Pod koniec stycznia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu podsumowała rok 2014, natomiast 18 lutego br. w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo – Technologicznym zostały przedstawione statystyki obliczone dla całego województwa. – Po raz pierwszy w 2014 roku liczba zdarzeń przekroczyła 30 tys. – mówił nadbryg. Andrzej Witkowski łódzki komendant wojewódzki PSP w Łodzi. – Oznacza to, że było to średnio 86 interwencji na dobę.

Patrząc na liczby wyjazdów strażaków z powiatu zgierskiego do zdarzeń, widzimy, że w skali województwa łódzkiego jest to 8,5 % wszystkich interwencji. – Biorąc pod uwagę fakt, iż nasz powiat jest jednym z największych w województwie, to jest to dość duża liczba akcji – twierdzi st. bryg. Krzysztof Zieliński komendant KP PSP w Zgierzu.
W 2014 roku zostało wydanych prawie 13 mln zł na zakup sprzętu łącznościowego i informatycznego wraz z oprogramowaniem, a także pojazdów i urządzeń technicznych, które pozwalają prowadzić strażakom działania na najwyższym poziomie. W tym roku kwota na doposażenie jednostek PSP ma wzrosnąć o kolejne 3,4 mln zł.
– Jednak sam sprzęt, to nie wszystko – mówił komendant Witkowski. – Musimy przede wszystkim inwestować w ludzi, którzy na co dzień pracują na tych urządzeniach. Strażak, ratownik w naszym województwie to profesjonalista i człowiek oddany swojej pracy.
Strażacy PSP i OSP z województwa łódzkiego mają do dyspozycji Ośrodek Szkolenia PSP w Sieradzu – jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, w którym w weekendy strażacy doskonalą swoje umiejętności. Szkolenia odbywają się także w ramach wielu ćwiczeń w terenie, podczas których symulowane są realne zagrożenia.
Rok 2014 był także czasem intensywnych akcji edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa. Działania prewencyjne już dzisiaj skutkują mniejszą ilością ofiar śmiertelnych. „Bezpieczny dom”, czy „Nie dla czadu” to akcje, które zyskały oddźwięk ogólnopolski. Strażacy z 5 powiatów w naszym województwie, w tym w powiecie zgierskim, rozdawali czujniki czadu i dymu podczas różnego rodzaju imprez i konkursów. Funkcjonariusze także sami montowali te niewielkie urządzenia w mieszkaniach szczególnie zagrożonych, np. w starym budownictwie, gdzie ryzyko zaczadzenia jest o wiele większe.
– Wiem, że zawsze jesteście w gotowi nieść pomoc, wszędzie tam, gdzie coś się dzieje – mówiła podczas rocznej narady wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. – To wy, strażacy, jako pierwsi przeważnie docieracie na miejsce. Dziękuję wam za waszą służbę.

Źródło: Jolanta Łęczewska