Chociaż jest niewielka, to może bardzo wiele – łączy w sobie funkcje ratunkowe, zegarka, oraz telefonu. Tzw. „teleopaska” to urządzenie monitorujące podstawowe parametry życiowe, które w sytuacji zagrożenia zdrowia, wyśle sygnał SOS i wezwie pomoc. Wraz z początkiem nowego roku 100 takich opasek będzie nieodpłatnie służyć osobom starszym i niesamodzielnym z terenu powiatu zgierskiego. Dzisiaj w Centrum Medycznym „Boruta” władze naszego powiatu podpisały porozumienie z firmą HRP Care – liderem pilotażowego projektu „teleopieki”.

Podstawową funkcją opaski jest przycisk SOS, za pomocą którego uczestnik projektu, w każdej chwili, może sam wezwać pomoc. – Po naciśnięciu przycisku następuje połączenie z numerem 112, sygnał zostaje wysłany także do naszego „centrum teleopieki” tłumaczy Patryk Molęda z firmy HRP Care. Urządzenie monitoruje i przesyła do centrum dane dotyczące podstawowych parametrów życiowych takich jak: tętno czy temperatura. Kiedy odbiegają one od normy, pracownik centrum informuje uczestnika o tym fakcie. Opaska jest wyposażona również w detektor upadku. Jeśli wykryje, że osoba przewróciła się i nie może wstać, wtedy wykonuje zdjęcie i przesyła do teleopieki. – Za pomocą zdjęcia i zainstalowanego w opasce GPS-u jesteśmy w stanie precyzyjnie ustalić, gdzie nastąpił upadek dodaje Patryk Molęda. O tym, że urządzenie to jest skuteczne najlepiej świadczą statystyki. W Łodzi 1500 osób korzysta z teleopasek i już 79 razy, za ich pośrednictwem, została udzielona pomoc służb medycznych. Opaski 25 razy zadziałały w momencie odnotowania alertu upadku osoby korzystającej z urządzenia. Kilka razy opaska była przydatna w zlokalizowaniu miejsca pobytu jej właściciela.

Kto będzie mógł korzystać z takiej formy teleopieki? Jest to projekt adresowany dla osób powyżej 60 roku życia, które nigdy wcześniej nie korzystały z podobnego wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dodatkowym wymogiem jest niesamodzielność w minimum jednej czynności według skali Barthela. Żeby to określić wystarczy pobrać z internetu lub zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie po kartę oceny według tej skali. Z pomocą lekarza lub pielęgniarki określa się stopień samodzielności przy wykonywaniu takich czynności jak: spożywanie posiłków, przemieszczanie się czy utrzymywanie higieny osobistej. Następnie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie składa się stosowne dokumenty. - Będziemy zgłaszać się do instytucji takich jak ośrodki pomocy społecznej lub organizacje pozarządowe w poszukiwaniu osób, które spełniałyby wymogi, ale już dziś serdecznie zachęcam mieszkańców powiatu zgierskiego, aby sami zgłaszali do nas chęć uczestnictwa w projekcie – mówi starosta zgierski Bogdan Jarota. - Po weryfikacji wniosków, opaski będą nieodpłatnie przekazywane seniorom na rok. Przewidujemy, że za kilka dni rozpocznie się nabór wniosków a opaski będą wydawane z początkiem przyszłego roku. Bardzo się cieszę, że jako powiat zgierski możemy wyjść do naszych mieszkańców z kolejną prosenioralną inicjatywą. Od ponad roku z powodzeniem funkcjonuje u nas Ogólnopolska Karta Seniora, a teraz obejmiemy opieką osoby starsze, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Myślę, że dzięki teleopiece nasi seniorzy będą mogli poczuć się bezpieczniej, a taki komfort psychiczny jest bardzo ważny.

- Takie rozwiązanie może być bardzo przydatne np. dla osób starszych, samotnych - przyznają zgodnie panie Helena i Bożena, które leczą się na oddziale geriatrycznym w zgierskim Centrum Medycznym "Boruta".