Logotypy UE

Decyduj o swoim życiu

Informacja Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
ul. Głogowa 2B, 02-639 Warszawa

Zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami, który mają trudności w dokonywaniu wyborów i wykonywaniu czynności prawnych, do wzięcia udziału w testowaniu innowacyjnych form wspieranego podejmowania decyzji.

Wspierane podejmowania decyzji polega na pomocy w zrozumieniu sytuacji i dokonaniu wyboru. Pozwala każdej osobie zachować swobodę decydowania i kontrolę nad swoim życiem, a dzięki temu być bardziej niezależną. Wszystkie te korzyści są możliwe bez potrzeby zastępczego decydowania przez kuratora lub opiekuna.

W ramach projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” osoby z niepełnosprawnościami mogą m.in.:

  • wziąć udział w szkoleniach dotyczących korzystania ze swoich praw i wsparcia w podejmowaniu decyzji,
  • skorzystać z pomocy asystenta prawnego lub pełnomocnika,
  • otrzymać wsparcie w sprawach sądowych,
  • uzyskać diagnozę swoich potrzeb w zakresie komunikowania wyborów.

Wsparcie w ramach pilotażu otrzymają również osoby bliskie osób z niepełnosprawnościami.

Pełne opisy form wsparcia dostępnych w ramach pilotażu znajdują się na stroniehttp://wlaczeniespoleczne.pl/idi-fgi-warsztaty

Testowanie odbywa się na terenie 6 województw w Polsce (pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, lubelskie i wielkopolskie) i będzie trwało do stycznia 2023 r.

Udział w testowaniu jest bezpłatny i pomoże w zaplanowaniu odpowiedniego wsparcia osób z niepełnosprawnościami w przyszłości.

Aby wziąć udział w testowaniu wypełnij Formularz wstępny udziału w testowaniu innowacyjnych form wsparcia, zaznaczając, że chcesz skorzystać ze wspieranego podejmowania decyzji (link do formularza). Nasz pracownik poinformuje Cię o zakwalifikowaniu się do projektu.

Wsparcie jest realizowane w ramach projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Logotypy