BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1617
mod_vvisit_counterWczoraj3067
mod_vvisit_counterW tym tygodniu18469
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23279
mod_vvisit_counterObecny miesiąc27946
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc102742
mod_vvisit_counterŁącznie7767751

Online (20 minut temu): 28
Twój IP: 91.121.3.192
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Dzisiaj: Gru 09, 2022
Święto Niepodległości w Muzeum Ziemi Koszyckiej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 14 listopada 2016 09:24

123 lata , tyle to nasza ojczyzna - Polska przebywała w rękach zaborców – Prus, Rosji i Austrii, dopiero w roku 1918 po zakończeniu I Wojny Światowej odzyskała niepodległość. Upamiętniając 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum Ziemi Koszyckiej odbył się koncert pod tytułem „123 lata ku wolności”, podczas którego Wójt Gminy Koszyce nawiązał do historii naszej ojczyzny, jej wielkości przed utratą w 1795 roku niepodległości.

W swej wypowiedzi, starał się szukać odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się stało, że wielki europejski kraj, II Rzeczpospolita Polska, w tak krótkim czasie zniknęła na przeszło 123 lata z mapy świata. Czy stało się to przez władzę która wówczas nie potrafiła zagwarantować jedności narodu, czy przez pychę ówczesnych klas społecznych, trudno oceniać historię ale faktem jest, że Polska - nasza Ojczyzna, została boleśnie doświadczona przez sąsiadów, zarówno w czasie zaborów, jak i kolejnych dwóch wojen. Historia nauczyła nas Polaków, że mimo zawartych sojuszy, Polski naród musi samodzielnie podejmować trud walki i budować zaufanie na arenie międzynarodowej które jest fundamentalnym elementem współżycia i dobrych relacji międzysąsiedzkich.

Koncert który odbył się 12 listopada 2016 roku upamiętniał czasy kiedy to nasi przodkowie walczyli byśmy dziś mogli żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju. Pan Przemysław Noga - konferansjer prowadzący spotkanie, przybliżył obecnym postać Józefa Piłsudzkiego oraz te trudne czasy, kiedy Polska nie miała swego godła, a rozmowy w języku polskim były surowo karane. Wokalistka Pani Paulina Kapłon – Talik wspólnie z akompaniatorem Panem Błażejem Knopkiem, przy dźwiękach fortepianu wykonując utwory takie jak: Żeby Polska, Mury, Biały Krzyż, w subtelny sposób wprowadzali widzów w zadumę i wzbudzali w sercach wdzięczność za to, że w kraju nad Wisłą znaleźli się bohaterowie gotowi oddać swe życie za wolność narodu, którym hasło Bóg, Honor, Ojczyzna wyznaczało cele i sens życia.

Nam ówczesnemu pokoleniu, mimo że żyjemy w pokojowych czasach nie jest wolno zapomnieć o tamtych wydarzeniach dzięki którym Polska dziś ma swoje godło, barwy narodowe, język oraz tożsamość o której niestety zdarza się nam zapominać.

Zdjęcia