BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1619
mod_vvisit_counterWczoraj3067
mod_vvisit_counterW tym tygodniu18471
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23279
mod_vvisit_counterObecny miesiąc27948
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc102742
mod_vvisit_counterŁącznie7767753

Online (20 minut temu): 26
Twój IP: 91.121.3.192
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Dzisiaj: Gru 09, 2022
Tradycyjny okres świąteczny – okres radości, ciepła, bliskości i wzajemnej dobroci PDF Drukuj Email
środa, 22 stycznia 2020 08:27

Jak to dobrze, że Polska (w odróżnieniu od krajów Zachodu) pozostała wierna tradycji postrzegania czterdziestodniowego okresu od Wigilii do 2 lutego – czyli święta Ofiarowania inaczej nazywanego świętem Matki Boskiej Gromnicznej – jako radosnego okresu Bożego Narodzenia. W okresie tym zapominamy chwilowo o sporach, niesnaskach, natomiast częściej wspominamy słowa Franciszka czy jeszcze częściej słowa św. Jana Pawła II o pokoju, odrodzeniu duchowym, dobroci, szukając równocześnie bliskości innych ludzi. Tradycją tego okresu jest wspólne kolędowanie, spontaniczne okazywanie życzliwości nieznajomym. Coraz hojniej wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy inne znane akcje charytatywne.

Bardzo radosnym wydarzeniem dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku stało się kolędowe spotkanie w czwartek 16 stycznia w Muzeum Ziemi Koszyckiej. Spotkanie pomyślane zostało jako bezkosztowe dla budżetu Stowarzyszenia, natomiast jako okazja do wykazania się dla Pań kunsztem ciastkarskim, przekąskowym. Do sali wystawienniczej muzeum przybyło czterdzieścioro pięcioro seniorów oraz zaproszeni dostojni goście, w tym Pan Stanisław Rybak – Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce oraz Pan Stefan Czarnecki – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy.

Na stołach pojawiły się takie pyszności jak superaromatyczny piernik, sernik z brzoskwinią, szarlotki, rogaliki, czy przypominające anielskie skrzydła faworki oraz inne smaczne ciasta. Były też kolorowe kanapeczki, różnego rodzaju ciastka i czekoladki. Pani Julia Drążkiewicz – jedna z naszych ukochanych Seniorek – zafundowała szampana, którym wznieśliśmy toast po przekazanych przez Prezesa UTW i Burmistrza życzeniach noworocznych. Niezwykle miłą niespodzianką dla nas wszystkich był wiersz-życzenia napisany i wygłoszony przez panią Julię, a jego wspaniałe przesłanie będziemy z pewnością pamiętać. A oto jego treść:

 

Życzenia

Spotykając się w ten Noworoczny Czas

My tu zebrani, bardzo sobie bliscy,

Życzmy sobie zdrowia i wszelkiej dobroci.

I żebyśmy za Rok-spotkali się wszyscy.

By w naszych sercach radość gościła,

nawet na chwilę nie opuszczała!

Niech nam błogosławi codziennie w życiu,

W Betlejem narodzona Dziecina mała.

A Betlejemskiej stajenki gwiazdka

Niechaj rozjaśnia pokoje domowego gniazdka.

Z dróg życia usunie

Wszelki smutku mrok.

A nowonarodzona Dziecina

Niech nam błogosławi

Przez cały 2020 Rok.

Tego Wam i sobie z całego serca życzę - Julia Drążkiewicz


Po skosztowaniu ciast na stole pojawiły się cztery różne nalewki przygotowane pieczołowicie przez naszych członków, które degustowaliśmy przez całe ponad dwugodzinne spotkanie. Kolega Dzidek Nowak przyszedł na spotkanie z akordeonem by zapewnić stosowny akompaniament przeróżnym kolędom śpiewanym z niezwykłą radością. Jako ostatnią odśpiewaliśmy najwspanialszą polską kolędę autorstwa wybitnego osiemnastowiecznego poety Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi”. Słowa ostatniej – szóstej zwrotki są niezwykle aktualne w obecnych czasach: „….Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą”.

Po oficjalnym zakończeniu spotkania, na sali i tak pozostało jeszcze ponad dwadzieścioro uczestników, by jeszcze przez kilkadziesiąt minut pobyć wspólnie i wspólnie pośpiewać kolędy .

 

Zdjęcia