Herb

Herb Błaszek

Herb Gminy i Miasta Błaszki przedstawia w polu czerwonym zamek srebrny z trzema wieżami bez blanek (środkowa wyższa), z rycerzem w zbroi złotej, trzymającym takiż miecz we wzniesionej prawicy, w otwartej bramie bez wrót. Nad całością korona złota o siedmiu kwiatonach.


Historia herbu

Herb miejski nadano Błaszkom w 1929, w 200-setną rocznicę, jak wówczas przyjmowano, nadania praw miejskich. Różnił się on nieco od obecnego. Przedstawiał bowiem na złotym tle, czerwony mur obronny z otwartą bramą, w której stał rycerz z tarczą. Uzupełnieniem murów były trzy wieżyczki, z których środkowa była wyższa. Herb ten był synonimem gen. Józefa Kazimierza Lipskiego, przywódcy powstania sieradzkiego z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej i właściciela miasta. Po dzień dzisiejszy ten historyczny herb można oglądać na zachowanych pieczęciach z okresu międzywojennego, a także na murze frontowym obecnego urzędu.

Obecny herb Błaszek nawiązuje bez wątpienia do tego z okresu międzywojennego. Na czerwonym tle przedstawiona jest ceglana brama, w otworze której stoi rycerz z mieczem w prawej dłoni. Nad środkową, wyższa wieżą, umieszczona jest złota korona. Na murze znajdują się jeszcze dwie symetryczne wieżyczki. Herb ten różni się trzem dość istotnymi szczegółami. Pierwszy nie posiadał korony, a ościeża bramy były otwarte na zewnątrz. Obecny herb tych ościeży nie posiada. Ponadto stojący rycerz w przedwojennym herbie dzierżył w dłoni tarczę, natomiast we współczesnym – miecz.

źródło: Wikipedia