gmina kluki

 

 

 

W czwartek, 11 listopada br., świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorami uroczystości w gminie Kluki byli: Pani Wójt Renata Kaczmarkiewicz i Proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ks. Józef Egierski. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele w Klukach.

– Z troską obserwujemy pełne napięć wydarzenia na wschodniej granicy Polski – mówił w homilii proboszcz, ks. Józef Egierski do licznie zgromadzonych wiernych. – Ludzie nieobyci z historią własnej Ojczyzny przybierają postawy zatroskanych losem migrantów, którzy przemierzyli tysiące kilometrów, aby marznąć na granicy białorusko-polskiej. I to akurat w dniach kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasze państwo. Wiele razy w polskiej historii zastanawialiśmy się nad z pozoru niezrozumiałymi zdarzeniami, które później kończyły się dla naszego Narodu kolejnym nieszczęściem. Jaki będzie obrót sprawy tym razem – zobaczymy wkrótce

W uroczystościach wzięli liczny udział mieszkańcy gminy, radni, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, delegacje gminnych Szkół Podstawowych, harcerze, reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele sołectw i organizacji społecznych, pracownicy Urzędu Gminy Kluki.

Po Mszy św., przed frontem kościoła uformował się pochód, który dał się na skwer, gdzie złożono kwiaty przed pamiątkowym obeliskiem. Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury.  Uroczystość otworzyła swoim przemówieniem Pani wójt Renata Kaczmarkiewicz:

„– Po 103 latach od czasu odzyskania przez Polskę wolności, podobnie jak
w poprzednich latach, gromadzimy się w jesienny poranek, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę! – mówiła Pani Wójt. – W piątek, 11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie kilku pokoleń polskich patriotów. Skapitulowały Niemcy i zakończyła się I wojna światowa. Ten fakt otworzył drogę do restytucji Polski. Pomimo zniszczeń wojennych, mimo iż Polska nie figurowała na mapach Europy przez 123 lata, Naród nie dał się zniewolić, nie pozwolił unicestwić narodowej dumy, ani zniszczyć tożsamości. Nikt Polakom w 1918 roku niepodległości nie darował. Polacy sami zadbali o siebie w walce zbrojnej, w plebiscytach, wreszcie w wielkim wysiłku dyplomatycznym – tak wykuwano przestrzeń dla wolnego państwa. Zawsze Semper Fidelis et Semper Invicta – zawsze wolni i zawsze niezwyciężeni – Polacy, nie porzucili tęsknoty do wolności, bo jej fundamentem była zawsze wiara katolicka. Opoka, na której budowano Polskę.

Dzisiaj, kiedy upamiętniamy Święto 11 listopada znów szarpane są granice Polski, a tkanką społeczną targają dramatyczne konflikty. Czy zastanawiamy się dzisiaj: co dla nas współczesnych znaczy słowo „niepodległość”? Czy wiemy przed kim mamy bronić polskie rodziny, domy i polską duszę? Czy wiemy, jakich wartości nigdy nie pozwolimy zniszczyć, bo stanowią istotę polskiej tożsamości i wolności? Nie może być przecież wolności tam, gdzie panuje egoizm, cwaniactwo, zdrada interesów wspólnoty. To są dylematy, na które Polacy muszą mieć odpowiedź. Bo niepodległości nie dostaje się na zawsze.

Polska to ogromne bogactwo kultury, wiara, osobliwa tradycja, duma i honor. Bądźmy wierni tym wartościom w codziennych postawach i życiowych wyborach. Błogosławiony Prymas Polski Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński tak pisał: Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej. Będziemy kochali wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości. Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym nasza miłość należy się przede wszystkim naszej ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi. I chociażby obwieszono na transparentach najrozmaitsze wezwania do miłowania wszystkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi, wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców.

Niech żyje Niepodległa Polska, Ojczyzna wolnych Polaków!”.

W dalszej części miejsce miały występy artystyczne dzieci i młodzieży, które uczestniczą w zajęciach wokalnych i teatralnych organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Klukach. Wystąpiła Grupa Teatralna Gminnego Ośrodka Kultury w Klukach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Kaszewicach, która zaprosiła na przedstawienie zatytułowane „Drogi do niepodległości”. W kolejnym punkcie obchodów odbyło się wręczenie przez Panią Wójt Renatę Kaczmarkiewicz oraz panią Danielę Maleńczyk (przewodniczącą jury) nagród laureatom III edycji konkursu plastycznego pt: Polska Niepodległa. Wpłynęło wiele ciekawych i  różnorodnych prac, wyeksponowane one zostały na wystawie okolicznościowej.

Na zakończenie wystąpił zespół wokalny Gminnego Ośrodka  Kultury w Klukach. Patriotyzm w wydaniu młodych ludzi szczególnie zachwyca, dlatego składamy serdeczne podziękowania dla artystów, którzy uświetnili ten dzień. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny i symbol zwycięstwa.

Dla uchodźców z Ukrainy

 

Czytaj więcej

Wydarzenia

 

Czytaj więcej

Ogłoszenia

 

Czytaj więcej

Zgłoś stan wodomierza

 

Czytaj więcej

Gospodarka odpadami

 

Czytaj więcej

Oświata

 

Czytaj więcej

Sołectwa

 

Czytaj więcej

Akty prawa miejscowego

 

Czytaj więcej

Transmisje z obrad Rady Gminy

 

Czytaj więcej

 

 

 

Nasza gmina w liczbach:

 

 

panel
118

km2 zajmowanej powierzchni

panel
833

Lat udokumentowanej historii

panel
4335

Mieszkańców