Logo PFRONW dniu 23 września 2019 r. rusza nabór wniosków dotyczących pomocy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym – w ramach pilotażowego programu Aktywny Samorząd Moduł II dot. semestru 2019/2020 i będzie trwał do 10 października 2019 r.

Planowany jest również nabór elektroniczny wniosków. Elektroniczny nabór wniosków prowadzony będzie poprzez platformę SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON). Wnioski można składać przez stronę: https://sow.pfron.org.pl

W nawiązaniu do informacji o możliwości składania wniosków w formie elektronicznej poprzez platformę SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON) poniżej przedstawiamy link do filmu dotyczącego zakładania profilu zaufanego i formalności z nim związanych: https://youtu.be/OnHWBuFV_bY

Niezbędne informacje o systemie i jego użytkowaniu można znaleźć na stronie: https://edukacja.pfron.org.pl  - Kurs dla Wnioskodawców.

Program "Aktywny samorząd" w 2019 roku obejmuje możliwość zwiększenia dodatku dla studentów i pozostałych adresatów pomocy w Module II na pokrycie innych kosztów kształcenia  do kwoty 800 zł (kwota zależna od postępów w nauce) w przypadku, gdy wnioskodawca posiada podpis elektroniczny/Profil Zaufany na platformie ePUAP i złoży wniosek o dofinansowanie w formie elektronicznej w dedykowanym systemie przygotowanym przez PFRON.
W ramach tego programu (moduł II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym), osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym mogą ubiegać się o dofinansowanie:

  1. opłaty za naukę (czesne),
  2. dodatku na pokrycie kosztów kształcenia,
  3. dodatku za uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego.

Dodatek na pokrycie kosztów kształcenia może zostać zwiększony z tytułu:

  1. posiadania Karty Dużej Rodziny,
  2. pobierania nauki poza miejscem zamieszkania,
  3. pobierania nauki jednocześnie na dwóch (lub więcej) kierunkach studiów/nauki
  4. pobierania nauki w przyspieszonym trybie,
  5. szczególnych utrudnień osoby niepełnosprawnej,
  6. posiadania statusu osoby poszkodowanej w 2018 lub w 2019 roku w wyniku działania żywiołu lub innych zdarzeń losowych,
  7. korzystania z usług tłumacza języka migowego,
  8. złożenia wniosku o dofinansowanie w formie elektronicznej w dedykowanym systemie przygotowanym przez PFRON w przypadku, gdy wnioskodawca posiada podpis elektroniczny/Profil Zaufany na platformie ePUAP.

Dofinansowanie dotyczy kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu).
Szczegółowe informacje dotyczące pilotażowego programu „Aktywny samorząd”, warunków dofinansowania/refundacji znajdują się na stronie internetowej: www.pfron.org.pl oraz dodatkowe informacje o programie  można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 16,  pokój 3 tel. 32 388 67 03, w poniedziałek 14:00 – 16:30, wtorek – piątek 8:00 – 12:00.