BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1752
mod_vvisit_counterWczoraj3067
mod_vvisit_counterW tym tygodniu18604
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23279
mod_vvisit_counterObecny miesiąc28081
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc102742
mod_vvisit_counterŁącznie7767886

Online (20 minut temu): 22
Twój IP: 91.121.3.192
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Dzisiaj: Gru 09, 2022
Podsumowanie 2010 roku „Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2010 – 2013” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 grudnia 2010 08:51

„Słysząc wołanie o pomoc

- pomagamy ….. wołać”

D. Radomir

 

 

 

Podsumowanie 2010 roku

Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

na lata 2010 – 2013” 

 

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koszycach zgodnie z  ustawą o pomocy społecznej z 12 marca 2004 roku (tekst jednolity z 2009 r Dz. U. Nr 175, poz. 1362) i ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493; z 2009 r Nr 206 poz. 1589; z 2010r Nr 28 poz. 146, Nr 125 poz. 842) realizuje Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2010 – 2013. Program ten realizowany będzie przez okres trzech lat, uchwalony został 26 kwietnia 2010r Uchwałą Rady Gminy Koszyce Nr XXIX/193/2010. Głównym jego celem jest „…zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz inicjowanie i wywieranie działań polegających na podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie szeroko rozumianej przemocy zwłaszcza przemocy w rodzinie”.

Adresatami programu są:

- ofiary przemocy i ich rodziny,         - społeczność lokalna,

- organizacje pozarządowe,               - instytucje zajmujące się szeroko rozumianą przemocą.

 

W czerwcu powołany został Gminny Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którym został Kierownik GOPS Pani Wiesława Niedziela.

Zgodnie z programem i harmonogramem działań w cyklu czterech spotkań szkoleniowych przeszkoleni zostali: pracownicy GOPS w Koszycach oraz osoby przygotowujące się do uczestnictwa w zespole interdyscyplinarnym z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szkolenia miały za zadanie przybliżyć trudny temat przemocy oraz ukazać sposoby pracy z osobami uwikłanymi w przemoc bezpośrednio i pośrednio.

Także w czerwcu ruszyła kampania promocyjna program przeciwdziałania przemocy w Gminie Koszyce, rozpowszechniane zostały broszury mówiące o przemocy i możliwości poszukiwania pomocy, ulotki informujące o nowo otwartym Punkcie Informacji, Wsparcia i Pomocy dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie. Siedzibą Punktu jest budynek Urzędu Gminy w Koszycach  ul. E. Łokietkówny 14, parter, pokój nr 6.

Każda Parafia Gminy Koszyce otrzymała materiały i plakaty informujące o naszej akcji i możliwościach uzyskania pomocy w nowo utworzonym Punkcie Informacji, Wsparcia i Pomocy dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie, księża odczytywali ogłoszenie, rozdawano ulotki. Promocja objęła także Szkoły, Ośrodek Zdrowia, Policję, odbywały się także spotkania informacyjne. Informacje o Punkcie znajdują się także w Internecie na stronie Urzędu Gminy www.koszyce.gmina.pl oraz w gazecie gminnej „Gazeta Koszycka”.

8 lipca 2010r rozpoczął swoja działalność  PUNKT INFORMACJI, WSPARCIA I POMOCY

DLA OSÓB DOTKNIETYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE.

Można tam skorzystać z indywidualnych rozmów z psychologiem, prawnikiem i pracownikiem socjalnym. Każda rozmowa jest anonimowa, bezpłatna, zapewniamy bezstronności i chęć pomocy w rozwiązaniu problemów.

 

 

Dyżury specjalistów w każdy:

- WTOREK        -     od  15.30   do   17.45

- CZWARTEK   -    od   13.30   do    15.45.

 

Głównym i bardzo ważnym założeniem Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2010 – 2013 jest powstanie Zespołu Interdyscyplinarnego.

Zadaniem Zespołu jest wdrożenie systemu przepływu informacji oraz reagowania na zdiagnozowane problemy społeczne, w tym w szczególności przejawy bezradności w sprawach opiekuńczo - wychowawczych, przemocy domowej, zaniedbywania obowiązków rodzicielskich, a także zintegrowanie działań środowisk odpowiedzialnych za pomoc dziecku i rodzinie.

We wrześniu Instytucje, które  zaangażowane są w opiekę nad dzieckiem i rodziną  oraz którym  bliski jest problem przemocy w rodzinie podpisały porozumienia o współpracy w ramach prac Zespołu Interdyscyplinarnego z Wójtem Gminy Koszyce.

Instytucje te to: Posterunek Policji w Koszycach,

Centrum Oświatowe w Koszycach,

Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Koszycach,

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koszycach

oraz oddelegowany został do udziału w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego Pełnomocnik do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych z Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Powstający Zespół Interdyscyplinarny liczy siedmiu członków, działa w oparciu o uchwałę dotycząca  trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz w oparciu o Regulamin  pracy zespołu.

Członkowie Zespołu  spotykają się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, obowiązuje ich zasada tajności pozyskiwanych informacji, działają w ramach swoich  obowiązków służbowych tzn. nie pobierają dodatkowych wynagrodzeń, podlegają  sprawozdawczości  ze swojej działalności raz na pół roku.

 

Więcej informacji dotyczących działalności Punktu jak również problematyki przemocy w rodzinie można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koszycach

ul. E. Łokietkówny 14  tel. (041) 3514048 wew. 27 od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 15.30.

PAMIETAJ!!!

Zwrócenie się o prośba o pomoc jest

oznaką dojrzałości i odpowiedzialności, a nie słabości czy tchórzostwa.