotę oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Zgierzu. Jego inicjatorką była nauczycielka biologii i chemii w I LO Marta Polit-Wawrzyn, a do rywalizacji w formie testu wiedzy przystąpiło 44 uczniów szkół podstawowych. W czasie pracy komisji sprawdzającej testy, zawodnicy zostali zaproszeni do udziału w warsztatach technologii informatycznej, przygotowanych przez nauczyciela informatyki Błażeja Wieteskę. Uczestniczyli także w spotkaniu teatralnym zorganizowanym przez polonistkę i opiekunkę szkolnego teatru w I LO Annę Kotulską.

Po ciekawych warsztatach, ogłoszono wyniki konkursu. I miejsce zajęła Aleksandra Koślin, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mąkolicach, na miejscu II ex aequo uplasowały się Zofia Pietrucha ze Szkoły Podstawowej w Bratoszewicach oraz Małgorzata Szadkowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Waliszewie. III miejsce zajęła Karolina Łyjak, uczennica ZS-P w Mąkolicach. Wyróżnienia otrzymali: Oskar Kołodziejski z ZS-P w Mąkolicach, Martyna Błażejewska z ZS-P w Popowie Głowieńskim oraz Gabriela Kornacka z SP w Starym Waliszewie. Fundatorami nagród dla laureatów byli: Rada Rodziców przy I LO w Głownie, Powiat Zgierski oraz Krajowe Centrum do spraw AIDS w Warszawie.

Licealiści finalistami wojewódzkimi

Opisany wyżej konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, natomiast 30 listopada licealiści z Głowna zostali finalistami Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS, zorganizowanej dla młodzieży szkół ponadpodstawowych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi oraz Regionalne Centrum Polityki Społecznej. I LO w Głownie, a zarazem powiat zgierski, godnie reprezentowali na wojewódzkim finale olimpiady uczniowie klasy II o profilu biologiczno-chemicznym: Julia Ługowska, Oliwia Majtczak, Jakub Dutkiewicz oraz Małgorzata Kurczewska.

Podstawowym celem obydwu edukacyjnych inicjatyw - konkursu dla szkół podstawowych oraz olimpiady, było popularyzowanie wiedzy na temat HIV/AIDS, kształtowanie postawy odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych, a także tolerancji wobec osób żyjących z wirusem HIV lub chorych na AIDS.