BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1618
mod_vvisit_counterWczoraj3067
mod_vvisit_counterW tym tygodniu18470
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23279
mod_vvisit_counterObecny miesiąc27947
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc102742
mod_vvisit_counterŁącznie7767752

Online (20 minut temu): 28
Twój IP: 91.121.3.192
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Dzisiaj: Gru 09, 2022
Co wydarzyło się w Muzeum... PDF Drukuj Email
poniedziałek, 21 lutego 2011 11:59

Ubiegły tydzień obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne.

Spotkanie autorskie

17 lutego odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Dzieszyńskim – dziennikarzem, pisarzem, autorem wielu książek oraz około 6 tysięcy tekstów drukowanych w ponad stu tytułach prasowych w kraju i poza granicami.

Tematem spotkania była książka pt. „Czarny koń Bożogrobców”, której jednym z głównych bohaterów jest książę Jaksa. Powieść jest rekonstrukcją historiografii, rzucającej światło na kwestie krucjat Bożogrobców do Ziemi Świętej i na niektóre fakty historyczne. Zdaniem autora jest to rodzaj legendy o czarnym koniu, księciu Jaksie Gryficie i wyprawach krzyżowych, nie do końca zgodny z faktami historycznymi. Legendę autor zasłyszał od Marii Burzyńskiej ostatniej właścicielki zabytkowego, staropolskiego dworku Jana Matejki w Krzesławicach, a do napisania powieści nakłoniła pisarza żona, Małgorzata Chojnacka – Dzieszyńska, która jest również redaktorem wydania i autorem ilustracji.

Pisarzowi towarzyszyły na spotkaniu żona Małgorzata Chojnacka – Dzieszyńska, oraz córka, która czytała fragmenty książki. W spotkaniu wzięła udział młodzież z koszyckiego gimnazjum.

Inicjatorem spotkania był Pan Jerzy Drożdż – księgarz, działacz kulturalny, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie.

Zdjęcia

Otwarcie wystawy

19 lutego odbyło sie otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Odkrywanie tajemnic Majów”. Fotografie powstały podczas realizacji Projektu Archeologicznego Nakum w ramach którego od 2006 roku prowadzone są badania wykopaliskowe na terenie starożytnego miasta Majów - Nakum - położonego w departamencie Peten w północnej Gwatemali.

Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali w Nakum niezwykle ważnych dla miasta i całego regionu odkryć, rzucających nowe światło na historię cywilizacji Majów. Otwarcia wystawy oraz jej prezentacji dokonał dr Jarosław Źrałka, który wraz mgr Wiesławem  Koszkulem  kieruje wykopaliskami w Gwatemali. (Więcej informacji : http://www.nakum.pl/ )

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Zdjęcia

Pokaz tańca indyjskiego

19 lutego – w dalszej części wieczoru odbył się pokaz tańca indyjskiego w wykonaniu Zespołu Tańca Indyjskiego „AAJA NACHLE” działającego przy Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie.

Tańczyli: Tomasz Mushkil, instruktor tańca indyjskiego Bollywood oraz klasycznych tańców Bharatanatyam i Kathak, który doświadczenie taneczne oraz tytuł instruktora tańca zdobywał w Indiach u indyjskiej tancerki Asmita Shivpuri oraz u tancerki tańca Kathak - Namraty Rai. Towarzyszyła mu tancerka – Marta Szostek.

Zdjęcia