Nikogo nie powinno dziwić, gdy na swojej drodze spotka malarza siedzącego przy sztaludze lub ze szkicownikiem w ręce, który zamyślony kontempluje widok, kościół, pałac lub inny element krajobrazu powiatu zgierskiego. Otóż rozpoczął się właśnie IX Plener Malarski „Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej”. Przez pierwszy tydzień wakacji blisko 30 artystów goszczących na stacjonarnym plenerze w Centrum OHP w Dobieszkowie, w gminie Stryków, uwieczni na swoich pracach nie tylko ciekawe miejsca, pejzaże, czy zabytki powiatu zgierskiego. Zostawią na płótnie cząstkę samych siebie, swoich emocji i przeżyć. Być może dzięki pracom artystów, mieszkańcy tych okolic, będą mogli od nowa zachwycić się, tym co mają na co dzień.

Pierwszego dnia uczestnicy pleneru udali się na objazd powiatu, aby zobaczyć i wybrać obiekty do swoich prac. W wycieczce wziął udział także przedstawiciel Biura Promocji i Redakcji Gazety Powiatowej Starostwa Powiatowego w Zgierzu, który reprezentował jednocześnie patrona i jednego ze sponsorów pleneru – Bogdana Jarotę, starostę zgierskiego.

Niektórzy artyści są na terenie powiatu zgierskiego po raz pierwszy, dla innych to sentymentalna podróż do lat dzieciństwa. Aleksandra Maria Chmielewska często gościła u dziadków w Zgierzu. Obecnie bywa tu tylko sporadycznie, na grobach bliskich, lecz nie na tyle długo, żeby przystanąć i namalować jedną z akwarel. Teraz jest szansa na przyjrzenie się odrestaurowanym tkackim domom i urokliwym ulicom Rembowskiego i Narutowicza. Z kolei Maryla Violetta Kwiatkowska urodziła się i spędziła dzieciństwo w Głownie. Od wielu lat, na stałe, mieszka w Kanadzie. Stara się jednak przyjeżdżać w te strony, tak często jak tylko pozwala jej na to czas. Pani Maryla z sentymentem wspomina głowieńskie wille oraz dwór hrabiny Komorowskiej, w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego, Pałac Jabłońskich, czy malownicze krajobrazy dzielnicy Zabrzeźnia.