BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1764
mod_vvisit_counterWczoraj3067
mod_vvisit_counterW tym tygodniu18616
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień23279
mod_vvisit_counterObecny miesiąc28093
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc102742
mod_vvisit_counterŁącznie7767898

Online (20 minut temu): 24
Twój IP: 91.121.3.192
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Dzisiaj: Gru 09, 2022
Kościół pw. WNMP w Książnicach Wielkich PDF Drukuj Email
menu_poziome
piątek, 12 sierpnia 2016 10:27

 

 

Spośród wymienionych najstarszy kościół i parafia znajdują się w Książnicach Wielkich. Już w dokumentach z lat 1220-1245 pojawia się kapelan książnickiej świątyni o imieniu Radwan. Według „Kodeksu dyplomatycznego katedry krakowskiej” był on świadkiem na dokumentach Leszka Białego wystawionych na wiecu w Rozegrochu.

W spisie świętopietrza z lat 1326-27 parafia została oszacowana na 31 grzywien. Od XIV wieku wieś i kościół parafialny były własnością klasztoru tynieckiego. Parafia należała do bogatych, gdyż zachowały się liczne prośby o prowizję na wikarię. W 1437 r. plebanem książnickim został Grzegorz z Sanoka, wybitny humanista.

Dokładny opis parafii książnickiej przedstawił Jan Długosz w „Księdze uposażeń diecezji krakowskiej”, pisanej w latach 1470-80. Według Długosza istniał tu drewniany kościół pw. św. Stefana króla Węgier.

Od 1477 roku duszpasterzem Książnic był Mikołaj z Koprzywnicy, człowiek wykształcony, studiował na krakowskim uniwersytecie, pielgrzymował do Ziemi Świętej, Rzymu, do św. Mikołaja w Bari i innych sanktuariów. Zasłużył na zaszczytny tytuł: największy budowniczy, wykonawca całego wystroju świątyni i dobrodziej kościoła w Książnicach.

Jego zasługą było ufundowanie ołtarza, konsekrowanego w 1487 r. Ma on formę poliptyku - gotyckiego, wieloskrzydłowego drewnianego ołtarza szafkowego, złożonego z części centralnej rzeźbionej i czterech skrzydeł, z których dwa zewnętrzne można otwierać i zamykać. Ołtarz został wykonany w 1491 r. przez jednego z uczniów Wita Stwosza, Michała z Działdowa, snycerza i malarza. Ołtarz jest naśladownictwem Ołtarza Mariackiego w Krakowie, który wykonał Wit Stwosz. Podobnie jak w ołtarzu krakowskim, także i w Książnicach, w centralnej części ołtarza jest przedstawiona scena Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, wyżej Wniebowzięcie, a w zwieńczeniu - Koronacja Matki Bożej. Na skrzydłach otwartego poliptyku można zobaczyć w kwaterach obrazy przedstawiające: Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodzenie Pana Jezusa, Pokłon Trzech Króli. Jeśli poliptyk jest zamknięty widoczne są kwatery ze scenami: Ostatnia Wieczerza, Pojmanie Pana Jezusa, „Ecce Homo”, Biczowanie, Upadek pod krzyżem, Ukrzyżowanie, Złożenie do grobu i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. W podstawie ołtarza -predelli - są namalowane postacie ówczesnego biskupa krakowskiego i fundatora ołtarza Mikołaja z Koprzywnicy. Ołtarz książnicki należy do zabytków najwyższej klasy. Od daty jego konsekracji kościół nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP.

W 1506 r. ks. Mikołaj wybudował dzwonnicę i ufundował wielki, 12 cetnarów ważący, dzwon „Mikołaj” i dwa mniejsze – „Jan” i „Stefan”. Ufundował też szereg obrazów, krucyfiks, cyborium, księgozbiór liczący kilkadziesiąt tomów.

Obecny kościół murowany powstawał od XVII do XIX w. Ma kształt łacińskiego krzyża, na ramionach którego są dwie kaplice: Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej i św. Izydora. Kaplicę Maryjną ufundował Kazimierz z Dęby Dębski w 1733 r. Przykrywa ją kopuła z ośmioma półkolistymi oknami. Jest tu barokowy ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej w metalowej sukience. Na szczycie ołtarza znajduje się rzeźba Boga Ojca wyłaniającego się z obłoków.

Przeciwległa kaplica - św. Izydora została zbudowana wcześniej niż poprzednia, prawdopodobnie razem z prezbiterium (1680), o czym świadczy jej styl. Ma sklepienie beczkowe, bez kopuły, a ściany zdobią pilastry. W renesansowym ołtarzu jest wizerunek Chrystusa Konającego, w tle widok Jerozolimy. Tło pokryte jest srebrzoną blachą. Na predelli ołtarza widzimy Jessego, z jego boku wyrasta drzewo genealogiczne Jezusa i swymi gałęziami jak winorośl oplata ramy ołtarza. Na gałązkach są umieszczone popiersia królów żydowskich, na szczycie Matka Boska z Dzieciątkiem. W kaplicy znajduje się też marmurowa chrzcielnica, a okno zdobi witraż z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Po lewej stronie nawy stoi kolejny ołtarz z szesnastowieczną drewnianą rzeźbą postaci św. Mikołaja, zaś po przeciwległej stronie ołtarz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Na zewnątrz kościoła jest tzw. Ogrójec, czyli krzyż z wizerunkiem Chrystusa, a wokół ogródek, otoczony żelazną kratą. Na fasadzie kościoła widoczny jest baranek z chorągwią i krzyżem w promienistej aureoli, leżący na księdze o siedmiu pieczęciach. Przy głównym wejściu, w niszach, stoją figury: św. Franciszka i św. Antoniego, na zewnętrznej ścianie bocznej jest zabytkowy zegar słoneczny.

 

Strona internetowa:

http://ksiaznicewielkie.pl/

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

ePUAP

e_puap

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Imieniny

Dzisiaj jest: 9 Grudzień 2022        Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

MKDNiS