BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1619
mod_vvisit_counterWczoraj3067
mod_vvisit_counterW tym tygodniu18471
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23279
mod_vvisit_counterObecny miesiąc27948
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc102742
mod_vvisit_counterŁącznie7767753

Online (20 minut temu): 26
Twój IP: 91.121.3.192
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Dzisiaj: Gru 09, 2022
Konferencja w czasach pandemii PDF Drukuj Email
czwartek, 18 listopada 2021 14:12

Powyższy tytuł nieodparcie kojarzy się z tytułem słynnej powieści Marqueza „Miłość w czasach zarazy” i słusznie , bo w obu przypadkach podmiotem są osoby w tak zwanym trzecim, a nawet – jak to ujął prowadzący konferencję – w czwartym wieku. Mówiąc jasno; we wtorek 16 listopada w sali widowiskowej przy Szkole Muzycznej I-go stopnia w Koszycach odbyła się konferencja kończąca realizację projektu grantowego wartości blisko 40 tys zł przez STOWARZYSZENIE Koszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach umowy z Nadwiślańską Grupą Działania „E. O. CENOMA” z siedzibą w Szczurowej.

Projekt pod tytułem: „Uzbrojeni w wiedzę zdobytą w ramach konkursów, warsztatów, konferencji i wystaw twórzmy wszyscy procesy efektywnej ochrony przyrody, klimatu, życia na Ziemi” składał się z 3 wyjazdów studyjnych ( do Ojcowskiego Parku Narodowego i Pieskowej Skały, do prywatnego ogrodu botanicznego w Młodzawach koło Pińczowa oraz do Dołęgi i Dębna ), trzech warsztatów dla dzieci szkolnych dotyczących m. in. właściwej segregacji śmieci, dbałości o wodę i powietrze, dwóch konkursów związanych z ochroną przyrody ( jeden na plakat, drugi na krótki utwór wierszowany) oraz wystawy dzieł plastycznych i kończącej projekt konferencji.

Przybyło na nią wielu dostojnych gości: Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce Pan Stanisław Rybak, Zastępczyni Burmistrza Pani Olga Kabat, przedstawiciele Rady Miejskiej w Koszycach z Przewodniczącym Panem Stefanem Czarneckim na czele, dyrektorzy szkół z terenu Gminy: Pani Teresa Domagała, Pani Małgorzata Witek, Pan Mateusz Kras, reprezentantka szkoły w Rzezawie, Zarząd Nadwiślańskiej Grupy Działania E.O. CENOMA w osobach Pana Grzegorza Zarycha – Wiceprezesa i Skarbniczki Pani Anny Świątek oraz Biuro NGD z Dyrektorką Panią Justyną Boroń na czele. W konferencji uczestniczyło ponad pięćdziesięcioro członków UTW, ponadto w pierwszej części niemal drugie tyle dzieci – laureatów dwóch konkursów oraz ich opiekunów.

Ponieważ konferencja odbywała się w godzinach późno popołudniowych organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie ceremonii wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych laureatom konkursu plastycznego i konkursu na utwór wierszowany na samym początku. W trakcie nagradzania laureatów konkursu plastycznego zebrani mogli oglądać na ekranie ich prace w całej okazałości.

W grupie wiekowej do 12 lat w konkursie plastycznym nagrodzono:

- wyróżnieniem Julię Ciochoń i Nataszę Rybak

- trzecimi nagrodami: Hannę Cisak, Lenę Wtorek i Ewę Cholewicką,

- drugimi nagrodami: Oliwię Rogala, Lenę Wiśniowską i Weronikę Szczęsną,

- pierwszymi nagrodami : Gabrielę Grzyb, Lenę Czarnecką i Kamilę Grzybek

W grupie wiekowej powyżej 12 lat w konkursie plastycznym nagrodzono:

- trzecimi nagrodami: Michalinę Bukowiecką i Wiktorię Węgrzyn

- drugą nagrodą: Katarzynę Wróblewską

- pierwszą nagrodą: Izabelę Morsztyn.

Na konkurs wpłynęły łącznie 42 prace, z tym, że nie było ani jednej pracy wykonanej przez osobę dorosłą. Konkurs na krótki utwór wierszowany – na który przysłano 34 utwory – rozgrywany był w kategorii „open”, czyli dla wszystkich bez względu na wiek. 32 wiersze przysłały dzieci, 2 osoby dorosłe. Wyróżnienia otrzymali:

Kacper Mendrych i Paweł Maj

Trzecie nagrody otrzymali: Wiktoria Stojek i Bartosz Izbiński

Drugie nagrody otrzymały: Michalina Bukowiecka i Gabriela Chmura

Pierwszymi nagrodami uhonorowano: Zuzannę Cholewicką i Klarę Krzemień.

Obie zwyciężczynie konkursu odczytały swe utwory za co otrzymały rzęsiste brawa.

Kolejnym punktem konferencji była prezentacja multimedialna przygotowana przez Ryszarda Stojka , w której zostały pokazane wszechstronne walory przyrodnicze gminy Koszyce, biocenoza łąk, pól, terenów leśnych, unikatowe gatunki występujących tu roślin, zwierząt, unikatowe i urokliwie piękne skarpy nadwiślańskie oraz doliny pozostałych rzek, proekologiczne działania władz Gminy a następnie pokazane zostały etapy realizacji projektu grantowego. Prezentacja okazała się wyjątkowym przeżyciem, oglądało się ją z zapartym tchem jak najlepszy film i została nagrodzona długotrwałymi brawami.

Po krótkiej przerwie na scenę wkroczył trzyosobowy zespół „gwiazdy wieczoru” którą okazał się chorzowski artysta Kamil Franczak – pseudonim artystyczny FRANKY. Artysta specjalizujący się w interpretacji poezji śpiewanej w roku 2018 otrzymał Grand Prix „Grechuta Festival” w Szczecinie. Jak przyznał sam Franky Marek Grechuta jest jego idolem i niedoścignionym wzorem. Z tego też powodu stara się co roku brać udział w krakowskim festiwalu piosenek Marka Grechuty organizowanym przez Magdę Umer i Danutę Grechuta. Franky`emu na scenie towarzyszył gitarzysta i pianista będący zarazem twórcą nowych aranżacji piosenek i pieśni Grechuty. Z wielką przyjemnością i wielkim skupieniu słuchaliśmy między innymi takich niezapomnianych utworów jak „Ocalić od zapomnienia” , „Motorek”, „W malinowym chruśniaku” „Nie dokazuj” czy „Świecie nasz” oraz na zakończenie zaśpiewanej pieśni „Wolność”. Idę o zakład, że na sali nie było ani jednej osoby która by nie poczuła „dreszczy przebiegających po plecach” słuchając tej wyjątkowo ekspresyjnie zaśpiewanej pieśni w połączeniu z zapadającym w serce tekstem. Nie muszę dodawać, że Franky nagrodzony został owacjami na stojąco. Jeszcze wiele minut po koncercie nie mogliśmy się ruszyć z miejsc będąc pod wrażeniem doznanych przeżyć artystycznych.

Przedostatnim punktem konferencji był wykład doktora nauk medycznych Pana Roberta Kowalskiego, Ordynatora Oddziału Wewnętrznego a zarazem Zastępcy Dyrektora Szpitala w Kazimierzy Wielkiej na temat: Wpływ niekorzystnych warunków klimatycznych i środowiska na zdrowie ludzkie i sposoby przeciwdziałania temu z punktu widzenia lekarza kardiologa. Mimo, iż ze względów technicznych doktor nie mógł przedstawić przygotowanej przez siebie prezentacji na ekranie (niekompatybilny pendrive) wygłosił wykład. Mówił bardzo ciekawie, przytaczał wiele danych naukowych w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego.

Na koniec wszyscy zebrani zostali zaproszeni na skromny poczęstunek zaserwowany przez restaurację Joker.

Zdjęcia - Konferencja w czasach pandemii