W Starostwie Powiatowym w Zgierzu spotkali się eksperci od wielu lat badający i zajmujący się pozyskiwaniem energii pochodzącej z wnętrza ziemi. Na konferencję pn. „Geotermia – szansą rozwoju powiatu zgierskiego”, zorganizowaną przez starostę zgierskiego – Bogdana Jarotę przyjechali czołowi polscy eksperci z tej dziedziny. Prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Henryk Kozłowski z Politechniki Krakowskiej, prof. n. dr hab. inż. Jacek Zimny z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, dr inż. Marek Kaźmierczak z Politechniki Łódzkiej, oraz Cezary Dzierżek i Ewa Gregorek z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska zaprezentowali korzyści płynące z tego niewyczerpanego, naturalnego bogactwa płynącego z naszej ziemi.

Dzisiejszy rozwój badań i nowe technologie pozwalają w coraz większym stopniu pozyskiwać energię termiczną ze skał z wnętrza ziemi. Geotermia jest zaliczana do źródeł odnawialnych, a energia która tam się znajduje jest pobierana z odwiertów, do których najpierw wtłaczana jest chłodna woda, a następnie odbierana jest gorąca woda po wymianie ciepła z gorących skał. Geotermia stosowana jest także jako naturalne źródło ciepła w uzdrowiskach termalnych.
Podczas konferencji licznie przybyli goście m.in. powiatowi radni i włodarze gmin oraz mieszkańcy powiatu mogli się przekonać, że w rejonie centralnej Polski znajdują się korzystne warunki do produkcji energii termalnej. – W chwili obecnej w Polsce przetwarzamy niewielką ilość energii pochodzącej z tych naturalnych i odnawialnych źródeł. Jest to zaledwie kilka procent, a w 2020 roku zgodnie z unijnymi dyrektywami, ma być to ponad 20 % – mówił podczas otwarcia starosta zgierski. – Dlatego już dziś powiat zgierski aktywnie włącza się, i zachęca do tego inne samorządy, aby stawiali na ekologiczne oraz przyjazne środowisku źródła ciepła i energii.
Powiat zgierski ma do dyspozycji ogromne zasoby energii podziemnych wód termalnych, które pozwalają pozyskać w sposób ekologiczny, bezemisyjny, przy niskich kosztach wydobycia energię elektryczną i grzewczą. Pozyskiwana już w ten sposób energia np. na Podhalu, wykorzystywana jest do nowej produkcji przemysłowej, ogrzewania, budowania basenów termalnych, a także ośrodków uzdrowiskowych. Wydobywana w tym procesie woda jest nie tylko ciepła, ale także posiada bogate właściwości lecznicze. Stąd właśnie pomysł wybudowania w okolicach Rogóźna w gminie Zgierz ośrodka uzdrowiskowego. – Liczne ekspertyzy i badania pokazują, że klimat i zasoby wód termalnych na obszarze naszej gminy mają właściwości lecznicze dla chorób układu oddechowego, krążeniowego, zaburzeń termoregulacyjnych, czy schorzeń ortopedyczno – urazowych – prezentowała Barbara Kaczmarek – Wójt Gminy Zgierz. – Dlatego obecnie wraz z Tomaszem Komorowskim – Wójtem Gminy Ozorków podejmujemy starania, aby „Projekt Rogóźno” został pozytywnie zaopiniowany w Ministerstwie Zdrowia, co z kolei otworzy naszym gminom drogę do utworzenia w tym rejonie strefy uzdrowiskowej.
Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym. – Bez względu na nasze przekonania, dynamiczny rozwój gospodarczy, przy jednoczesnej chęci nas wszystkich do życia w czystym środowisku, sprawiają, że koniecznym staje się inwestowanie w odnawialne źródła energii na coraz większą skalę – podsumował prowadzący dyskusję Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.