Logo Prawo ochronnym parasolem dzieckaW styczniu 2022 roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu wspólnie z Komendą Miejską Policji w Bytomiu rozpoczął realizację kolejnej edycji programu partnerskiego pod nazwą Prawo ochronnym parasolem dziecka – przyjazne patrole.  Poprzednie edycje realizowane były w latach 2011 – 2021.
 
Kiedy dorośli tracą kontrolę nad imprezami i konieczna staje się interwencja policji, do mundurowych dołączają pracownicy socjalni. Razem tworzą przyjazny partol i pomagają dzieciom przetrwać dramatyczne chwile. W Bytomiu ruszyła kolejna edycja programu „Prawo ochronnym parasolem dziecka”. Zaplanowano, że w tym roku przyjazny patrol będzie dyżurował przez 132 dni.
 
Program Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiej Komendy Policji realizowany jest w Bytomiu nieprzerwanie od 2011 roku. Policjanci, którzy są wzywani na interwencje domowe sprawdzają, czy są tam obecne dzieci. Jeśli tak – na miejsce udaje się przyjazny patrol – to osoby pracujące na co dzień w charakterze pracownika socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu.
 
Chodzi o to, żeby po pierwsze – zminimalizować traumatyczne przeżycia dzieci podczas domowej awantury, po drugie – otoczyć je opieką najbliższych członków rodziny. Przede wszystkim staramy się w trakcie interwencji zapewnić dziecku opiekę. Szukamy członków jego najbliższej rodziny. Dzięki temu nie trafia ono do placówki opiekuńczo – wychowawczej. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla dziecka. Dotarcie do babci, dziadka czyciotki wymaga jednak czasu, którego często brakuje policji podczas standardowych interwencji. Dlatego nasze wspólne działania sąznacznie efektywniejsze.

Przyjazne patrole interweniują głównie w weekendy, kiedy najczęściej mają miejsce rodzinne „imprezy", podczas których dorośli zaglądają do kieliszka nie zwracając uwagi na dzieci. Opieką patrolu objęte są nie tylko rodziny, które korzystają na co dzień z opieki społecznej. Nadużywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną kłótni, bez względu na status społeczny. Według policji, obecność pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu  podczas interwencji sprawia, że dzieci postrzegają funkcjonariusza jako kogoś, do kogo warto mieć zaufanie i kto ma dobre intencje.

Warto dodać, że współpraca pracowników socjalnych z policją to nie tylko interwencje, ale także stały monitoring środowisk problematycznych, znanych pracownikom tut. MOPR-u. Jaki jest efekt wspólnych działań? Czasem nie wystarcza przywołanie dorosłych do porządku i przekazanie dzieci pod opiekę najbliższych krewnych. Są sytuacje, kiedy trzeba dzieci umieścić w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Nierzadko interwencje mają swój dalszy ciąg – sprawy zgłaszane są do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych albo do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego. Zakładane są również Niebieskie Karty.

Choć przyjazne partole dyżurują zwłaszcza w weekendy, wartym podkreślenia jest to, że dodatkowo przez pracowników MOPR w Bytomiu pełnione są dyżury telefoniczne także w tygodniu. Jeśli okazuje się, że ich pomoc jest niezbędna – jadą na miejsce interwencji.

 Logo Policji Logo MOPR