gmina kluki

 

 

 

W Szkole Podstawowej im. Wandy Malczewskiej w Parznie jasełka odbywały się „nocą”. Pastuszkowie czuwali przy ognisku, a Święty Józef szukał w Betlejem miejsca w gospodzie, albo w domu dla podróżnych. Jednak nikt nie udzielił gościny delikatnej Maryi, która porodziła Syna w chłodzie nocy, rąbek z głowy zdjęła, w który Dziecię owinąwszy, siankiem Je okryła… Wszystko, aby spełniła się zapowiedź Biblijna.
Pani dyrektor Szkoły, Wioletta Drzewosz powitała tłumnie zgromadzone w Sali gimnastycznej dzieci, nauczycieli, rodziców, dziadków i zaproszonych gości: – Znów gromadzimy się wokół żłóbka, który jest znakiem, że „Bóg się rodzi…” – powiedziała Pani dyrektor, witając widzów przedstawienia.
– Bóg narodził się w Betlejem, jako jeden z nas – mówił ks. Marcin Majda proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie. – W ten sposób powiedział nam, że człowiek jest w centrom uwagi Stwórcy, bo posłał Pana Jezusa swojego Syna, aby nam to ukazać.
– Pani Wójt Renata Kaczmarkiewicz przesyła całej społeczności Szkoły Podstawowej w Klukach najserdeczniejsze życzenia, aby w Nowym Roku 2020 pomyślność nie opuszczała nikogo – powiedział Mirosław Orzechowski sekretarz Gminy kluki. – Najstarsze polskie powitanie brzmi: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Właśnie te słowa są wypowiadane dopiero dzięki narodzeniu Syna Bożego w Betlejem. W tym samym Betlejem, w którym tysiąc lat wcześniej narodził się wielki król żydowski, Dawid. Św. Łukasz Ewangelista, pisząc o żłóbku, w którym Pan Jezus został złożony używa greckiego słowa „phatne”, co można również czytać, jako „kosz”, „torba” do przenoszenia chleba. W ten sposób żłóbek staje się miejscem chleba. A jak powiedział Jezus do tłumów: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.
Gromki śpiew kolęd i barwna inscenizacja autorstwa pani Magdaleny Kozioł, Iwony Sosnowskiej , Sylwii Pieczary i Aleksandry Bochman nauczycieli Szkoły Podstawowej w Parznie na długo pozostaną w pamięci. Tajemnica Bożego Narodzenia polega na corocznym powtarzaniu tych samych pieśni i zwyczajów, jednak zawsze łamanie opłatkiem i życzenia wywołują w nas wzruszenie.

 

 

 

Dla uchodźców z Ukrainy

 

Czytaj więcej

Wydarzenia

 

Czytaj więcej

Ogłoszenia

 

Czytaj więcej

Zgłoś stan wodomierza

 

Czytaj więcej

Gospodarka odpadami

 

Czytaj więcej

Oświata

 

Czytaj więcej

Sołectwa

 

Czytaj więcej

Akty prawa miejscowego

 

Czytaj więcej

Transmisje z obrad Rady Gminy

 

Czytaj więcej

 

 

 

Nasza gmina w liczbach:

 

 

panel
118

km2 zajmowanej powierzchni

panel
833

Lat udokumentowanej historii

panel
4335

Mieszkańców