gmina kluki

 

 

 

                 W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem COVID-19 rezygnujemy ze zbiorowych obchodów Uroczystości upamiętniających Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zdecydowaliśmy się uczcić 102 Rocznicę Odzyskania Niepodległości 10 listopada 2020 r. z powyższych powodów. Proszę Mieszkańców Gminy Kluki o uczczenie naszej Narodowej Pamiątki poprzez wywieszenie flag państwowych w wybranych miejscach i w inny zwyczajowy sposób świętowania Rocznicy Niepodległości Polski. W tym radosnym Dniu pozdrawiam serdecznie Mieszkańców i Przyjaciół Gminy Kluki życząc pomimo trudów trwającej epidemii radości z przynależności do kręgu Polskiego.

               Msza Święta w intencji Ojczyzny odbędzie się w dniu 11.11.2020 r. o godz. 10:00 w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach. Serdecznie zapraszam.

                                                                                                                        

                                                                                                                             Renata Kaczmarkiewicz

                                                                                                                                Wójt Gminy Kluki

 

 

22

33

44

55

66

77

88

99

 

Publikujemy wystąpienie Pani Wójt – Renaty Kaczmarkiewicz

 

Przewielebny Księże Proboszczu,

Drodzy Mieszkańcy gminy Kluki


Świętujemy dziś 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Radosne chwile
w dziejach naszego Narodu przychodzą często w chwilach bolesnych i takim zdarzeniem była niepodległość ujęta w ramy końca wielkiej i krwawej I wojny światowej, 11 listopada 1918 roku.

            Niepodległe państwo – to nie dająca się niczym innym zastąpić forma organizacji wolnego Narodu, obraz wartości narodowego potencjału, dowód żywotności ducha, kultury i tożsamości narodowej. Ten dzień listopadowy otworzył drogę do ostatecznego kształtu polskiej państwowości.

Pierwsza wojna światowa wybuchła na progu nowych czasów. W jej wyniku nie tylko odrodziła się Polska i powstało szereg nowych państw na mapie Europy, ale ta wojna stała się fundamentem wieku kłamstwa, rewolucji, ludobójstwa i zniszczenia kultur. Upadły wielkie monarchie, a na ich miejsce powstały zbrodnicze dyktatury – hitlerowska i komunistyczna.

Dzisiaj, kiedy znów upamiętniamy 11 listopada, czy zastanawiamy się: co dla nas współczesnych znaczy słowo „niepodległość”? Czy zastanawiamy się nad wartością źródeł z których wyrasta polska tożsamość?

Niepodległość w roku Pańskim 2020 nakłada na każdego Polaka obowiązek wytrwania na polu walki o tożsamość. Trudna to i bezwzględna walka, i wielu dezerteruje, jakby nie zastanawiając się, że cena w tej bitwie o Polskę jest taka sama, jak w krwawych wojnach XX wieku – tą ceną jest ocalenie niepodległości, wiary i polskości.

Szanowni Państwo,

Polacy uzyskali swoją tożsamość i państwowość przyjmując Chrzest święty w 966 roku po Chrystusie. Przez Chrzest staliśmy się wspólnotą narodową. Od tamtej pory nieprzerwanie walczymy o zachowanie chrześcijańskiego ducha Polski. Dzisiejsza data stawia pytanie: kto z nas zechce stanąć w zaszczytnym szyku obrońców polskości w XXI wieku?

Polska to ogromne bogactwo kultury, wiara, osobliwa tradycja, duma i honor. Bądźmy wierni tym wartościom w codziennych postawach i życiowych wyborach. Istotę miłości do Ojczyzny ukazał najpełniej Adam Mickiewicz, pisząc: „…Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie; Ile Cię trzeba cenić, ten tyko się dowie, Kto Cię stracił”.

                        

                                                                                                  Renata Kaczmarkiewicz

                                                                                                   Wójt Gminy Kluki

 

 

 

Dla uchodźców z Ukrainy

 

Czytaj więcej

Wydarzenia

 

Czytaj więcej

Ogłoszenia

 

Czytaj więcej

Zgłoś stan wodomierza

 

Czytaj więcej

Gospodarka odpadami

 

Czytaj więcej

Oświata

 

Czytaj więcej

Sołectwa

 

Czytaj więcej

Akty prawa miejscowego

 

Czytaj więcej

Transmisje z obrad Rady Gminy

 

Czytaj więcej

 

 

 

Nasza gmina w liczbach:

 

 

panel
118

km2 zajmowanej powierzchni

panel
833

Lat udokumentowanej historii

panel
4335

Mieszkańców