Plakat 2W Bytomiu zakończono realizację projektu Drogowskaz dla rodzin kontynuacja dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony został na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 29 tys. zł ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Lokalnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Edycja 2017.

Projekt składał się z czterech działań: 

  • prelekcji dla rodziców uczniów szkół podstawowych pn. Kiedy kończy się wychowanie, a zaczyna przemoc wobec dziecka. Gdzie szukać pomocy i wsparcia, poprzedzone przygotowaniem warsztatowym dla pedagogów z bytomskich szkół, na temat wczesnego rozpoznawania przemocy wobec dziecka, skutków stosowania przemocy oraz konsekwencji prawnych dla opiekunów stosujących przemoc,
  • warsztatów dla ojców osadzonych w bytomskim Areszcie Śledczym oraz rodziców objętych wsparciem przez  asystentów rodzin,
  • kampanii społecznej, która miała na celu m.in. podnoszenie kultury pedagogicznej rodziców,
  • konferencji pt. Rodzina na zakręcie. Co dalej? Jak reagować? Jak pomagać?, dotyczącej przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Tak, jak w poprzedniej edycji, kampania wizerunkowa została oparta na znakach drogowych. Znaki ostrzegawcze miały w prosty i czytelny sposób uświadomić dorosłym, że to, jakie mają relacje z partnerem ma ogromny wpływ na zachowanie dzieci i ich poczucie bezpieczeństwa. Pojawiały się na nich takie hasła, jak: brak czasu, lenistwo, obojętność, zazdrość, obwinianie, zawziętość. Na znakach informacyjnych zamieszczono hasła: zrozumienie, przebaczenie, empatia, wyrozumiałość, zainteresowanie, kompromis.

W ramach kampanii informacyjnej w mieście pojawiły się m.in. bilbordy, plakaty, ulotki oraz zostały rozprowadzone lniane torby i kalendarze.

W realizacji projektu uczestniczyli pracownicy: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "ARKA-MED" Sp. z o. o. w Bytomiu, Komendy Miejskiej Policji, Fundacji Dom Nadziei, Sądu Rejonowego i Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczny projekt „Drogowskaz dla rodzin”, dotyczący przeciwdziałania przemocy, był odpowiedzią na apel Rzecznika Praw Dziecka, który w raporcie „Przemoc w wychowaniu w opinii społecznej oraz w relacjach rodziców” wykazywał, że ok. 1/3 społeczeństwa aprobuje stosowanie kary fizycznej w wychowaniu. Około jedna czwarta osób uznaje bicie za właściwą metodę wychowawczą.

Plakat 1Plakat 2

O wydarzeniu napisano również:

http://www.bytom.pl/rodzina-a-profilaktyka

http://www.sw.gov.pl/aktualnosc/areszt-sledczy-w-bytomiu-podsumowanie-projektu-drogowskaz-dla-rodzin

http://bytom.slaska.policja.gov.pl/ka4/informacje/wiadomosci/220087,quotDrogowskaz-dla-rodzinquot-projekt-MOPR-u-i-bytomskiej-Policji.html