Czy każda pochopnie podjęta decyzja determinuje naszą przyszłość? Jak w hałasie codzienności usłyszeć głos rozsądku, czy też sumienia, by w odpowiedniej chwili cofnąć się przed złem, naprawić błąd? Jak powiedzieć „Nie!”, gdy kolega częstuje papierosem, proponuje alkohol, zachwala działanie narkotyku…?

Odpowiedzi na tak ważne pytania poszukiwali bohaterowie spektaklu „Moc bieli”, wystawionego w piątek przez aktorów szkolnego Teatru Eureka, działającego w I Liceum Ogólnokształcącym w Głownie. Sztukę napisała i wyreżyserowała polonistka Anna Kotulska, założycielka i opiekunka Eureki.

- W spektaklu dotknęliśmy szeroko pojętej problematyki uzależnień, a ponadto niezwykle ważnych życiowych kwestii: miłości, przyjaźni, relacji międzyludzkich, dobra i zła, które nieustannie walczą o człowieka, i oczywiście nadziei, która pozwala żyć i cieszyć się życiem – opowiada reżyserka.

Skąd taka tematyka? Profilaktyczny spektakl był finalnym akordem projektu, realizowanego przez Teatr Eureka w ramach współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Głowna. Był też pierwszą sztuką, wystawioną na Małej Scenie Teatralnej, utworzonej w I LO w minionym roku szkolnym, dzięki dofinansowaniu pozyskanemu na projekt „Prosto ze sceny”, za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD Polcentrum. Na co dzień szkolna sala teatralna jest wykorzystywana na próby.

Premiera „Mocy bieli” zgromadziła na widowni nauczycieli, rodziny i przyjaciół nastoletnich aktorów. Na kolejne wystawienia zaproszona zostanie społeczność uczniowska liceum oraz klasy ósme szkół podstawowych.